Dřevěná podlaha – řešení pro několik generací

18.8.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Inspirace pro bydlení | Komentářů 3 |

Stromy dávaly podlahovinu už našim předkům: těm bohatším například v podobě vlysů či kazetových parket, venkovské chalupy si vystačily s prkny. Leckteré z nich po renovaci slouží dobře dodnes, není proto divu, že dřevo na podlaze je i hitem současnosti.

Dřevěná podlaha – řešení pro několik generací - foto, Hyperbydleni.cz

Stále u dřeva oceňujeme stejné vlastnosti, jako je třeba přírodní vzhled, teplo, příjemný povrch, pořád je hlavním cílem jeho použití kvalita pochozí plochy. Díky rozvoji technologií výroby i pokládky jsou už dřevěné podlahoviny v mnoha ohledech na poněkud jiné úrovni. Nejen pokud jde o konstrukce dřevěných podlahovin, ale i v nabídce materiálů.

Masiv - krása a charisma

Pojem masiv neznamená pouze klasická prkna nebo fošny, z nichž se vytvářejí takzvané tesařské podlahy. Zahrnuje i palubky (z borovicového, modřínového nebo smrkového dřeva) a elegantní parkety různých forem. K nejdůležitějším vlastnostem masivních dřevěných podlah lze počítat dlouhou životnost, kterou násobí možnosti několikanásobných oprav (obroušení a nová úprava povrchu lakem, olejem či voskem). Masiv je však velmi náročný materiál a troufnout si na něj mohou jen ti, kdo jsou zároveň s jeho klady ochotni přijmout i nároky na vzhled a údržbu. V důsledku už zmíněného pokroku ve výrobních technologiích si výrobci dovedou poradit i s urychlením zrání dřevin a získání potřebné patiny, to, na co je v přírodě nutné čekat dlouhá desetiletí, zvládnou moderní postupy v několika dnech.

 

Stabilita vrstev

Vrstvené dřevěné podlahoviny se na první pohled od masivu neliší, protože mohou mít podobu větších či menších lamel, prken, palubek, vlysů, parket nebo průmyslové mozaiky. Na trhu bývají v podobě prefabrikovaných dílců spojovaných suchým zámkem, na pero a drážku nebo celoplošně lepených. Princip dvou nebo třívrstvé dřevěné podlahoviny spočívá na kolmém křížení směru vláken materiálů použitých na konstrukci krytiny, jež je zárukou pevnosti a stability nejen jednotlivých prvků, ale celé podlahy, kterou „nerozhází“ ani nestandardní a nestabilní klimatické podmínky. Také vrstvené dřevěné podlahoviny lze přebrušovat, četnost opakování této úpravy však závisí na výšce nášlapné vrstvy, která se pohybuje v rozmezí několika milimetrů.

 

Dřevo jako dlažba

Základní surovinou pro výrobu nového typu podlahoviny s názvem Celenio je sice přírodní dřevní masa, ovšem výsledný produkt si vzhledem nezadá s keramickou nebo kamennou dlažbou. Díky svým vlastnostem se hodí do vysoce zátěžových prostorů, chodeb, kuchyňských koutů a koupelen. Materiál je elastický a odolný proti prasknutí. Vzniká v průběhu náročného patentovaného výrobního procesu, prvky se lisují pod vysokým tlakem a lakují se speciálním na světlo nereagujícím lakem. Produkt si díky výchozímu materiálu zachovává vlastnosti dřeva: podlaha z něho vyzařuje teplo a je příjemná i na dotyk bosou nohou.

 Text: Redakce Hyperbydlení.cz, foto: KPP

 

 

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 5

Diskuze

Evžen: Dobrý den, až budete...< Odpovědět

Petr Havelka: Dobrý den, já mohu doporučit...< Odpovědět

Jurečka35: Dobrý den, máte prosím...< Odpovědět

počet příspěvků: 3

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »