Ergonomie na pracovišti – zdravé sezení

19.7.2007 | Vladimír Iliev | Kanceláře | Komentářů 0 |

Ergonomická židle a správně nastavený počítač – to jsou základní prvky bezpečného a zdravého způsobu práce v kanceláři. Šetříme naše oči, ruce, nohy a především záda.

Monitor akorát


Vědci se většinou shodují, že horní rádka textu na obrazovce by mela být nepatrně pod úrovní očí. To proto, že jakákoli část obrazovky nad úrovní oči zvyšuje napětí v krku a ramenech. Pokud máte obrazovku moc vysoko, protože např. leží na počítači, investujte do závěsu na počítač, který se umístí pod stůl. Umístění pod stůl umožní nejenom lepší pozici obrazovky, ale také vytvoří více prostoru na stole. A naopak, pokud je monitor umístěný příliš nízko, uvažujte o podložce nebo nastavitelném rameni pro monitor, umožnující jeho zvednutí nad stůl. Pracovište s tímto vybavením podléhá určitým zákonitostem o řešení prostoru, proto musí být plošně i prostorově rešeno tak, aby uživateli umožnovalo snadný prístup k pracovním pomůckám, změnu pracovní polohy a volný pohyb na pracovišti.

Ergo hrana


Důležité je, věnovat pozornost pracovnímu stolu, především jeho velikosti a výšce, aby poskytoval pohodlnou pracovní plochu a dostatečný prostor pro dolní končetiny. Rozměr a tvar pracovní desky by měl umožňovat proměnlivé uspořádání všech zařízení a pomůcek. Nejvhodnější je vybavení kancelářských pracovišt pracovními stoly s tzv. „ergo hranou“. Rádius a náběh této hrany umožňuje příjemný kontakt s pracovní deskou. Ergo hranu je možné konstrukcně přizpůsobit pro upevnění stolových paravánu, které umožňují zavešení polic a dokumentů a současně snižují psychickou zátež na pracovišti. Klávesnice by měla být umístěna tak, aby pracovník seděl kolmo k počítači a aby umožnovala polohu předloktí, zápěstí i dlaně v jedné rovině. Sklon klávesnice by měl být asi 10 až 15 stupňů. Klávesnice umístěná na výsuvné desce je sice praktická, ale deska je zpravidla velmi malá a neumožňuje dostatečnou oporu zápěstí.

Vyvarujte se svírání myši


Do ergonomických produktů se rozhodně vyplatí investovat. Vybavení pracovního místa vhodnými ergonomickými pomůckami zpříjemní a zkvalitní práci, ale i významně omezí dlouhodobé ohrožení vašeho zdraví. Kromě špatné polohy může být i samotná myš velkým rizikovým faktorem. Uživatelé by měli sledovat práci s myší a okamžite vyměnit ruce při prvních náznacích bolesti nebo brnění rukou. Myš by měla být v zásadě symetrická, aby šla lehce používat oběma rukama. Myš by měla být umístěna na podložce s měkkou (nejlépe gelovou) vyvýšenou částí pro zápěstí.

Dejte na vaše pohodlí


Při práci s myší by se neměla ruka vytáčet z přímé osy se zápěstím. Při vývoji originálních gelových podložek zápěstí výrobci vycházeli z technologií používaných v lékařství. Ovládání klávesnice i myši je díky patentovanému chladivému gelu příjemnější. Podložky se vyrábí z netkané látky, která odvádí teplo a vlhkost. Můžete si vybrat kombinovanou podložku ke klávesnici nebo podložku pod myš. Abyste zabránili jednostrannému přetěžování ruky, střídejte ovládání počítace pomocí myši s ovládáním prostřednictvím klávesnice.

Podstavec pod notebook i nohy


Notebook je úžasným a praktickým vynálezem, ale není na škodu ho občas trochu vylepšit. Zvlášte pokud na něm pracujete často a po dlouhou dobu. Vaše ruce, oči a záda už si řeknou, jak si takové vylepšení představují. Budete lépe fungovat vy i váš notebook. Podpěrka chodidel je neocenitelnou pomůckou k tomu, abyste během sezení udrželi správnou polohu těla. Je konstruována tak, aby umožnila zaujmout optimální pozici při práci a snížila tak napětí a únavu nohou, zad a krku. Výška a úhel sklonu opěrky se nastavují nezávisle na sobě. Velmi široká základna opěrky umožňuje velký pohyb chodidel a nohou, povrch opěrky je opatřen bezpečnostním materiálem s neklouzavou úpravou.

Dynamická židle


Židle je z ergonomického hlediska nejdůležitějším kusem nábytku. Bolest v dolní oblasti páteře je nejčastejší pracovní muskuloskeletální poruchou. Může být přímým následkem sezení dny, měsíce a roky na špatně seřízených židlích. Typický administrativní pracovník tráví více času sezením na kancelářské židli než kdekoliv jinde. Vzhledem k této dlouhé době je rozhodující, aby židle splňovala veškerá ergonomická kritéria. Například dostatecně široký a hluboký anatomicky tvarovaný sedák, permanentní podepření zad ve všech polohách s možností regulace přítlaku opěráku, možnost nastavení hloubky sedáku, libovolné nastavení výšky područek. Ergonomická židle umožňuje takzvané dynamické sezení, tedy měnit polohu těla zejména dopředu do pracovní pozice a dozadu do pozice relaxační. Přitom je důležité permanentní podepření zad. Automatické přizpůsobování zádové sedací opěry pohybům trupu, které umožnuje samotný mechanismus židle. Jinak se páteř bortí, stáčí se a blokuje důležité nervy. To pak brání prokrvení zádových svalů i správnému fungování vnitřních orgánů. Páteř v křeči je hlavním důvodem mnoha našich zdravotních obtíží. Židle mohou být sestavovány zcela podle přání a potřeby. Přitom jsou tyto židle velmi robustní a jsou vytvořeny podle nejnovějších poznatků z ergonomie. Každou židli je možno rychle a jednoduše nastavit do různých poloh. Sedátko i operátko jsou vytvořeny tak, aby v sedě držely optimální ergonomickou a rovnou polohu.text: Vladimír Iliev

foto: archiv

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 9

Diskuze

Článek Ergonomie na pracovišti – zdravé sezení zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »