Rodinný dům budoucnosti

2.11.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Jak se bydlí v zahraničí? | Komentářů 2 |

Stojí v dánském Aarhusu a spolu s dalšími evropskými stavbami je součástí projektu Model Home 2020, který testuje vizi aktivního domu. Domu plného denního světla a čerstvého vzduchu, s příjemnou atmosférou a zdravým vnitřním prostředím, který navíc maximálně využívá principy trvale udržitelného bydlení.

Rodinný dům budoucnosti - foto, Hyperbydleni.cz

 

Dům pro život, který bez nadsázky představuje bydlení budoucnosti, má interiéry zalité světlem, skvělý systém větrání, poskytuje dokonalý komfort, krásně vypadá a svojí architekturou ladí s okolím. Přitom je energeticky velmi šetrný, takže přináší velké úspory za vytápění a další energie. Od léta tuto stavbu snů testují na „vlastní kůži“ v běžném provozu běžné rodiny. Pod dohledem odborníků, kteří experimentální dům monitorují a dolaďují, aby se v něm žilo skutečně pohodlně.

 

Rodinný dům budoucnosti, fotka

 

Průlomový projekt

Nízkoenergetický dům, v němž by se žilo tak příjemně a zdravě jako v Domě pro život, není zatím ve světě žádnou samozřejmostí. Při vývoji nízkoenergetických domů je totiž třeba řešit řadu problémů a někdy se stává, že autoři projektů v zájmu vynikající tepelné izolace těchto budov obětují dostatek světla či pohodlí obyvatel. Dům pro život však v praxi dokazuje, že i nízkoenergetické domy mohou mít interiéry zalité denním světlem a poskytovat maximální uživatelský komfort. Tyto aktivní domy tak nabízejí vizi architektury třetího tisíciletí, maximálně ohleduplné k naší planetě, bez nutnosti ubírat některé ze současných životních standardů a potřeb. Stavba je navržena jako CO2 neutrální, tedy s nulovými emisemi oxidu uhličitého, a podle životního stylu svých obyvatel může dokonce vytvářet i energetické přebytky. Naprosto prvořadé je tu ale vždy pohodlí, zdraví a životní pohoda uživatelů. Nejvíc k ní přispívá úžasná vzdušnost a prosluněnost obývaných prostor. Pokud jde o spotřebu energie na vytápění, teplou vodu a provoz různých spotřebičů, dům se dokáže zcela přizpůsobit jejich potřebám. Celý systém dosahuje rovnováhy mezi třemi základními faktory: energií, vnitřním prostředím domu a životním prostředím.

 

Rodinný dům budoucnosti, fotka

 

Inteligence ve všech směrech

Dům vyprojektovaný ateliérem Aart Architects má parametry obvyklé rezidenční výstavby v Dánsku. Jeho podlahová plocha v jednom a půl patře je 190 m2. Optimální hospodaření s energií zajišťuje především dynamická „obálka“ stavby, která se dovede přizpůsobit životu obyvatel a současně i proměnám klimatických podmínek během roku. Dokáže samostatně regulovat, kolik světla a tepla projde okny, a sama se odvětrává, aby uvnitř bylo vždy zdravé prostředí. Dům je maximálně prosluněný, plocha vertikálních a střešních oken odpovídá 40 % podlahové plochy. Všechny místnosti v domě mají okna orientovaná minimálně na dvě světové strany, aby bylo možné aktivně využívat veškerý potenciál slunce a čerstvého vzduchu. Dům je vybaven automatickým řízením stínění a větrání napojeným na domovní meteorologickou stanici, které má na starost optimální teplotní pohodu, pohodlí obyvatel i úspory energie. Hlavní podíl na nízké spotřebě energie má samotný design budovy. Její tvar, orientace vůči světovým stranám, zasazení do terénu a použité materiály, to všechno umožňuje využívat slunečního záření, proudění větru a další působení přírody, a tím minimalizovat potřebu energie na vytápění a svícení. Další důležitou částí důmyslného energetického systému jsou vlastní zdroje: energie pro zásobení elektřinou, horkou vodou a vytápění interiérů se získává z fotovoltaických článků, solárních kolektorů a tepelného čerpadla. V zimních měsících (asi po 3 měsíce v roce) je využíván systém řízeného větrání s rekuperací, po zbytek roku se aplikuje větrání přirozené. A konečně asi 50 % požadavků na vytápění kryjí pasivní tepelné zisky oken.

 

Rodinný dům budoucnosti, fotka

 

Soulad exteriéru a interiéru

Interiéry domu jsou navrženy tak, aby v souladu s potřebami svých uživatelů dokázaly poskytnout prostory pro různé aktivity. Dřevěné obklady a podlahy působí teple, jsou zároveň cíleným kontrastem tvrdé a chladné břidlice aktivní fasády. Břidlice je stejně jako dřevo přírodní materiál, při jehož výrobě nevznikají žádné škodlivé emise, a vyžaduje jen minimální údržbu. Celý dům se svými břidlicovými obklady, tmavými povrchy solárních panelů a kolektorů i okny působí harmonicky a bezchybně zapadá do okolní krajiny. Stavba je umístěna v severozápadní části pozemku, aby zahrada měla po celý den dostatek slunce. Zároveň tak bylo využito zvýšení pozemku na severním okraji. Budova i s garáží a přístavkem působí v krajině naprosto přirozeně, hranice mezi interiérem a vnějším prostředím maximálně mizí například v důsledku toho, že okna a prosklené dveře na terasu sahají až k podlaze. Díky tomu místnosti také působí prostorněji a vzdušněji. Naopak okna sahající až ke stropu zajišťují společně se střešními okny do všech místností přístup denního světla. Střešní okna mají elektrické ovládání na solární pohon, elektronika jejich otvíráním, zavíráním a stíněním reguluje vnitřní klima. Zároveň je lze kdykoli obsluhovat i ručně.

 

Rodinný dům budoucnosti, fotka

 

Život je změna

Před začátkem testování projektu v běžném provozu se předpokládala natolik nízká spotřeba energie domu, že ji stačí pokrýt obnovitelné zdroje instalované v budově samotné. V případě nízkých nároků na energii by energetická bilance dosáhla dokonce přebytku: dům by vyrobil asi o 9,4 % energie více, než sám spotřebuje. Rodina se však během testování rozrostla na pět členů, takže její potřeby se podstatně změnily. Přednastavenou teplotu bylo s příchodem miminka nutné zvýšit ze standardních 20° na 23° C, a to i v noci, kdy je potřeba ke kojenci vstávat, a zajišťovat tak základní činnosti. Oproti původnímu plánu je také v permanenci sušička, což zvyšuje spotřebu elektřiny, a v zimě rodina občas využívala přirozené větrání. Některá okna bylo navíc nutné zastiňovat žaluziemi, aby kolemjdoucí nenahlíželi dovnitř, takže se snížil „přísun“ tepla ze slunečních paprsků. Ukázalo se tedy, že v domě je rozhodující lidský faktor, a že obyvatelé nespoléhají na automatický systém regulace vytápění a větrání a podmínky v domě si raději nastavují sami. Dům ale unese i vyšší energetické požadavky a stále je úsporný a ohleduplný k životnímu prostředí.

 

Rodinný dům budoucnosti, fotka

 

Na začátku jsem si myslel, že návrat do našeho starého domu nebude žádný problém,“ popisuje své pocity otec rodiny. „Teď se ale domnívám, že to bude těžší, než si dokážeme představit. Bude se nám stýskat hlavně po světle, o výhledu ani nemluvě.“ Rodina se proto rozhodla, že svůj původní domov obohatí o několik střešních oken a vpustí tak do svého života natrvalo více světla.

Zdroj a foto: Byty, Domy, Zahrady.cz / VeluxDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Ewelyne26: Pro bezpečnost pravděpodobně...< Odpovědět

Jitka: super-líbí se mi< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »