Nanotechnologie mění svět i naše bydlení

13.8.2019 | Redakce | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Může to znít trochu nadneseně, ale je to tak. Díky nanotechnologiím dokážeme dát našemu domu odolnější fasádu, zabránit zamlžování zrcadla v koupelně, nebo třeba jenom snadněji uklidit. Co umí nanotechnologie ve srovnání s jinými technologiemi?

Nanotechnologie mění svět i naše bydlení - foto, Hyperbydleni.cz

Inspirace přírodou pomohla vzniknout zcela novému technologickému oboru

Nanotechnologie jsem si jako milovnice sci-fi literatury i stejného filmového žánru dříve představovala jinak. Třeba že budu mít ve vláknech textilie svých kalhot malé nanoboty, kteří mi je budou udržovat stálobarevné, permanentně čisté, a pokud se náhodou roztrhnou, tak mi je bez mého přičinění zašijí. Tak to vás rovnou potěším, o takto potenciálně nebezpečném technotvorečkovi nanotechnologie rozhodně nejsou. Ty, o kterých budeme mluvit, jsou naopak úzce propojeny s přírodou, ve které našly inspiraci.

Co tedy jsou moderní nanotechnologie?

Nanotechnologie se inspirovaly ochrannými povrchy, jaké mají brouci nebo rostliny. Nejznámějším je tzv. efekt lotosového květu. List i květ, které vyrůstají z bahna, dokážou být přesto vždy čisté a neulpí na nich nadlouho ani voda. Tímto principem se inspirovala chemická nanotechnologie. Jednou z klíčových firem tohoto odvětví je německý NanoConcept. Ten se soustředil především na vývoj tzv. aktivních povrchů. Produkty firmy nachází uplatnění v oblasti ochrany povrchů, a to nejen v průmyslu. Stále častěji i v domácnostech.

Impregnace ochrání nejen naši sedací soupravu

Nechce se vám investovat do drahé sedací soupravy, když víte, že nebude dlouho trvat, než na ní posnídají vaše děti, či ji pokape červeným vínem návštěva? Směle investujte do lepší. Díky nano impregnaci na textil a kůži budete tyto nehody zvládat s přehledem a zejména s úsměvem. Vždyť ani červené víno neudělá z bílé sedačky červeně flekatého dalmatina. Kapky vína vůbec do tkaniny nevsáknou a zůstanou čekat na uklizení na povrchu tkaniny, jakoby byly na skle. Přitom užitné vlastnosti sedačky, pokud jde o pohodlí, impregnace nijak nezmění.

Uklidit koupelnu už nemusí být akce na půl dne

Vodní kámen, který se usazuje v koupelně, umí být pěkně neodbytným. Uklidíte, vyleštíte, a do týdne je zpátky. Chtěla byste uklízet ekologicky, avšak na vodní kámen babské rady příliš nepomáhají? Nejlepší by bylo s ním nebojovat a spíše jej do koupelny vůbec nepouštět. A díky nanotechnologiím to skutečně jde. NanoConcept vyvinul efektivní set na snadný úklid skleněných a keramických povrchů. Jde o řešení, které funguje přesně tak, jak si to představujeme – tedy zejména preventivně.

Nanotechnologie nabízí moderní ochranu dřeva, kamene i keramiky

Ve vlhkém prostředí koupelen, ale i venku na terase či na zahradě, najdou uplatnění další výrobky – nanoimpregnace na dřevo, kámen, beton nebo keramickou dlažbu. Nebaví vás zahradní nábytek z tvrdého dřeva natírat dvakrát ročně olejem, který pak udělá tento nábytek na půl sezóny nepoužitelně mastným? Nanoimpregnace zastoupí olej mnohem kvalitněji. Přestože přípravky umí chránit proti vodě, nečistotám, mastnotě i olejům, ponechají ošetřené materiály nadále dýchat. Nanoimpregnace dřeva nabízí UV ochranu, chrání dřevo před zvětráváním, mechy, houbami i plísněmi. A čištění? Tak snadné jako ještě nebylo.

Na skvrny s kanónem

NanoConcept nejenže nabízí ochranu povrchů, ale i inteligentní způsoby čištění. Sem mohou patřit nanohoubičky či mikrofázové utěrky, ale i odstraňovač skvrn. Oleje, mastné skvrny, krém na boty, barvy, žvýkačky – budete překvapeni, jak nanočistič zvládne i ty nejzapeklitější problémy znečištění sedačky, koberce, drahého obleku či svatebních šatů.

Fasádní barvy pro 3. tisíciletí

I v této oblasti dokážou nanotechnologie nabídnout více než běžně dostupné produkty. NanoConcept vyrábí fasádní barvy, které nezapomínají dýchat, přitom však fasádu chrání před znečištěním, deštěm i vlhkostí. Mají přirozeně antibakteriální vlastnosti, takže eliminují růst hub a plísní. Jsou považovány za samočisticí. K obnovení vzhledu si vystačíte s vapkou.

Vsadíte na efekt lotosového květu?

Nanotechnologie nabízí kvalitnější ochranu povrchů než jiné chemické technologie. Jejich použití je ekologičtější, opakování impregnace je méně časté a funkční vlastnosti jsou výraznější. Kdo je vyzkouší, ten již trvale uvízne v „klubu Nano“. Protože nanotechnologie šetří čas, peníze i přírodu.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Nanotechnologie mění svět i naše bydlení zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »