Malý formát s velkým efektem

24.11.2009 | PhDr. Alena Müllerová | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Obklad z miniaturních kostiček dokáže prostoru dodat eleganci a luxus, zkrátka povznést ho na vyšší úroveň. Mozaice v tom pomáhá nejen široká škála barev, ale také formátů. Kámen, keramika sklo i kov dovedou vzbudit obdiv k jakékoliv koupelně, v níž budou použity.

Malý formát s velkým efektem - foto, Hyperbydleni.cz

Nejde pouze o řešení celých ploch, ale i o detaily, které díky preciznosti tvůrců mohou vypadat stejně jako obrazy či koberce. Droboučké, větší i různorodé komponenty jsou ideální pro zajímavý design zaoblených a typicky tvarovaných ploch. Praxi se skládáním mozaik má lidstvo na svém kontě dost dlouhou na to, aby mohla být vypracována k současné dokonalosti. S tvořením ornamentů a obrazců ze střípků a kamínků se člověk setkává už tisíce let a ty nejhezčí můžeme dodnes vidět na starověkých památkách. Díky moderním technologiím se toto umění může uplatňovat i v soudobých interiérech, především koupelnových. Dodá jim kouzlo jedinečnosti, navíc toto tradiční řemeslo dovede zušlechtit jakýkoliv podklad, od podlahy až ke stropu. K nejdostupnějším patří průmyslově vyráběné komponenty, zejména keramické, ovšem na trhu se můžeme setkat i s mozaikou, při jejíž výrobě bylo použito puncované zlato či stříbro.

Žádná nuda

I když k nejčastěji využívaným patří tradiční čtverečky v různých velkostech, výjimkou nejsou ani obdélníčky, kolečka nebo jiné tvary, jako oválky, hexagony a kosočtverce, mušle či lístky, včetně nepravidelných úlomků a střípků, z nichž se mozaika sestavovala v minulosti. Pro všechny platí, že čím menší formát, tím snadnější aplikace na zaoblené a obecně nestandardní povrchy.

Malý formát s velkým efektem - foto, Hyperbydleni.cz
 

Ovšem nejen mikromozaiky z prvků o velikosti 1 x 1 cm jsou v kurzu, i když určitě patří k nejběžnějším, mozaiku lze složit i z komponentů o hraně až 10 x 10 cm. Nejmenší formáty se často lepí na podkladovou síťku, díky níž je aplikace mozaiky snadnější, někteří výrobci zase používají papír nalepený na lícovou stranu obkladu. Originální motivy mohou vznikat z řady materiálů, od keramiky přes sklo, kámen a kov až ke dřevěným prvkům. Široké spektrum mají mozaiky i co do tvaru, velikostí i barev, variabilitu použití i výsledný efekt násobí množství povrchových variací. Mozaika ve formě doplňku skvěle ladí i v kombinaci s velkými obklady, třeba v podobě dekorativní listely či jako detail vsazený do většího formátu.

Malý formát s velkým efektem - foto, Hyperbydleni.cz
 

Barevné směsice jsou populární

Tón v tónu nebo kombinace omezeného počtu barev, to jsou mixy, s nimiž designéři pracují nejčastěji. Pokud prvky míchá počítač, střídají se barvy náhodně, což někdy vede ke vzniku „ostrůvkového efektu“. Nejnáročnější je takzvaný osobní mix, který respektuje individuální nároky a požadavky. Jde tedy o kompozici sestavenou na objednávku. Ještě větší zárukou originality je ručně vyráběná mozaika, jejímž výsledkem je de facto umělecké dílo. Na výsluní se v poslední době dostává odolná a tvárná mozaika skleněná, jíž technologické možnosti dovolují varianty založené například na prostorovém (3D) efektu, který vyniká kombinací matných a metalických barev. Na špici se drží metalické záblesky obecně, hlavně pokud jde o odstíny platiny, bílého a žlutého zlata, stříbra, žíhané či perleťové…

Malý formát s velkým efektem - foto, Hyperbydleni.cz
 

Zajímavého efektu lze dosáhnout při výrobě například přidáním směsi měděného prachu a některých nerostů. Na trhu jsou mozaiky s různě upraveným povrchem: hladké, strukturované, krupičkové, v protisk, luzné úpravě, s ostrými, zaoblenými i nepravidelnými okraji. Určitou novinkou na trhu je mozaika dřevěná, již lze, v řadě typů dřevin a v adekvátní úpravě, použít samozřejmě i do tak náročných prostorů, jako jsou koupelny.

Malý formát s velkým efektem - foto, Hyperbydleni.cz
 

Tkaná i vázaná

Efekt mozaikového obkladu i dlažby vychází nejen z barevnosti, použitého materiálu a tvaru komponentů, ale také ze způsobu jejich kladení. Nejjednodušší je mozaika ze čtverečků a obdélníčků, které se kladou vedle sebe do řad, vertikálně i horizontálně. Lze je ovšem sestavovat i stylem zvaným „na vazbu“, jehož výsledným efektem je vzhled klasické cihlové zdi. Na trhu je však možné se setkat i s mozaikou připomínající textilní osnovu, jejímž designovým těžištěm je proplétání pásků. Dalším typem je inspirace pokládkou ve stylu parket (například „rybina“), která se osvědčila jako dynamizující prvek rozlehlejších rovných ploch. Mozaiky se však objevují jako dekorace i u podlahových sérií, buď jako štípané, nebo řezané vodním paprskem.

Malý formát s velkým efektem - foto, Hyperbydleni.cz

Práce pro profíky

Podlepení mozaiky usnadňuje díky velikosti získaného formátu práci a umožňuje vytvoření přesné struktury spár, navíc k dělení a získání menších kousků postačí nůž nebo nůžky, odborníci však doporučují svěřit aplikaci profesionálům. Pro lepení mozaik jsou ideální speciální lepidla s prodlouženou dobou otevřeného času a jemným zrnem ( jsou vhodná i díky obsahu bílého cementu), která v drobné mozaice nezkreslí odstín používané spárovací hmoty. Vzhledem k množství druhů mozaik na trhu je vždy dobré poradit se, i použití správné stavební chemie je záležitost pro odborníka. Zvláštní pozornost vyžaduje obkládání rohů a zaoblených hran, malé prvky mozaiky totiž nerovnosti nejen snadno kopírují, ale také je mohou nepříjemně zvýraznit. Na trvanlivosti lepeného spoje se podílí i spárování, v koupelnách je nutné použít hmoty se zvýšenou odpudivostí vody. Pozor, výrazná barva spár může naprosto změnit charakter celé mozaiky, proto se doporučuje neutrální bílá, béžová nebo šedá spárovací hmota. Při plánování potřebného množství spárovací hmoty je třeba počítat s množstvím (cca 1 kg/m²) minimálně jednou větším než pro obklady klasických velikostí.

 

Malý formát s velkým efektem - foto, Hyperbydleni.cz

Text: Alena Müllerová

Foto: Rako, KPP, Siko koupelny, Porcelanosa Grupo, A-Keramika

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 4

Diskuze

Článek Malý formát s velkým efektem zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »