Jak se bydlí v jurtě?

5.5.2010 | Redakce Hyperbydlení.cz | Jak se bydlí v zahraničí? | Komentářů 0 |

Pokud se rozhodnete pro dovolenou v Asii a pokud uhnete z těch nejfrekventovanějších turistických cest, pak se můžete setkat s tradiční kulturou bydlení, která je pro většinu příslušníků západní civilizace přinejmenším velmi exotická.

Jak se bydlí v jurtě? - foto, Hyperbydleni.cz

Pokud se rozhodnete pro dovolenou v Asii a pokud uhnete z těch nejfrekventovanějších turistických cest, pak se můžete setkat s tradiční kulturou bydlení, která je pro většinu příslušníků západní civilizace přinejmenším velmi exotická. Nejen v Asii je dodnes možné potkat nomády, jak kočují rozlehlou krajinou a stejně jako jiní domorodci, tráví svůj domácí život v obydlí připomínající velký stan. A vlastně to není "stan" ale "dům", jehož postavení je otázkou několika hodin. Je komfortní, prostorný a ve většině jazyků se mu říká "jurta". Jak se bydlí v jurtě?

Jak se bydlí v jurtě? - foto, Hyperbydleni.cz

Slovníky hovoří o jurtě jako o tradičním obydlí nomádů s výskytem v oblastech centrální Asie a Středního východu. Jako materiál jurty se uvádí dřevěná konstrukce potažená plstí a nebo kobercovinou, která slouží také jako podlahová krytina. Tvarem jurta připomíná nízkou stavbu kruhového půdorysu s kónickou nebo kupolovitou střechou, jenž má ve svém nejvyšším bodě otvor spolehlivě fungující jako komín. Interiér takového obydlí je překvapivě pohodlný a splňuje vlastně většinu požadavků takzvaného moderního bydlení.

Jak se bydlí v jurtě? - foto, Hyperbydleni.cz

Pro inspiraci na Východ

Lidé civilizovaného západního světa se rádi inspirují tradičnímu kulturami, jejichž zvyky a způsob života jakoby se staletí vůbec nezměnil . Udiveně pak zjišťujeme, že třeba právě takzvaně primitivní obydlí, jakými jsou jurty, fungují bez problému i dnes a jsou schopné zajistit např. ideální vnitřní klima bez použití nákladné vzduchotechniky. Jejich tvar, kupolovitá či kónická střecha a komínový otvor po tisíciletí udržuje přirozenou cirkulaci vzduchu, podobně jako původní římské vily. Pak už stačí obydlí příjemně vytopit, vybavit požadovaným nábytkem a není třeba se obávat ani tuhé zimy. V jurtě se bydlí celý rok, není to sezónní přístřeší.

Jak se bydlí v jurtě? - foto, Hyperbydleni.cz

Tradiční jurtu je možné během několika málo hodin rozebrat, naložit po starém vzoru na koňský nebo oslí hřbet a přestěhovat tam, kde je více pastvin a nebo zvěře. Mnoho nomádů si ale dodnes zajišťuje obživu tradičním ručním vázáním koberců, které Západ obdivuje, vysoce si je cení a většinou je (nesprávně) souhrnně označuje jako koberce "perské". Právě ty se stávají častým materiálem "stěn" jurty a stejně tak i jejím interiérovým vybavením. A je v tom i něco navíc, protože mladé svobodné ženy přistupují k výrobě koberců jako ke zkoušce dospělosti.

Jak se bydlí v jurtě? - foto, Hyperbydleni.cz

Jak se bydlí v jurtě? - foto, Hyperbydleni.cz

Jak se bydlí v jurtě dnes?

Jurty se stávají oblíbenou alternativou běžného bydlení v Evropě i Americe. Dokonce i v Česku je možné žít v jurtě a nechat si ji zaregistrovat jako místo trvalého pobytu. Je ale potřeba jurtu postavit na úředně schváleném stavebním - zastavitelném pozemku a nebo ji zapsat jako rekreační objekt a pak si na její adresu převést adresu trvalého bydliště. Na trhu (i tuzemském) je možné získat prostorné "moderní" jurty, většinou s dřevěnou podlahou a připravené přijmout standardní vybavení od gaučů, přes kuchyňský nábytek až k běžné koupelně s toaletou, sprchou i vanou. Stačí jurtu postavit na pozemku, kde je možné se napojit na elektrické, odpadní a vodovodní sítě.

Jak se bydlí v jurtě? - foto, Hyperbydleni.cz

Při svých toulkách českým internetem můžete také narazit na stránky příznivců takzvaně "alternativního bydlení" v jurtě, jenž má z pohledu svých zastánců mnohem blíže k přírodě a přirozenosti, než např. bydlení v garsoniéře na panelovém sídlišti. A pravdou zůstává, je to také bydlení levnější a komfortnější. Konec konců, můžete se jich samy zeptat a položit jim otázku: jak se vám bydlí v jurtě?

Jak se bydlí v jurtě? - foto, Hyperbydleni.cz

Text: Redakce Living.cz
Foto: archiv redakce

Související články na Living.cz:

Venkovská usedlost za 34 miliónů? Podívejte se

Z čeho stavět? Z cihel nebo z betonu?Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 4

Diskuze

Článek Jak se bydlí v jurtě? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »