Barvy dělají interiér

17.8.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Malba, zdi, tapety | Komentářů 0 |

O významu působení barev na lidský organismus hovoří různé studie. Proto je jejich pečlivý výběr pro interiér velmi důležitý: barvy, které nás doma obklopují, nejen vyvolávají různé emoce, ale kromě nálady mohou ovlivnit i náš zdravotní stav.

Barvy dělají interiér  - foto, Hyperbydleni.cz

O významu působení barev na lidský organismus hovoří různé studie. Proto je jejich pečlivý výběr pro interiér velmi důležitý: barvy, které nás doma obklopují, nejen vyvolávají různé emoce, ale kromě nálady mohou ovlivnit i náš zdravotní stav.

 Správná kombinace barev a světla dokáže čarovat s prostorem a jeho vnímáním - tatáž místnost se v důsledku toho může zdát v souladu s konkrétními potřebami větší nebo menší, širší, užší, hlubší, vyšší, světlejší a teplejší nebo naopak chladnější. Použité tónování a vzory určují styl místnosti, některé mohou být dominantní, jiné pouze podtrhují atmosféru interiéru. Obecně se při výběru barev lze řídit principem, podle něhož příliš velké jednobarevné plochy mohou působit nudně a konzervativně, jsou-li navíc tmavé, vyzní s největší pravděpodobností příliš těžce. Rozumné je nepodléhat módním trendům, jakkoliv na nás útočí, a spolehnout se raději na vlastní intuici. Konečný výběr totiž musí odpovídat zejména našemu životnímu stylu. Vybrat barvy do obytného interiéru je doslova alchymie: například podle čínského učení feng-shui se určité barvy hodí do té které místnosti více, jiné méně a některé vůbec.

Barvy dělají interiér  - foto, Hyperbydleni.cz

 Kupříkladu bílá, která do prostoru přináší čistotu, lehkost, opticky ho zvětšuje a výborně odráží světlo, je vhodná v podstatě do kterékoliv místnosti. Aby nepůsobila chladně a příliš přísně, potřebuje kontrapunkt v podobě barevných doplňků. Zelená je i pro interiér symbolem přírody, působí velmi pozitivně, proto se hodí hlavně do místností, v nichž se počítá s potřebou soustředění a koncentrace: třeba do pracovny nebo do části dětského pokoje určené ke studiu. Pro jídelnu zase sáhneme nejlépe po sytých i tlumených odstínech teplých barev, které podporují chuť k jídlu a pomáhají příjemně naladit. Interiér lze ovšem také převlékat v duchu ročních období: stačí k tomu v podstatě jen výměna dekorací, jako jsou textilie v podobě závěsů, přehozů a povlaků nejen na polštářky, ale i na celé sedací soupravy. Pro léto se hodí výrazné barvy a motivy, jaro a zimu dobře doplní jemné pastely.

Barvy dělají interiér  - foto, Hyperbydleni.cz

Jak která barva působí

Červená: na stěnách opticky zmenšuje prostor, navíc – je-li jí mnoho - může unavovat. Ve formě doplňků a detailů působí pozitivně, oživuje. Nejlépe vypadá v kombinaci s bílou a šedou, velmi trendy je kontrast červené s černou.

Oranžová: Prostřednictvím velkých ploch dodá prostoru na rozletu a prozáří ho. Nejlépe si rozumí se zelení a světlou modří, výborně se doplňuje také s šedou, bílou a smetanovou.

Žlutá: V odstínu, jemuž se říká „prosluněná žluť“, dokáže místnost zesvětlit. Pastelové a jasné tóny jsou velmi příjemné, pozor však na ostrou směs žluté s příměsí zelené, může působit negativně.

Modrá: Světlé odstíny dodávají prostoru na vzdušnosti, působí lehce a svěže, uklidňují. Tmavé odstíny místnost zmenšují a mohou vyvolávat napětí. Volíme je proto raději doplňky.

Zelená: Evokuje pocity jistoty a spokojenosti, uklidňuje. Moderní interiéry současnosti často hýří hráškovou zelení, například na plochách stěn či dveří vestavených skříní.

Hnědá: Ať ve světlé či tmavé variantě, vždy zmírňuje napětí a dodává interiéru zemitost a pohodu.

Fialová: Je symbolem luxusu, extravagance a slavnostnosti, v tmavé podobě vzbuzuje pocit tajemna a vážnosti. Dobře vypadá v kombinaci se žlutou, okrem nebo odstíny zelené.

Bílá: Vyvolává klid a harmonii, působí čistě a svěže.

Černá: Díky své strohosti a věcnosti se ideálně hodí pro kombinace s jinými barvami, ve větších plochách ovšem vyžaduje odvahu.

Text: Redakce Hyperbydlení.cz, foto: Ikea, HORNSCHUCHDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 7

Diskuze

Článek Barvy dělají interiér zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »