Vánoce v zahraničí

23.12.2009 | Jana Pikousová | Jak se bydlí v zahraničí? | Komentářů 0 |

Vánoce jsou v současné době známé především jako oslava narození Ježíše Krista, z historie je však známo, že například zimní slunovrat se slavil již v době předkřesťanské. Vánoce tedy nejsou pouze křesťanským svátkem a slaví se po celém světě, v každé zemi jinak.

Vánoce v zahraničí - foto, Hyperbydleni.cz
Vánoce jsou v současné době známé především jako oslava narození Ježíše Krista, z historie je však známo, že například zimní slunovrat se slavil již v době předkřesťanské. Podle legendy se předkřesťanští bozi Mitra, Zarathustra, Orisis a mayský Quetzacoatl se narodili o zimním slunovratu. Křesťanství se tedy opírá o většinu tradic z pohanských zvyků. Již v bibli je zmiňováno, „aby se lidé nechovali jako pohané, nekáceli stromy a nezdobili je zlatem a stříbrem“. I z bible tedy vyplývá, že Vánoce nejsou tedy pouze křesťanským svátkem a slaví se po celém světě, v každé zemi jinak.

  

Vánoce v Austrálii

Oslavy vánočních svátků v Austrálii vycházejí z britské tradice. Stejně jako u nás se zdobí vánoční stromek, ale dárky se rozdávají, stejně jako ve Velké Británii, až 25.prosince ráno. Malé děti věří, že přes noc přijde Santa Claus a přinese dárky, proto mu nechávají trochu piva a cukroví u stromečku. V poledne nebo večer se sejde celá rodina a podává se tradiční vánoční hostina. K té neodmyslitelně patří pečený krocan, pečené brambory, dýně, mrkev, uzená šunka a pečené vepřové. Po jídle se podává vánoční pudink, který se vyrábí z oříšků, hrozinek, rumu, vajec, strouhanky, cukru, citronů a švestek. Pudink se polévá koňakem nebo punčem. Velký rozdíl je ovšem v počasí. Zatímco na severní polokouli se většinou teploty pohybují pod bodem mrazu, v Austrálii je léto v plném proudu a teploty dosahují 30, v některých místech až 40 stupňů. V Sydney tisíce lidí, domácích i turistů míří na pláž Bondi, kde uspořádají vánoční piknik. Ostatní většinou tráví svátky u bazénu nebo se věnují venkovním aktivitám.

Vánoce v zahraničí - foto, Hyperbydleni.cz

  

Vánoce v Mexiku

Mexiko je zemí se silnou katolickou tradicí, a proto se zde Vánoce oslavují v tradičním náboženském duchu. V každém městě jsou upořádány trhy, na které se obyvatelé sjíždějí z dalekého okolí. Hlavní oslava se nazývá las posadas, která začíná 9 dnů před Vánoci. Tato tradice představuje Josefa a Marii, kteří hledají místo, na kterém by v Betlémě mohli přenocovat. Přátelé a známí se rozdělí na dvě skupiny – poutníků a hostitelů. Poutníci putují od domu k domu a pokaždé jsou odmítnuti, až konečně přijdou k místu, kde je umístěn betlém a po tradiční modlitbě může začít oslava.

Vánoce v zahraničí - foto, Hyperbydleni.cz

24.prosince mexické děti hrají hru zvanou piňata. Děti se zavázanýma očima se strefují do doma vyrobeného papírového balonu, který je zavěšen na tyči tak dlouho, až balon praskne a vypadají z něj sladkosti. Vítězem se stává ten, který nasbírá nejvíce sladkostí. Následuje tradiční štědrovečerní večeře. Velké dárky přináší dětem Santo Clos a malé přináší v lednu „Los reyes Magos“ - Tři králové. Tento rok se nejvyšší vánoční stromek na světě nachází na hlavním náměstí „Zocalo“ v Mexico City.

Vánoce v zahraničí - foto, Hyperbydleni.cz

Mexiko dalo světu také jeden ze symbolů současných Vánoc, kterým se stala květina s názvem Poincézie, častěji známá jako "Vánoční hvězda." Ve své vlasti dorůstá rozměrů malého stromu a je zde pěstována ve velkém množství pro domácí potřeby i pro vývoz.

Vánoce v zahraničí - foto, Hyperbydleni.cz

Že je tzv. Vánoční hvězda populární i mimo Mexiko, dokazuje například snímek z amerického San Diega, kde z těchto krásných květin sestavili dokonce vánoční stromek:

Vánoce v zahraničí - foto, Hyperbydleni.cz

  

Vánoce v Japonsku

Vánoční oslavy jsou v současné době v Japonsku velmi rozšířené. Japonci většinou vyznávají buddhismus nebo šintoismus, a proto Vánoce chápou většinou spíše jako svátky komerčního charakteru. Japonci si velmi oblíbili vánoční stromečky a tradiční vánoční výzdobu.

Vánoce v zahraničí - foto, Hyperbydleni.cz

Malé děti dostávají dárky od buddhistického mnicha Hotei Osho, který prý má oči i vzadu, a proto se děti snaží být hodné, protože Hotei Osho všechno vidí. 25. prosince není v Japonsku státní svátek, a tak jde většina lidí do práce a do školy. Je to den, kdy se pořádají oslavy a většina mladých dvojic tráví večer spolu u romantické večeře. Dalším japonským zvykem je dávat dárek „oseibo“ ke konci roku přátelům, známým a kolegům, aby se tak vyjádřilo poděkování a vděčnost. Rodina se sejde v tichosti 31. prosince u večeře. Tradičně se podávají pohankové nudle soba a koláček moči, vyrobený z tlučené rýže vařené v páře. Před půlnocí se 108 krát rozezní zvony u všech chrámů, což má přinést každému očištění od 108 světských hříchů.

Vánoce v zahraničí - foto, Hyperbydleni.cz

 HyperMedia a.s. Vám přeje krásné prožití vánočních svátků a úspěšný rok 2010. 

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 4

Diskuze

Článek Vánoce v zahraničí zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »