10 tipů na zabezpečení domácnosti svépomocí a levně

31.8.2020 | | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Zabezpečovací techniky a elektronické systémy dnes nabízejí sofistikovaná řešení, ale s odpovídající cenou. Pokud nemáte volných 50 000 Kč, můžete místo toho vsadit na řešení vlastními silami nebo zakoupit levnější varianty zabezpečovacích prvků.

10 tipů na zabezpečení domácnosti svépomocí a levně - foto, Hyperbydleni.cz

 Zdroj: Adlo.cz

Pochopitelně nikdy nedosáhnete takové úrovně zabezpečení jako s profesionálním alarmem a kamerou s nočním viděním napojenou na váš telefon. Jenže už samotná přítomnost viditelných zabezpečovacích prvků může zloděje odradit od vykradení bytu či domu. Zloději si nemovitosti vytipovávají na základě poměru risk/odměna. Jinak řečeno: čím luxusnější a méně zabezpečený dům, tím vyšší je riziko vloupání. Je potřeba zloděje odradit a ztížit jim co nejvíce vstup.

Pozor! Ušetřené peníze se mohou vymstít v momentě, kdy pojišťovna neuzná improvizované, neefektivní nebo necertifikované zabezpečovací prvky a odmítne vyplatit pojistné plnění ve výši adekvátní těmto prvkům.

 

1) Bezpečnostní mříže vlastní výroby

Staletími ověřená a účinná ochrana domu jsou bezpečnostní mříže. Lupiči často pro vkradení se do domu volí okno, vchod ze dvora nebo cestu přes sklep. Zabezpečit okna nebo dveře do sklepa pomocí mříže je jedna z nejspolehlivějších variant zabezpečení domu. Pokud máte svářečku, vrtačku a kotoučovou brusku, můžete si bezpečnostní mříže do oken nebo dveří vyrobit s trochou zručnosti sami:

1. Nařežeme ocelové tyče na požadovanou délku a svaříme je tak, aby vytvořily mříž s obdélníkovým obvodem podle velikosti okna. 
2. Zhotovenou mříž natřeme antikorozním nátěrem a případně barvou. 
3. Do tyčí tvořících obvod obdélníku pak kovovým vrtákem vyvrtáme díry, kterými následně uchytíme mříž kotvícími šrouby s bezpečnostní hlavou do fasády domu.

 

10 tipů na zabezpečení domácnosti svépomocí a levně, fotka

Zdroj: Adlo.cz

2) Bezpečnostní vložky a kování

Aneb nejlevnější způsob zabezpečení dveří. Nemusíte měnit dveře. Za relativně nízkou cenu (nižší bezpečností třídy lze pořídit za pár set korun) získáte silnou ochranu proti šperhování nebo odvrtání zámku. Dveře bez těchto bezpečnostních prvků lze otevřít během několika vteřin. Další možností je také pořízení přídavného dveřního zámku.

Nezapomeňte: Dveře jsou tak bezpečné jako je jejich nejslabší část. Pokud máte křehké dveře, zloděj je může prostě rozbít navzdory kvalitnímu zámku a bezpečnostnímu kování. Dražší (ale rozumnou) variantou jsou poctivé bezpečnostní dveře, které jsou vyztužené plechy, obsahují bezpečnostní vložku, kování a zároveň i jistící body a další stupně ochrany.


3) Bezpečnostní zámky do oken

Okna jsou při zabezpečení domu klíčová. Většina vloupání probíhá přes ně, a to konkrétně vysazením okenního rámu, což trvá pár vteřin a kromě tichého cvaknutí nic neuslyšíte. Bezpečnostní zámkytomuto zamezují.

10 tipů na zabezpečení domácnosti svépomocí a levně, fotka

Zdroj: Adlo.cz

4) Levná bezpečnostní elektronika

Elektronické zabezpečení domu nemusí stát desetitisíce. Na trhu je mnoho firem s levnějšími systémy. Ale pozor - v případě menší, méně známé firmy si určitě ověřte, zda má licenci na zabezpečování domu (informaci najdete v živnostenském rejstříku). Některé firmy nabízejí systémy, které jsou sice levné, ale nelicencované. Nemáte tedy žádnou záruku jejich skutečné funkčnosti a mohou selhat, působit falešné alarmy a pojišťovna je určitě neuzná.

Tip: Ať už se pustíte do jakýchkoliv zabezpečení vašeho domu, nezapomeňte na ochranné pracovní pomůcky. Dobrým základem jsou protipořezové rukavice a ochrana očí.

5) Atrapy

Ještě levnější variantou bezpečnostní elektroniky jsou atrapy. Pokud je atrapa vyrobená důsledně a je těžko rozeznatelná od například skutečné kamery, kdejaký lupič raději půjde jinam.

6) “Tady hlídám já”

Tato jednoduchá věta má větší účinek, než se na první pohled zdá. Nejde jen o hrozbu fyzického napadení člověka psem, ale i o jednoduchý fakt, že psi štěkají. A hluk je pro zloděje velmi nežádoucí, jelikož je okamžitě odhaluje.

7) Ořezání zeleně

Pokud je váš dům obklopený zelení, je na něj hůř vidět. Kriminálníci se nemusí bát, že budou někde v přítmí za stromem spatření. Proto je nasnadě zeleň ořezat. Situace se dá řešit i v případě, že před domem zaclání větve sousedova stromu. Zákon totiž vymezuje minimální vzdálenost stromu od domu. Podle zákona nesmí být strom blíž než 3 m od hranice s vaším pozemkem, pokud je vyšší než 3 m (strom nižší než 3 m musí být 1,5 m daleko).

8) Fólie na okna

Další z levných zabezpečovacích prvků jsou fólie na okna. Jsou to zcela průhledné a tedy neviditelné fólie, které brání sklu v roztříštění. Když se zloději podaří sklo rozbít, okno zůstane dál na svém místě, protože jej stále bude držet pohromadě fólie (i když v roztříštěném stavu). I takto “načaté” okno je velice náročné překonat. Dražší alternativou jsou bezpečnostní rolety. Dělají se ve venkovním i vnitřním provedení a z okna se díky nim stane zeď.

Tip: Pokud si nejste jistí, zda je lepší fólie, tvrzené sklo, roleta či mříže, přečtěte si více o zabezpečení oken proti vloupání. Dozvíte se, jak jednotlivé bezpečnostní prvky u oken fungují a před jakými typy útoků chrání.


9) Kukátko

Klasické kukátko za pár desítek korun stačí k tomu, abyste věděli, kdo je za dveřmi. Technologicky vyspělejší variantou je digitální kukátko, které se vymění za vaše stávající. Na vnější straně dveří je kamera a na vnitřní obrazovka. Výhodou digitálního kukátka je právě obrazovka (oproti “rybímu efektu“ klasického kukátka) a fakt, že je vidět směrem ven, ale ne dovnitř. Nejlevnější digitální kukátko lze pořídit už od 1 300 Kč.

10) Vymazání fotek na sociálních sítích

Ano, všichni rádi na Facebooku, Instagramu a dalších sociálních sítích ukazujeme, kde jsme zrovna na dovolené a co krásného jsme si pořídili. Jenže většina loupeží dnes probíhá na základě vytipování on-line. Zloději vás sledují na internetu a podle toho vědí, že máte novou televizi a kolo a jste zrovna na dovolené ve Francii. buďto si nastavte vyšší ochranu soukromí, aby vás nikdo cizí nemohl sledovat, nebo fotky jednoduše smažte.

10 tipů na zabezpečení domácnosti svépomocí a levně, fotka

Zdroj: Pxhere.com

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek 10 tipů na zabezpečení domácnosti svépomocí a levně zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »