Telemost pro komunikaci

10.8.2007 | Milan Loucký | Kanceláře | Komentářů 0 |

Představte si místnost, kde je stůl s mikrofony a jedním telefonem. Stůl do půlkruhu a dobré osvětlení. Stůl končí u zdi, na které visí dvě nebo tři plazmové obrazovky o úhlopříčce 65” – i ty jsou částečně postaveny do půlkruhu. Vzdálená místnost na obrazovkách vypadá stejně, takže v konečném pohledu to vypadá, jako byste seděli u „šišatého“ stolu a řečníci „na druhé straně“ byli od vás odděleni jen tenkou skleněnou stěnou.

Telemost pro komunikaci  - foto, Hyperbydleni.cz

Přitom spolu můžete komunikovat. Tohle představuje budoucnost pro nadnárodní firmy, které často potřebují řešit problémy se svou mateřskou firmou. Pozor, ale nelekněte se, vybavení jedné místnosti stojí kolem tří set tisíc dolarů v provedení pro 12 účastníků a nebo pro účastníky čtyři „jen“ 79 000 dolarů.

Na cestách


Nyní ale odbočíme, abychom si ujasnili úsporu nákladů, které toto, na první pohled hodně drahé zařízení přináší. Představte si, že vaše firma je součástí nadnárodní společnosti, jejíž sídlo je třeba v Los Alamos a několik vašich zaměstnanců je neustále v pohybu. Na cestu letadlem do Ameriky až k cíli cesty počítejme takových dobrých 16 hodin. Představte si tedy, že váš zaměstnanec absolvuje jednou měsíčně poradu v Los Alamos, při které ztratí 32 hodin v letadle. Plus odbavení, bezpečnostní kontroly, čekání na spoje. Jednání trvá čtyři hodiny a váš zaměstnanec „odpracoval“ odhadem 50 hodin, aniž by za ním něco bylo vidět. Můžete si tohle dovolit?

Stojí to peníze


K tomu připočítejte náklady na letenku, ubytování, dopravu, telefony. Uvědomme si také, že zaměstnanec je na místě sám, takže se jedná jen na základě toho, co má sám v hlavě. Je to vyslanec vaší pobočky při cestě na koberec k vašim šéfům. Jednání se může protáhnout, protože bude potřebovat další údaje, takže výdaje opět stoupají – telefon, hotel, diety. K tomu připočítejte stres a jet-lag, únavu při změnách časových pásem, které se neubrání žádný organismus. Počítejte s tím, že jedna taková, byť krátká cesta vašeho zaměstnance vyjde na víc pracovních hodin, než má pracovní týden – a uvědomme si opět, že jednání trvalo třeba jen pár hodin!

V klídku


Existuje ale jiné řešení, jehož návratnost je několik měsíců, podle toho, jak často zaměstnanci cestují a v jakém počtu. Navíc s protější stranou mohou najednou komunikovat buď dva lidé z vaší pobočky nebo v případě nasazení většího řešení až lidí šest. TelePresence přitom zcela stírá pejorativní nádech konferenčního spojení tak, jak jej možná mnozí známe: lidé seskupení kolem telefonu, který křaplavým hlasem vydává zvuky, podobné mluvě vašeho šéfa z Ameriky…

Telemost pro komunikaci  - foto, Hyperbydleni.cz

Na dosah ruky


Tomu je ale konec, protože TelePresence nabízí kvalitní obraz v rozlišení 1080p HDTV a surround zvuk umožní jednajícím lokalizovat, odkud zvuk vychází a ihned se orientovat na řečníka, který si vzal „v dáli“ slovo. K tomu můžete sledovat i grimasy druhé strany, vnímat bezprostřední reakce. I když jste na hony vzdáleni, přesto jste si blízcí. A díky tomu, že konferenci zahájíte příchodem do místnosti, kde si rozsvítíte, usednete a stisknete tlačítko na telefonu, aby začala, je jasné, že vás nebudou z jednání vytrhávat žádné vedlejší věci, jako je hledání posuvníku hlasitosti, zavření náhle otevřeného programového okna, kukající komunikační programy, upozornění na došlý e-mail. TelePresence je prostě jen a pouze nástrojem k efektivní a nerušené komunikaci. Na stolech jsou umně skryty mikrofony, vévodí mu jen jeden telefon s tlačítkem „Připojit“. Tři obří obrazovky dotvářejí pocit uzavřené jednací místnosti, i když její poloviny jsou od sebe vzdáleny na tisíce kilometrů. A pokud chcete něco promítnout, pak pomocí vestavěného projektoru tak učiníte na zeď pod obrazovkami. Druhá strana vidí prezentaci na stejném místě, jako vy. A u jednání mohou být všichni, kdo jsou třeba – ředitel, finanční ředitel, specialista na human resources, ekonom, daňový poradce. Ti všichni nemusí nikam cestovat – a přitom jsou všichni v obraze. A v centru dění.

Co je k tomu potřeba?


Zajímavé na celém řešení je to, že firma, která realizuje takový projekt, má přesné podklady k tomu, jak „to“ má vypadat. Jakou barvu mají mít stěny místnosti, jaké rozměry má jednací místnost mít, aby nebyla příliš stísněná, jak daleko od stolu mají být televizní obrazovky, jaký poloměr mají mít desky stolu. Kde budou židle, kde projektor, prostě, všechny místnosti jedné firmy jsou si podobné jako vejce vejci. To je důležité proto, aby se lidé cítili jako v jedné místnosti, jak bylo popsáno výše. Mnoho variant tedy nečekejte.

Telemost pro komunikaci  - foto, Hyperbydleni.cz

Očím skryto


Důležité rovněž je dokonalé ukrytí technologií před uživateli – aby se jich nebáli a neodváděly pozornost diskutujících třeba poblikáváním nějakých informačních diod a tak podobně. Počítejte i s mohutnou kapacitou přívodní linky, která musí přenést video v kvalitě HDTV pro tři televizní obrazovky (pro jednu se počítá kapacita 5 – 15 Mbit/s), hlas v prostorovém provedení a ještě k tomu musí mít kapacitu pro nenadálé odeslání souborů třeba z notebooku na „druhou stranu, za stěnu“. Pokud se zákazník rozhodne k nákupu Tele Presence, je možné zařízení pořídit přes leasingovou a kapitálovou společnost napojené na výrobce – firmu Cisco, nebo na jiné leasingové společnost ať už formou finančního nebo operativního leasingu.


text: Milan Loucký

foto: archivDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 7

Diskuze

Článek Telemost pro komunikaci zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »