JAK ROSTOU KANCELÁŘE

19.7.2007 | Zdeněk Diviš | Kanceláře | Komentářů 0 |

Když v 70. letech minulého století vznikl takzvaný kancelářský projekt open-plan, manažeři i architekti se ohlíželi především na úsporu prostoru, energií i běžných kancelářských nákladů. Tento trend v malých modifikacích trvá dodnes – jen na místo úspor dáváme na první místo týmovou komunikaci. Na úkor vlastního soukromí se daleko lépe domluvíte s člověkem, který sedí u protějšího stolu než za zdí

Jak velkou kancelář?


Prostory kanceláří se v minulých desetiletích zvětšovaly zejména z ekonomických důvodů. Racionální pracoviště je zřizováno pro 40–400 osob. V USA je to až 1000 lidí v jedné obrovské kanceláři. Šéfové mají sice přehled a firma ušetří na nájemném za plochy, ale toto řešení má u tvůrčích činností velkou nevýhodu - lidé se navzájem ruší. Hluk v těchto maxikancelářích dosahuje až 70 dB. To brzdí především duševní práci. Je proto důležité místnost poměrně nákladně odhlučnit obložením stěn i stropu a pokrytím podlahy textilní tkaninou.

Je libo buňku


Opticky členěné rozsáhlé kanceláře jsou však vhodnou formou pracoviště v případě, kdy ve firmě převažuje rutinní práce. Existuje několik systémů lehkých dělicích příček – plastové, kovové nebo kovové se sklem, použitelný je i sádrokarton a dřevo. Uzavřená – buňková – kancelář může být zcela samostatná pro jednoho manažera nebo pro několik pracovníků (běžně 2–3). V takové je více pracovních ploch oddělených tak, aby se lidé nevyrušovali. Nejmenší pracoviště pro jednoho pracovníka má mít sestavu stolů do tvaru L: pracovní stůl o rozměrech nejméně 80x153 cm, přídavná plocha 90x60 cm, kontejner 40x60 cm a kancelářská židle.

Pohodlí především


V kancelářích trávíme zhruba čtvrtinu života. Měla by tedy být příjemným místem, druhým domovem. Na co se ale u nás v některých open space kancelářích dosud zapomíná, je prostor pro odpočinek a kreativní práci, a to i přesto, že už dávno bylo dokázáno, že odpočatý člověk podává v práci mnohem lepší výkon. V zahraničí už se podle toho mnohde řídí. Jedna švýcarsko- německá firma zbudovala ve svých open space kancelářích odpočinkové koutky s lehátky za závěsem, kde si mohou zaměstnanci na chvíli odpočinout Zpočátku se prý lidé trochu báli, vždyť co by tomu řekl šéf, ale časem ztratili ostych, a když zjistili, že je za to nikdo nekárá, naučili se v práci i odpočívat.

Klid pro tvůrčí práci


Vznikají tedy ještě modernější modely pro tvorbu pracovního prostředí. Vycházejí z principu „kavárny“ nebo „klubu“, tedy příjemného prostředí, kam člověk rád chodí. Tomuto modelu nahrává právě rozvoj komunikačních médií a technologií, které pracovníka uvolňují v prostoru. Přispívají k tomu i mobilní telefony a notebooky, díky nimž pracovník již není vázán na pevné pracovní místo. Přesto musí toto pracovní prostředí nabízet možnosti častého vzájemného kontaktu a rovněž umožnit nerušenou práci v soukromí.

Stůl: nejlépe zakřivený


Příliš nevyhovuje velká kompaktní obdélníková deska stolu. Nejnovějším trendem jsou stolní desky přizpůsobené tvaru těla, aby vyhověly ergonomickým požadavkům a vytvářely kompaktní pracoviště zakřiveného půdorysu. Větší službu než klasické zásuvky přitom splní kontejnery na kolečkách. Pracovní sestavy stolů (pracovní deska na vhodné podnoži a mobilní kontejner) ve tvaru L, C, U nebo G nejlépe vyhovují nárokům na práci s počítačem. Nejvhodnější výška pracovního stolu je 75 cm (s polohovatelnou deskou), optimální délka 150 cm, hloubka 60–80 cm. Monitor by měl být od očí vzdálen 60 cm (min. 40 cm). Větší komfort nabízí zaoblená přední hrana pracovní desky. Rozdíl mezi sedací a pracovní plochou by měl být 27–29 cm.

Mobilní kancelář


Dnes už je dokonce možné si rozestavění kancelářského nábytku přizpůsobit podle momentálních potřeb. Jedním z posledních trendů je flexibilní kancelář nebo chcete-li „kancelář na kolečkách“. Firmy se do administrativních interiérů snaží vnést pohyb. Řada výrobců nábytku začala do své produkce zařazovat například konferenční či pracovní stoly na kolečkách. U některých typů kancelářských stolů už je možné měnit jejich výšku. Můžeme si tedy kancelář libovolně přizpůsobit podle svých momentálních potřeb. „Prostředí každé kanceláře musí být zařízeno tak, aby se v něm pracovníci cítili pohodlně a byli tu spokojení. Kancelář by člověka při práci neměla nijak omezovat. Například švédský Telecom šel ve snaze zpříjemnit pracovní prostředí až tak daleko, že se zeptal svých zaměstnanců, kde by nejraději pracovali. Na základě výsledků ankety nechal v jedné části kancelářského prostoru zbudovat písečnou pláž.

Pracovní penál


Německá společnost König+Neurath vyvinula revoluční, avšak poněkud kuriózní model kanceláře, která na první pohled připomíná spíše obyčejnou zavírací kabinu. Ve skutečnosti však jde o plnohodnotnou funkční mobilní kancelář na kolečkách, která plně disponuje organizační i technickou infrastrukturou. Nechybí ani bezdrátová technologie Wi-Fi, takže se lze k internetu připojovat z nejbližší elektrické zásuvky. Designéři kompaktní kancelář pojmenovali Standby Office. Je vyrobena z oceli, hliníku a dřeva a její rozměry činí 190 x 146 x 74 centimetrů. Se zavřeným boxem lze jednoduše manipulovat, v případě potřeby bezproblémově přesouvat z místa na místo, a to bez nutnosti přenášet jednotlivé komponenty pracovního stolu. Unikátní mobilní kancelář Standby Office bude v průběhu několika následujících měsíců k dispozici nejdříve na trhu ve Španělsku, později by se měla objevit i v dalších evropských státech. Její zájemce za ní zaplatí zhruba 5 000 eur (v přepočtu přes 140 tisíc korun).Text: Zdeněk Diviš

Foto: Archiv autora

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 7

Diskuze

Článek JAK ROSTOU KANCELÁŘE zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »