Ergonomická židle pro zdravá záda

23.5.2012 | Monika Kovačková | Kanceláře | Komentářů 0 |

Název ergonomie pochází z řeckých slov ergos (práce) a nomos (zákon) a označuje vědu zabývající se podmínkami lidských činností. Předmětem jejího zájmu jsou především tvary a rozměry všech předmětů potřebných a používaných při práci s cílem je co možná nejvíce přizpůsobit dané aktivitě, pohybovým možnostem pracujícího člověka a rozměrům jeho těla. Ergonomicky přizpůsobené pracovní podmínky zvyšují výkonnostní možnosti člověka, a tak výrazně zefektivňují jeho práci. Proto není divu, že jsou zásady ergonomie hojně uplatňovány i v praktickém životě.

Ergonomická židle pro zdravá záda - foto, Hyperbydleni.cz

Sedavé zaměstnání a pasivní trávení volného času před televizní obrazovkou se bohužel stávají charakteristickými rysy současné doby. Zdravého pohybu ubývá a přímo úměrně naopak přibývá zdravotních problémů. Jelikož v zaměstnání trávíme přibližně třetinu dne, měli bychom si pracovní podmínky co nejvíce přizpůsobit svým potřebám, abychom všechen pracovní koloběh snadno zvládali a naše zdraví přitom neutrpělo.

 

Ergonomická židle pro zdravá záda, fotka

 

Chodíte-li z práce unavení, s bolestmi zad i hlavy, příčinou pravděpodobně je nesprávné sezení. Židle patří mezi nejdůležitější kusy nábytku, a proto neváhejte do výběru té nejvhodnější investovat. Cena opravdu kvalitní židle, která vám z dlouhodobého hlediska umožní zdravé sezení s optimální podpěrou zad, se pohybuje od deseti tisíc korun výše. Dražší modely disponují širšími možnostmi úprav, které vám umožní si židli nastavit sobě přesně na míru, a tak vaše záda ani po několikahodinovém sezení nebudou trpět.
 

Ergonomická židle pro zdravá záda, fotka

 

Pohyb je nezbytnou součástí zdravého životního stylu a neměl by chybět ani při sezení. Pokud hledáte ideální židli ke svému pracovnímu stolu, zvolte dynamické modely, které se každé změně polohy těla snadno přizpůsobí. Velkou předností dynamických židlí je právě variabilita jejich polohování a nastavení. Zvolte si židli se synchronním mechanismem, který dovoluje současný pohyb opěradla zad, sedadla a opěrek rukou.
 

Ergonomická židle pro zdravá záda, fotka

 

Sedadlo musí být pohodlné, anatomicky tvarované, zaoblené a především výškově nastavitelné, aby vám umožňovalo zdravé sezení: při plném opření zad kolena pokrčte v pravém úhlu a celou plochou chodidel se opírejte o podlahu, přičemž oblast pod koleny by měla být alespoň 2 cm volná. Právě plné opření, kdy na židli sedíte úplně vzadu, je důležité. Jen tak využijete nastavitelné bederní podpěrky, která vaše záda příjemně zrelaxuje. Zpočátku vám může připadat nepohodlná – to je však způsobeno pouze špatným návykem sezení, kdy sedíte na kraji židle a pokud se vůbec opíráte, tak pouze horní částí zad. Stejně polohovací musí být i loketní podpěrky, které by měly korespondovat s přirozeným držením rukou a z toho důvodu musí být nastavitelné nejen do výšky, ale i do šířky. Důležitá je také bezproblémová pojízdnost židle – podvozek musí být stabilní a kolečka plynule pohyblivá. Ideální je, když si pod židli navíc pořídíte speciální protiskluzovou podložku z tvrdého plastu.
 

Ergonomická židle pro zdravá záda, fotka

 

Pokud kupujete židli, na které budete sedět každý den několik hodin, zavítejte k renomovaným prodejcům, kteří vám kromě kvalitní nabídky mohou poskytnout i cenné rady. Seznamte je s tím, v jaké míře budete židli využívat, i se svými zdravotními problémy. Seriozní firmy vám dokonce vybranou židli na několik dní zapůjčí, abyste zjistili, jestli vám po všech stránkách vyhovuje. Kvalitní židle podporuje správné držení těla a je prevencí bolestí zad.
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Ergonomická židle pro zdravá záda zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »