NAUČTE SE RELAXOVAT V KANCELÁŘI

19.7.2007 | Redakce Hyperbydlení.cz | Kanceláře | Komentářů 1 |

Hromadění stresu můžete zabránit hned několika osvědčenými triky. A nepatří mezi ně cigareta, křik ani třískání dveřmi. Naučte se během práce relaxovat, vnímejte svoje tělo a dávejte mu přesně to, co potřebuje. Květiny, čistý vzduch a alespoň minimum pohybu. Bude vás milovat.

Důvěřujte květinám


Obklopte se spoustou zdravých pokojových rostlin. Budou vám pomáhat vypořádat se s toxiny, které mohou unikat z kancelářského nábytku či s elektrosmogem vyzařujícím z elektrických přístrojů včetně počítačů. Podle výzkumů NASA některé druhy pokojových květin dokáží odstraňovat z ovzduší takové látky jako formaldehyd, benzen nebo trichloretylén. Mezi užitečné “požírače” znečištění vzduchu patří například zelenec, syngónium, scindapsus a filodendrony. Navíc zelená barva rostlin uklidňuje a působí dobře na unavené oči.

Vzduchový management


Umožněte volnou cirkulaci vzduchu mírným pootevřením okna. Vydýchaný vzduch způsobuje ospalost, poruchy koncentrace a bolesti hlavy. Nikdy v kanceláři nekuřte. Jestli bez kouření nedokážete být, dělejte si “rauchpauzy” na nějakém k tomuto účelu vyhrazeném místě. Energii místnosti obohatíte i zapálením aromaterapeutické vonné lampy.

S oleji raději opatrně


Například rozmarýnový olej a olej z máty peprné pročišťují mysl a napomáhají soustředění. Vyhnout by se jim však měli epileptici a těhotné ženy. Heřmánek uklidňuje, je vynikajícím antistresorem a nemá žádné kontraindikace. Pokud si budete chtít zavzpomínat na dovolenou v lese , budete se chtít osvěžit, zvednout si sebedůvěru či ubránit se chřipce, tak si zvolte borovici. Kupujte jen kvalitní éterické oleje a vyvarujte se všem syntetickým osvěžovačům vzduchu.

Energetický oltář


Na monitor počítače si položte svůj oblíbený kámen. Některé kameny mají dokonce schopnost pohlcovat negativní energie. Je to například křišťál, růženín či černý turmalín. Nesmíte je však zapomínat čas od času vyčistit - například ponořením na dvacet čtyři hodin do slané vody. Velmi uklidňující účinek na nervy má akvárium s rybkami a provzdušňovačem. Pokud vám ho šéf nedovolí, pořiďte si virtuální akvárium jako screensaver. Ale nezapomeňte, že i virtuální rybičky se musí pravidelně krmit.

Důležitá přestávka


Také vyčlenění přestávky na oběd je pro doplnění duševního energie nezbytné. Někteří se dokonce odchází rychle osvěžit do tělocvičny nebo do bazénu. Ale pokud máte opravdu málo času a nemáte nic poblíž, prostě odejděte z kanceláře na krátkou procházku, proloženou několika dechovými cviky. Pracujeteli nedaleko parku, pak procházka pod stromy a dýchání chladného, čerstvého vzduchu vonícího po zeleni vás nechá zapomenout a obnoví vašeho ducha. I kdybyste jenom vyšli na deset minut ven, změna prostředí, čerstvý vzduch a denní světlo vám pomohou přesně a účinně pokračovat v práci.

Chaos musí pryč


Věnujte pozornost svému pracovnímu prostředí, protože podvědomě reagujete na své okolí, které tak ovlivňuje vaše soustředění a výkonnost. Udržujte svůj pracovní stůl čistý a přehledný, zařaďte nebo vyhoďte všechno, s čím právě nepracujete nebo co už nepotřebujete. Hromady neuspořádaných papírů budí dojem i pocit chaosu a odčerpávají energii. Na závěr dne věnujte pár chvil úklidu stolu a zařazení věcí na své místo, aby vás následující ráno uvítal volný prostor nových možností.

Můžete-li cvičte


Valná většina kancelářských zaměstnanců cvičí denně mnohem méně, než je doporučovaných 40 minut, a nesnaží se k pohybu ani využít příležitostí, které jim nabízí denní rutina. Průměrný člověk vyjede z metra na eskalátoru, v práci dojede do svého patra výtahem a pak celý den prosedí. Jednoznačným závěrem lékařských pozorovná je, že kosti a měkké tkáně potřebují fyzickou zátěž, aby si udržely vitalitu. Nedostatkem pohybu velmi slábnou svaly, které drží a chrání páteř. Vrátit zpátky funkčnost svalů není tak jednoduché. Nestačí k tomu jen vstát a začít chodit.

Běhejte nebo plavejte


Zdá se, že tělu nejpříjemnější, a z ergonomického pohledu nejpřijatelnější pohyb je běh a plavání. Proč? Protože je pro lidské tělo z pohledu biomechaniky a statiky nejméně náročný. Jakákoliv změna směru pohybu do stran, natož doprovázená zátěží převážně rotačního charakteru, například pálkové sporty jako tenis nebo squash, přetěžuje nejen část těla nutnou k oné změně směru, nastavení rakety či hole, ale ono přetížení se přenese i na centrální osový nosný orgán - páteř.

Statika našeho těla


Jednu věc má však naše tělo danou - statiku. Každý člověk je poněkud nesouměrný. Naštěsti je kolennímu kloubu jedno, zda má hlava jedno oko výše a druhé níže. Ovšem i nepatrnou poruchu ve vertikální ose kotníku, v její asymetrii, tu již koleno vnímá . Porucha v postavení kyčlí, kolen a kotníků je v biomechanice a statice lidského těla docela velmi častý problém. Je samozřejmě rozdíl, zda jde o symetrickou - oboustrannou poruchu či o asymetrickou. Dost také záleží, jestli člověk s touto poruchou pracuje ve stoje či vsedě nebo dokonce běhá dlouhé kilometry. Podle toho je také třeba se k těmto problémům stavět.

Sportujeme rozumně


Člověk, který pracuje v kanceláři, stabilně sedí u počítače, musí dbát mnohem více na to, aby měl dobře postavený monitor a klávesnici vzhledem ke svému tělu, než aby pořizoval drahé vložky do bot a kvalitní obuv s odpruženou podrážkou. Problém ale může mít i člověk, který navzdory sedavému zaměstnání naběhá rekreačně 30 km týdně. Práce v kanceláři totiž může biomechanikou našeho těla velmi „zacvičit“ a před aktivním sportem nesmíme zapomínat nejlépe pomocí strečinkových cviků postupně korigovat základní statické postavení těla od kotníků až po křížokyčelní a kyčelní klouby. Je také otázkou, a ne nepodstatnou, do jaké zátěže je vytrvalostní pohyb ještě jen pozitivní. Zatím je možné říci , že bez cíleného tréninku pod vedením specialistů lékařů nelze doporučit fyzickou zátěž nad délku 4 hodin.Text: Jiří Pilát

Foto: archiv autoraDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 9

Diskuze

valerie: Relaxovat lze mnoha způsoby....< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »