Ergonomií proti bolestem zad

19.7.2007 | Václav Drtina | Kanceláře | Komentářů 0 |

Práce u počítače bolí. Často však zcela zbytečně. Chronickými bolestmi zad, a to především v oblasti bederní páteře, trpí bezmála již osmdesát procent pracujících v sedavém zaměstnání. Proto je důležitá jejich prevence. Nechcete-li za pár let trpět jako zvíře, musíte problémům předcházet již při samotném návrhu počítačového koutku vaší kanceláře.

Přetížení odnášejí ploténky


Lidská páteř je v ideálním stavu při pohledu zezadu přímá, při pohledu z boku esovitě prohnuta v oblasti krční a bederní vpřed - lordózy, v oblasti hrudní dozadu - kyfóza. Páteř nese celou horní část těla a je neustále zatěžována. Lékařská věda měří zatížení páteře při tlaku na vnitřek meziobratlových plotének, který vzniká vahou těla, postojem těla a vnější vahou (zvedání předmětů). Nejnižší zatížení páteře je v lehu, cca 25 kg na střed meziobratlové ploténky. Jak cituje lékařská věda, je zatížení vnitřku meziobratlových plotének vyšší při sezení než při stání. Hodnota zatížení při stání je do 100 kg, ale v sedě je to až do 175 kg. Při přetížení ztrácí páteř svoji pohyblivost a funkčnost. Páteř totiž funguje správně pouze jako celek a objeví-li se poškození v jedné její části, ostatní části páteře jsou přetěžovány a časem zde může dojít k dalším poškozením.

Pohodlí především. Pro páteř


Proto je důležité, aby část kanceláře, kde vsedě většinou pracujete s počítači byla individuálně přizpůsobena vašim rozměrům. Počítačový koutek by vás sám měl nutit měnit polohy. Jistě budete souhlasit, že při práci u počítače lze sedět i stát s pomocí variabilního stolu. Není proto vůbec špatné navrhnout vaše pracoviště tak, aby obsahovalo stůl s výškovým nastavováním. To umožní jak práce ve stoje, tak vsedě.

Rohové stoly vedou


Pracovat ve stoje lze vyřešit pomocí podpěrky nohou. Výška stolu musí umožňovat, aby ruce na klávesnici zaujímaly přirozenou polohu, aby se ramena nemusela zdvihat. Je možné použít gelové podložky před klávesnici. Forma a prostorové uspořádání stolu všechny potřebné pomůcky a předměty mají být umístěny tak, aby nezpůsobovaly torzi (zkrut) páteře. Proto jsou výhodné rohové stoly nebo stoly s výřezem, kde je uživatel obklopen vším, co k práci potřebuje. Pokud někdo chce pracovat i bez počítače, je nutné, aby se rohové pracoviště skládalo ze dvou stolů o různé výšce.

Točíme s počítačem


Sedět bychom měli ve střední poloze, ne v předklonu. Područky výškově a šířkově stavitelné je na místě volit podle typu práce u počítače. Klávesnice i monitor bychom měli mít přímo před námi a ne šikmo, jak to nesprávně vidíme v mnoha případech. Horní hrana monitoru má být maximálně ve výši očí ve vzdálenosti, mírně zešikma, aby se oči nekazily. Vlastní počítač musí být umístěn tak, aby jej bylo možno lehce zapínat a vypínat, vkládat CD, diskety a přitom aby nezabíral nohám místo.text: Václav DrtinaDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Článek Ergonomií proti bolestem zad zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »