Infračervení strážci Vašeho domu

19.7.2007 | Vladimír Iliev | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

V inteligentním domě můžete téměř jakékoliv funkce ovládat dotykem, dálkově nebo automaticky. Otevírání oken, pouštění audiovizuální techniky, topení, světla... Inteligentní dům se navíc stará nejen o bezpečí před zloději, ale i před požárem nebo vytopením.

Infračervení strážci Vašeho domu - foto, Hyperbydleni.cz

Kam s ním


Důležité je, abyste snímač umístili tam, kde vás na případné trase bude dobře vidět. Jedná se totiž o infrapasivní snímač, který vyhodnocuje změny tepelného záření. Dokážou tak rozpoznat osobu v jeho oblasti zachycení, která má podobu kužele s vrcholem v oku snímače. Přistroj má také dvě funkce, a to zpožděné vypnutí a prahovou úroveň osvětlení. Zpožděné vypnutí je praktické z toho důvodu, že nemusíte na nic myslet a světlo se vypne samo. Další funkce – prahová úroveň - potlačí zbytečné zapínání svítidla ve dne. Snímač vás sice uvidí, ale ví, že nemusí rozsvítit, když je dostatek přirozeného světla.

Ochrana proti vytopení


Infračervení strážci jsou fajn, ale bezpečnost inteligentního domu musí zaručit i detekci dvou dalších živlů. Ohně a vody. Domácí spotřebiče mohou mít poruchu. Proti úniku vody pomohou páskové snímače, které nalepíme na podlahu v místnostech, kde se obáváme vytopení. Třeba kuchyň, koupelna nebo sklep. Pří kontaktu snímače s vodou se aktivuje kontrolní modul, který spustí alarm.

Ochrana proti požáru


Kontrolní modul také může ovládat elektromagnetický ventil namontovaný na hlavní přívodu vody do budovy a případě poruchy ho uzavře. Pak počká na váš příchod domů. Neméně důležité jsou hlásiče požáru, které dokáží rozpoznat kouř z doutnajícího nebo otevřeného ohně. Neustále totiž vyhodnocuje vlnovou délku dopadajícího světla a jestliže se okolí zbarví kouřem, spustí zvukový poplach. Pro noční režim má i chemické čidlo na kouř. Prostřednictvím přídavného modulu může informaci předat i mimo budovu.

Žaluziové spínače


V poslední době se u nás rozšířilo používání žaluzií a předokenních oken. K jejich ovládání slouží žaluziové spínače. Při použití několika žaluziových spínačů lze ovládat více žaluzií současně a přitom zůstává možnost ovládání jednotlivých žaluzií ručně, nezávisle na sobě. Také můžete žaluzie ovládat sdružené do skupin, například v jedné místnosti, popřípadě budete ovládat centrálně všechny žaluzie. Ke každému motoru musí být připojený jeden elektronický spínač, a potom se spínače vzájemně propojí se svými vstupy. Pokud chcete ovládat žaluzie jako skupinu musíte použít rozdělovací relé, které umožní bezpečné připojení dvou motorů na jeden spínač.

Infračervení strážci Vašeho domu - foto, Hyperbydleni.cz

Program podle počasí nebo pohybů slunce


V inteligentním domě můžete žaluzie ovládat dotykem, dálkově nebo automaticky. Přístroj reaguje nejen na místo dotyku, ale i na dobu stisku. Oproti klasickým tlačítkům tak nemusíte stát u okna a čekat dokud roleta dojede do koncové nebo jiné požadovaného polohy. Spínače lze také naprogramovat, pokud chceme, aby dodržovali východ a západ slunce, stačí aktivovat takzvanou astro funkci. Žaluzie mohou reagovat i na počasí, mohou být napojeny na další přístroj – povětrnostní stanice a zatáhnout například markýzu při prvních kapkách deště. V létě zase mohou naopak reagovat na zvýšení teploty v interiéru a automaticky vyrobit stín.

Aby nebyla nuda


Inteligentní dům se může postarat i o zábavu. Například může dát svobodu hudbě, kterou máte uloženou ve svém počítači tak, že ji budete moci poslouchat v libovolné místnosti od ložnice až po zahradu. Existuje možnost využít takzvaný hudební server a pak vytvořit bezdrátovou síť. V místnostech pak rozmístíme libovolný počet zónových zesilovačů a reproduktorů a vše pak můžeme z kteréhokoliv místa v domě ovládat bezdrátovým ovladačem. Chytrý systém pak využije naší hudební aparaturu v případě, že budeme mít nezvanou „zlodějskou“ návštěvu. Beethovenova Osudová symfonie spuštěná na plný výkon aparatury může nenechavce poměrně silně vyděsit daleko více než piezoelektrická siréna.

Text: Vladimír Iliev

Foto: Bticino, Siemens, archiv autora

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 9

Diskuze

Článek Infračervení strážci Vašeho domu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »