Dům, který myslí za vás

1.7.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

V noci dovedou pohlídat klidný spánek svých obyvatel, ve dne zase nastolit a udržovat optimální teplotu, vytáhnout nebo stáhnout žaluzie… Inteligentní systémy jsou chytrá zařízení, která ke komfortnímu bydlení začínají patřit stejně samozřejmě, jako například telefon nebo televize. Integrovaný zabezpečovací systém hlídá nejen pohyb v místnostech, rozbití skla či vloupání, ale také únik plynů, a rozpozná tak včas možnost vzniku požáru.

Dům, který myslí za vás - foto, Hyperbydleni.cz

Díky speciálním, na míru šitým programům se dovede postarat o běžný chod téměř celé domácnosti. Počínaje celé například větráním, osvětlením, přes nahrávání oblíbeného programu, přípravu horké koupele a až po zajištění bezpečnosti domu. V režimu automatických scénářů dokáže inteligentní systém rozsvěcovat či zhasínat, otevřít vrata garáže, zakrýt bazén, aby do něho nenapršelo nebo nenapadalo listí, postará se o příjemné přítmí při sledování televize… S pomocí čidel sleduje počasí, ale také pohyb osob v domě, aby aktuální situaci mohl přizpůsobit intenzitu vytápění, větrání a chod klimatizace s ohledem na ekonomičnost provozu. Tohle chytré zařízení se ale také dovede tvářit, že jste doma, i když trávíte dovolenou někde úplně jinde: postupně rozsvěcuje a zhasíná světla v místnostech, spouští a vytahuje žaluzie, takže nezasvěcenec rozhodně nepozná, že dům je prázdný. Všechny funkce lze nastavit a ovládat prostřednictvím dotykového panelu nebo dokonce televize. Díky propojení systému s počítačem získáte okamžitý přehled nad všemi spotřebiči v domácnosti: vidíte, kde svítí světlo, jaká je teplota v jednotlivých místnostech, systém dokonce rozezná i pohyb osob v domě. Lze ho ovládat přes internet nebo PDA, a to z kteréhokoliv místa na světě.

 

S vypínačem na nočním stolku

Anebo kdekoliv jinde: třeba nad vanou, na skle sprchového koutu, na dosah z postele, z křesla nebo od kuchyňského stolu… Specializovaný systém totiž využívá bezdrátového spojení, které umožňuje komunikaci mezi řídicím serverem a jednotlivými zařízeními v domě, aniž by přitom musely být takzvaně pod proudem, neboli připojeny do sítě. Kromě bezdrátových vypínačů se lze se všemi domácími spotřebiči dorozumívat také prostřednictvím dálkového ovládání, počítače a internetu nebo přes mobilní telefon, pokud jste zrovna mimo dům a potřebujete něco doma zařídit. Existují centrální řídicí jednotky pro menší a větší domy, ovšem princip jejich funkce je stejný: pracují na principu vysílání a příjmu radiofrekvenčního signálu. Podmínkou je, aby spotřebiče, které potřebujeme ovládat, měly přijímač signálu, jemuž se říká aktor. Vypadá asi jako krabička od zápalek, kterou lze umístit například do montážní krabice zásuvky, do níž je konkrétní spotřebič zapojen. Pak už stačí aktor „spárovat“, tedy naprogramovat tak, aby reagoval na správný impuls, jímž se například rozsvítí lustr. Ale aby to nevypadlo tak úplně jednoduše: systém musí být napojen na elektroinstalaci celého domu. 

Dům, který myslí za vás - foto, Hyperbydleni.cz
 

Zahraje vám do noty 

Další z inteligentních systémů je schopen udělat za vás výběr hudby nebo filmu, ba co víc, stačí několik kliknutí, a to správné „cédéčko“ nebo „dývýdýčko“ zpřístupní ke sledování v jakékoliv místnosti v domě. Vyhledávání lez přitom přizpůsobit preferencím: buď podle klíčových slov, žánru, nebo zdroje či formátu. Jak už bylo řečeno, jednotlivé soubory mohou být společné, tedy sdílené, pro všechny členy rodiny, každý z nich však může mít i v tomto ohledu soukromí. Systém s vámi také přehraje, roztřídí, zařadí a uloží fotky z dovolené nebo z rodinné oslavy, dá vám k dispozici podrobný televizní program na čtrnáct dní dopředu, vybrané vysílání pro vás nahraje i přesto, že například dojde k nějaké programové změně. Součástí systému může být také telefonní ústředna umožňující přijímat hovory na televizi, ať už z jiných místností v domě, vnějších interkomů či běžných telefonních linek. Díky připojení na zabezpečovací ústřednu dokáže systém také reagovat například na poplach - zavolá majiteli domu a umí přepojit jeho hlas na reproduktory v domě. Také je možné si na mobilním telefonu prohlédnout obraz z kamery.
Hlídač, který nespí

Dům, který myslí za vás - foto, Hyperbydleni.cz
 

Některé systémy umožňují díky hlasové jednotce reagovat na hlasové povely, podle nichž vykonává naprogramované pokyny: vypne alarm, sepne osvětlení a podle světelného senzoru nastaví jeho vhodnou intenzitu, spustí oblíbenou hudbu, televizi jako kulisu a zapne kávovar. Než se pohodlně usadíte, zamkne příjezdovou bránu a garážová vrata… Zakódovat nebo odkódovat vstupy do domu je možné také dotykovým displejem nebo prostřednictvím mobilního telefonu. Uživatelský komfort systému zvyšuje například také elektromotorická cylindrická vložka, která se osazuje do vstupních dveří. Ty pak je možné otevírat klíčem nebo magnetickou kartou, ale i pomocí čtečky otisků prstů nebo zprávou poslanou z mobilního telefonu. Díky speciálním funkcím se systém umí postarat i o bezpečnost uvnitř domu. Například „dohledem“ nad zásuvkami v dětském pokoji, jejichž aktivace podléhá určitému kódu, takže už nehrozí úraz elektrickým proudem. 

Dům, který myslí za vás - foto, Hyperbydleni.cz
 

Text: Pavel Kotrč, Foto: Smart House, Xcomfort, YatunDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

Článek Dům, který myslí za vás zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »