Sluneční dům CO2 neutrální

13.1.2012 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Jak se bydlí v zahraničí? | Komentářů 0 |

Na západ od Vídně byl otevřen Sluneční dům (Sunlighthouse) postavený na principu aktivního bydlení. Nabízí zdravé vnitřní prostředí a uživatelský komfort, je energeticky efektivní a ohleduplný k životnímu prostředí.

Sluneční dům CO2 neutrální - foto, Hyperbydleni.cz

 

Evropané tráví devadesát procent svého času uvnitř budov. Proto potřebují, aby jim poskytovaly to nejlepší a nejzdravější možné klima k životu a práci. A protože tyto objekty zároveň „konzumují“ čtyřicet procent z celkové spotřeby energie v Evropě, je cílem budoucího udržitelného stavění nejen výrazné snížení energetické spotřeby, ale i její pokrytí z obnovitelných zdrojů. S takovým cílem také rostou experimentálních aktivní domy, k nimž patří i Sluneční rezidence v Rakousku.

 

Sluneční dům CO2 neutrální, fotka

 

Dřevostavba ve svahu

Experimentální budova navazuje na zkušenosti získané při realizaci prvních dvou aktivních domů – Domu pro život a Zeleného majáku, jež stojí od roku 2009 v Dánsku. Sluneční dům zohledňuje klimatické, kulturní a architektonické podmínky země, svým pojetím dokonale zapadá do okolní krajiny a zástavby typické pro tuto část Evropy. Svažitý pozemek, který byl pro stavbu vybrán, je blízko lesa a poskytuje výhled na jezero Wienerwaldsee. Pozemek neumožnil ideální orientaci budovy k jihu, což v kombinaci s velkým sklonem svahu představovalo pro architekty skutečnou výzvu. Autoři návrhu – studio Hein-Troy Architekten – se vzhledem k obtížným podmínkám rozhodli pro podélnou dřevostavbu vetknutou do svahu. Vnitřní atrium umožnilo otevřít fasádu směrem k jihu a umístit na tuto stranu více oken, která zajišťují optimální prosvětlení a dostatek čerstvého vzduchu v interiérech. Současně tím vznikl vysoce hodnotný venkovní prostor. Přes minimalistickou vnější podobu vyniká dům inteligentním řešením, díky němuž mohl vzniknout CO2 neutrální objekt, přestože podmínky pro ideální umístění domu byly splněny pouze částečně.

 

Sluneční dům CO2 neutrální, fotka

 

Okna nejen pro světlo

Vysoko umístěnými střešními okny proniká denní světlo i hluboko do interiéru Slunečního domu, což se projevuje snížením spotřeby energie pro umělé osvětlení. Promyšlené rozmístění okenních otvorů – střešních i vertikálních oken s tepelně-izolačním zasklením – poskytuje nejen cílené výhledy do okolí, ale také maximalizuje pasivní solární zisky, jež pomáhají snížit energie potřebnou k vytápění. Orientace prosklených ploch v domě (jejich rozloha odpovídá 42 % podlahové plochy) zohledňují i soukromí budoucích obyvatel: směřují buď do soukromého atria, nebo do lesa na pozemku u domu. Všechny okna jsou samozřejmě vybavena vnitřním i venkovním stíněním, jež i ve stažené poloze propouští do místností dostatek denního světla. Okna slouží také k přirozenému větrání. Kvalitu vzduchu kontrolují čidla umístěná na fasádě a uvnitř domu. Průběžně vyhodnocují teplotu, množství CO2, stupeň vlhkosti v interiéru a venkovní povětrnostní podmínky. Informace předávají automatickému systému, který řídí otevírání a zavírání oken, jež však lze v případě potřeby obsluhovat i manuálně. V chladnějších obdobích je používána mechanická ventilace s rekuperací tepla. Během horkých letních dní brání eventuálnímu přehřívání interiéru automaticky řízené venkovní markýzy instalované na střešních i fasádních oknech. V kombinaci s řízeným větráním okny a využitím komínového provětrávání a ochlazování v noci by teplota interiéru ani v tom nejteplejším letním dni neměla překročit 26°C. Konstrukční řešení domu počítá také s akumulací tepla pro teplotní setrvačnost budovy.

 

Sluneční dům CO2 neutrální, fotka

 

Vytápění s minimem energie

Cílem Slunečního domu je udržet celkovou spotřebu energie na co nejnižší možné úrovni. Jeho energetické nároky se pokrývají výhradně pomocí obnovitelných zdrojů. Minimální potřebu vytápění zajišťuje tepelné čerpadlo, elektřinu vyrábějí střešní fotovoltaické panely, ohřev užitkové vody obstarají solární kolektory. Díky tomu Sluneční dům vyrobí více energie, než sám potřebuje. V nadcházejících měsících může Sluneční dům navštívit laická i odborná veřejnost, poté bude nabídnut k prodeji. Partneři projektu však budou experimentální dům i nadále sledovat, aby mohli posoudit, jak se osvědčí během skutečného užívání.

 

Sluneční dům CO2 neutrální, fotka

 

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: VeluxDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Sluneční dům CO2 neutrální zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »