Kuchyňská ergonomie

16.2.2012 | Monika Kovačková | Kuchyně | Komentářů 0 |

Slovo ergonomie pochází z řeckých pojmů ergon – práce a nomos – zákon – jedná se tedy o vědu, která se zabývá optimalizací lidské činnosti, a to především z hlediska vhodných tvarů a rozměrů nábytku, vybavení, nástrojů, náčiní a jiných předmětů, které nám práci mohou ulehčovat nebo naopak ztěžovat. A jelikož se v kuchyni odehrává velká část domácích prací, měli bychom znát, jak by podle ergonomie byl uzpůsoben tento prostor.

Kuchyňská ergonomie - foto, Hyperbydleni.cz

Cílem ergonomie je přizpůsobit pracovní podmínky, tvar, řešení a velikost nástrojů výkonnostním a pohybovým možnostem člověka. Tato věda tedy zachycuje jedince v prostoru a snaží se prostorové uspořádání řešit co nejvíce s ohledem na jeho potřebu i nároky vykonávané práce samotné. Jelikož kuchyň někdy připomíná spíše pracovní místnost nebo dílnu, je třeba její správné uspořádání, aby práce v ní byla snadná a pohodlná.

Je dobré si nejdříve kuchyň rozdělit do několika funkčních zón a snažit se, aby nábytek a spotřebiče jednotlivých zón byly seskupeny. Obecně se rozdělují tři části kuchyně, a to část určená pro přípravu a úpravu jídla, část sloužící k uložení potravin a očistná část, v níž probíhá mytí nádobí. Tyto tři zóny spolu tvoří tzv. ergonomický trojúhelník.

 

Kuchyňská ergonomie, fotka

 

První zónu tvoří úložiště potravin, které nejčastěji skladujeme ve spíži a ledničce, proto je třeba, aby se tyto úložné prostory nacházely vedle sebe. Tato část kuchyně vyžaduje i dostatečně velkou odkládací plochu, abychom obsah spíže a lednice mohli pohodlně vyndat.

 

Kuchyňská ergonomie, fotka

 

Když si představíme proces vaření, po vybrání potravin z úložiště musíme před vařením některé z nich omýt, a proto by měla ideálně následovat část mycí, kam spádá nejen dřez, ale i myčka nádobí. Toto pohodlné seskupení oceníte vždy, když budete chtít některé kusy nádobí před umytím v myčce předmýt, neboť vám při takovém uspořádání prostoru odpadne nutnost nádobí různě přenášet a přemisťovat.

 

Kuchyňská ergonomie, fotka

 

Za mycí zónou logicky následuje zóna přípravná, která se skládá především z přiměřeně velké pracovní plochy (alespoň 90 cm dlouhé) a z části varné, u které by mělo být také dostatek odkladného místa pro odložení hrnců, poklic, vařeček a dalších předmětů nezbytných při vaření.

 

Kuchyňská ergonomie, fotka

 

Ideálně by měly být kuchyňské pracovní plochy přizpůsobeny výšce kuchaře, tedy toho, kdo v domácnosti vaří nejčastěji, tak aby pro něj bylo vaření pohodlné. Ergonomie navíc fandí výškovému rozdělení funkčních částí. Nejvýše by měla být umístěna mycí zóna, neboť dřez je dost hluboký a mnohdy se při mytí nádobí musíte ohýbat – doporučuje se tuto část zdvihnout až o cca 14 cm oproti přípravné zóně, tedy hlavní pracovní desce. Naopak nejnižší částí kuchyně by měla být část přípravná, především pak varná, neboť na vařičích často vaříte ve vysokých hrncích. Ideálně varnou zónu snižte o 14 cm oproti základní desce – toto řešení vám umožní pohodlné nahlížení i do hrnců postavených na zadních plotýnkách.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Kuchyňská ergonomie zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »