Pozorně se dívejte, co jíte

26.3.2010 | Martina Tlachová | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Propagace zdravého životního stylu na nás křičí ze všech stran, přesto jsou supermarkety plné výrobků, které místo zdravých látek obsahují spíše jedy. Jak se jim vyhnout? A nemáte náhodou některé z nich doma v ledničce?

Pozorně se dívejte, co jíte  - foto, Hyperbydleni.cz

Česká republika je podle mnohých odborníků odpadkovým košem Evropy. Levné výrobky se sem dovážejí po houfech, některé z nich jsou dokonce zkažené. Český většinový zákazník ale vyznává spíše kvantitu než kvalitu a nakupuje spousty levných výrobků, přičemž by mu mohlo stačit poloviční množství těch kvalitních a za vyšší cenu.

Potraviny, které toho s jídlem nemají moc společného

Kterým výrobkům se vyhnout? Nejhorší jsou míchané saláty na pultech lahůdkářství. Vlašské a hermelínové saláty bývají většinou pouhou směsí chemikálií a dalších nezdravých, hlavně tučných látek.

Pozorně se dívejte, co jíte  - foto, Hyperbydleni.cz

Zkuste si nejdříve přečíst složení, které by měl mít každý výrobek na etiketě. Po přečtení si možná rozmyslíte, jestli takový „salát“ vůbec kupovat a i oněch deset korun, na které by vás nemalé množství salátu vyšlo, vám bude líto za něco takového utratit.

Pozorně se dívejte, co jíte  - foto, Hyperbydleni.cz

Lahůdky bez masa

V lahůdkách ještě chvíli zůstaneme. Uzeniny, především špekáčky nebo salámy, obsahují obrovské množství tuku, přičemž v nich občas vůbec není to nejdůležitější – maso. Vždy se dívejte na složení i u uzenin, samozřejmě najdete poctivé výrobky, náhražek je ale mnohem více. Navíc je to mnohdy poznat i na chuti.

Pozorně se dívejte, co jíte  - foto, Hyperbydleni.cz

Pozor na ochucené chipsy. Přemýšleli jste někdy, kde se v nich ta chuť vzala? Mnohdy jenom díky chemikáliím. Zdravé nejsou ani tavené sýry, a to především kvůli tavicím solím. Pokud nejste diabetici, nepotřebujete umělá sladidla, které někdy nelogicky obsahují mnohé potraviny. Na aspartam a acesulfam ve složení proto pozor.

Sladidla a barviva

Vyhněte se sladkým limonádám. Hlavně ty v plastových lahvích od vlastních výrobců supermarketů, jejichž cena se někdy nešplhá ani k pěti korunám, obsahují obrovské množství cukru, ale i barviv. Mnohem zdravější je načepovat si obyčejnou vodu z kohoutku a pro dochucení si koupit kvalitní sirup. Nakonec vás tato kombinace vyjde téměř na stejní peníze, možná i levněji.

Pozorně se dívejte, co jíte  - foto, Hyperbydleni.cz

Protože výrobky většinou nijak nechutnají, máme potřebu jich jíst stále víc a chuť tak uspokojit. Zkuste se začíst do složení a koupit opravdu to, co je uvařeno z takových surovin, za které byste se doma nestyděli. A chtějte kvalitu. Vždyť jste to přece právě vy, kdo potraviny sní.

Text: Martina Tlachová / Living.cz

Foto: elevatio.cz, americanfeast.com, nationalgeographic.com, freefoto.com, cretafarms.com, blog.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 6

Diskuze

Článek Pozorně se dívejte, co jíte zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »