Nová technologie v architektuře

10.11.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Jak se bydlí v zahraničí? | Komentářů 0 |

Špičkový design a jedinečná směsice charakteru a osobitosti. To rodinnému domu postavenému v luxusním a exkluzivním prostředí na předměstí Lisabonu dodalo revoluční řešení obvodového pláště. Architekt se odpoutal od tradičních zdrojů a pro povrch využil pevný DuPont™ Corian®.

Nová technologie v architektuře - foto, Hyperbydleni.cz

 

Důvodem byly přirozené vlastnosti materiálu: umožňuje výrobu panelů podle konkrétního přání, a to dokonce i v bezešvé variantě, je velmi hladký, neporézní a homogenní a skvěle odolává povětrnostním vlivům a UV záření. Navíc z něj lze snadno a rychle odstranit nápisy sprejerů. Autor projektu Duarte Pinto Coelho přitom podle svého vyjádření sáhl, jak říká, po Corianu téměř náhodou. Původně se totiž měl objevit jen v podobě obkladů kuchyně a koupelny. Při zkoumání možností a vlastností materiálů pak zjistil, že se v poslední době často aplikuje i na fasády budov. Jako příklad lze uvést hotel Seeko'o ve francouzském Bordeaux nebo Kongresový palác v Abidjanu na Pobřeží slonoviny.

Snadná údržba bodovala

Podle architekta Coelha se rozhodujícím argumentem staly požadavyk na co nejnižší nároky fasády na údržbu. „Chtěli jsme jednotnou, monolitickou strukturu a kompaktní hmotu, která by umocnila vzhled velké „slepé“ stěny, svislé spoje 1,8 x 1,8 metru, snadnou instalaci a zvláštní, neotřelý vzhled. Všechny tyto nároky DuPont™ Corian® dokonale splnil.“ Zvažovaly se pochopitelně i jiné varianty – litý nebo panelový beton, velké kamenné desky nebo jiná tradiční řešení, ale výsledkem by byla fasáda, jakou najdete skoro na všech domech, bez pozoruhodného charakteru, jehož chtěl projekt docílit.

 

Nová technologie v architektuře, fotka

 

Rychlost a jednoduchost aplikace

Instalace desek zvolených desek byla přesně taková, jakou bylo možnéí čekat: rychlá, čistá, velmi přesná a vysoce profesionální. „Z technického hlediska jsme chtěli vytvořit dobře odvětranou fasádu s výbornými tepelně izolačními vlastnosti po celé vnější ploše“, vysvětluje Duarte Pinto Coelho. Použitý materiál odráží sluneční světlo a snižuje tepelnou setrvačnost budovy, a díky své barvě (Glacier White) navíc zvyšuje estetickou kvalitu fasády. Kromě toho dává možnost kdykoli, snadno a s vynikajícím výsledkem změnit velikost a zarovnat nebo opravit nějakou poškozenou část.

 

Nová technologie v architektuře, fotka

 

Pokroková technologie

Corian dokonale naplňuje koncept inovace na základě vědeckotechnického pokroku a trvalého vývoje materiálů, výrobků a technologií. Původně vznikl pro úpravu pracovních desek a jiných povrchů v domácnostech a ve veřejných prostorech, ale postupně se stal funkčním řešením pro širokou škálu aplikací. V poslední době pronikl i do architektury a stavebnictví, a ačkoli byl ještě před pár lety považován pouze za „futuristickou vizi,“ dnes je štikou v rybníce tradičních materiálů a realizací. Projekt vnějšího pláště budovy v Portugalsku získává obdiv odborníků v oboru stavebnictví, architektury a designu na celém světě. Na fasádu domu bylo spotřebováno celkem 600 m2 materiálu o tloušťce 12 mm, v barvě Glacier White, pro neviditelné upevnění panelů o velikosti 4,8 x 1,8 m byla použita dvojitá hliníková konstrukce: základní rám z vertikálních profilů a pomocný rám horizontální. Při použití tohoto způsobu instalace lze v případě potřeby položit mezi kolejnice izolační materiál (polyuretanovou pěnu) a voděodolné a prodyšné membrány. Systém je výjimečně odolný vůči nárazu a vůči pozitivnímu a negativnímu zatížení.

Duarte Jervis de Atouguia Pinto Coelho

Vystudoval architekturu na univerzitě Lusiada v Lisabonu (1994), je spoluzakladatelem ateliéru Fragments of Architecture. Spolupracoval s architekty Ruyem Jervisem d’Athouguiou a Ruiem Vieirou Gregem, pracoval pro Sua-Kay Architects. Ateliér Fragments of Architecture (www.fragmentos.pt) se uplatňuje v architektuře, urbanismu a interiérovém designu.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: DuPontDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Nová technologie v architektuře zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »