Kuchyně podle Feng Shui

25.1.2011 | Lucie Sýkorová | Kuchyně | Komentářů 0 |

Umění Feng Shui se za posledních pár let stalo velkým fenoménem, obzvláště v oblasti bydlení. Ani interiéry kuchyní se proto nemohly vyhnout úpravám v jeho duchu. Toto učení umožňuje ovlivnit vzájemné prolínání energií okolního prostředí, což se právě v kuchyni vyplatí dvojnásob. Pojďte se podívat, jak na to!

Kuchyně podle Feng Shui - foto, Hyperbydleni.cz

 

Stejně tak, jako je tomu v naší kultuře, tak i v té čínské je kuchyň považována za privilegovanou místnost. To je dostatečný důvod k tomu, věnovat této místnosti pozornost, především při jejím samotném zařizování.

 

Kuchyně podle Feng Shui, fotka

 

Pozitivní prostředí

Prvním pravidlem při zařizování kuchyně je její umístění v rámci domu nebo bytu. Nejvhodnější by bylo, pokud to situace dovoluje, aby byla co nejdále od hlavního vchodu. V kuchyni je důležité vytvořit prostředí, které vám bude přitahovat pozitivní "čchi" (uklizené nádobí, čistá pracovní deska i podlaha, dostatek světla a světlé barvy). Není vhodné mít kuchyňské dveře umístěné proti dveřím do ložnice - výpary se dostávají do místnosti a ruší spánek. Pokud máte dveře proti sobě, zvažte jejich přemístění. V případě, že to není možné, mějte bránu do své ložnice vždy zavřenou.

 

Kuchyně podle Feng Shui, fotka

 

Z okna kuchyně bychom se měli dívat na jih nebo na východ a varné centrum a sporák by měly být otočeny tak, aby člověk při vaření viděl na vchodové dveře, aniž by se musel otáčet. To nejen kvůli dokonalému přehledu o pohybu členů rodiny, ale také to symbolizuje, že očekáváte příchod nových energií a jste jim otevřeni. Při zařizování kuchyně třeba myslet i na to, že je to místnost, kde se setkávají dva nejsilnější živly, a to voda a oheň. Jakékoliv spotřebiče nebo kusy nábytku, které tyto živly využívají, je třeba oddělit jiným kusem nábytku, nebo je od sebe rozestavět co možná nejdále. Sporák sousedící s dřezem, či ledničkou se stává špatným energetickým centrem, proto je dobré tyto části kuchyně situovat tak, aby se vzájemně nedotýkaly.

 

Kuchyně podle Feng Shui, fotka

 

Barvy a vůně

Přísun dobré energie můžete podpořit i malbou na stěnách. Například bílá barva je symbolem kýžené čistoty, je vhodné ji propojit například s kovem.

 

Kuchyně podle Feng Shui, fotka

 

Je vhodné použít jemné pastelové barvy, které v sobě skrývají harmonii. Jakýkoliv červený (symbol ohně) nebo modrý (symbol vody) doplněk pomáhá jednomu ze živlů a podporuje jeho dominantní postavení. Jelikož v učení Feng Shui jde o vyváženost harmonie, je dobré dbát na to, aby byly „voda“ a „oheň“ v naprosté rovnováze. Veškeré doplňky, zařízení, nábytek i květiny by tedy měly být laděny tak, aby nedošlo k disharmonickému narušení toku energií.

 

Kuchyně podle Feng Shui, fotka

 

K příznivě plynoucím energiím „qi“ velkou měrou přispívají květiny. Rostliny v květináčích jsou rozhodně vhodnější než ty řezané a dokonce vysílají i pozitivní energii, která chybí květům sušeným. Nejlépe je umístit květiny do rohů kuchyně tak, aby interiér opticky zakulatily.

 

Kuchyně podle Feng Shui, fotka

 

Vybavení

A ještě jeden tip na závěr. Udržujte hořáky vašeho sporáku v čistotě. Podpoříte tak finanční situaci a peníze k vám budou plynout častěji. Dvojnásobně zlepšit vaši finanční situaci můžete třeba tak, že přímo za hořáky umístěte zrcadlo nebo jiný lesklý povrch. Bez ohledu na to, jak je vaše kuchyň uspořádána, měla by být vždy čistá a vzdušná.

 

Kuchyně podle Feng Shui, fotka
Kuchyně podle Feng Shui, fotka

 

Tvar a umístění kuchyně

Kuchyň by měla mít rozhodně pravidelný tvar bez jakýchkoliv zákoutí tak, aby se negativní energie neměly nikde možnost ukrýt. Také je dobré, aby tato veledůležitá místnost byla dispozičně rovnoměrná s ostatními interiéry. Jedná-li se o kuchyň v rodinném domě, pak by měla být umístěna v přízemí. To proto, aby působení zemské energie proudilo do interiéru bez jakýchkoliv zábran.

 

Kuchyně podle Feng Shui, fotka

 

Vhodné zařízení

Pravidlům Feng Shui podléhá i zařízení kuchyně, tím máme na mysli například i kuchyňské náčiní a spotřebiče. Třeba již zmiňovaný sporák – podle Feng Shui je lepší, je-li sporák plynový spíše než elektrický. Elektrické sporáky totiž ničí energii samotného jídla. Hrnce a pánvičky by zase neměly být vyvěšeny na populárních drátěných programech, naopak mají být skryty před zraky majitelů i návštěv v nějaké skříňce. Kupodivu i sušené dekorace jako česnek nebo cibule Feng Shui zavrhuje, a stejně tak i odpadkový koš a nože. Vše ukryjte na místo, které těmto věcem náleží – šuplíky, skříňky, úložné systémy apod. Potom už se jen můžete oddávat harmonickému působení přírodních energií, které prostoupí celou vaši kuchyň i vás samotné.

Text: Lucie Sýkorová / Living.cz
Foto: berdhousegallery.com, messagenote.com

Související články na Living.cz:

Video: Šikulka v kuchyni

Zařizujete novou kuchyň?Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Kuchyně podle Feng Shui zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »