Jak na bydlení ve stáří bez starostí

31.5.2019 | | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Přemýšleli jste už nad tím jaký život budete žít až vám bude 60 nebo 70 let? Dokážete si představit, že ve svém bytě či domě pohodlně strávíte stáří? Budete moci nájem nebo energie platit z důchodového příspěvku? Jestli je vám kolem padesáti let, je právě nejvyšší čas zařídit si bydlení tak, aby vám v něm bylo dobře i v důchodu.

Jak na bydlení ve stáří bez starostí - foto, Hyperbydleni.cz

Svou budoucnost řešte včas

Zatímco v zahraničí je zvykem připravovat se na život ve stáří od počátku produktivního života a šetřit si na pohodlně strávený důchodový věk, Češi si se svou budoucností většinou moc hlavu nelámou. Mnoho lidí se pak na stará kolena ocitá v nepříjemné situaci, kdy musí řešit nové skromější bydlení, či si pomoci přivýdělky, aby měli dostatek financí na důstojný život. Čím dříve se začnete zajímat o to, jak budete v důchodu bydlet, tím bezstarostnější váš život bude.

Vlastní bydlení nadevše

Možností, jak si zařídit bydlení pro důchodový věk je několik. Pokud vlastníte malý byt s bezbariérovým přístupem, spousta starostí vám tím odpadá. Ve většině případů stačí jen včas namontovat pomocné prvky jako například madla v koupelně a na záchodě, případně upravit byt tak, aby v něm nebyly žádné překážky. To samé platí v případě malého jednopodlažního domku v osobním vlastnictví s dobrým přístupem. Tam navíc můžete mít i malou zahrádku, která vám zpříjemní slunné dny.

Když jsou rodina a přátelé vaším přístavem

V případě dobrých vztahů v rodině je stále velmi oblíbenou variantou sdílení bydlení s vašimi dětmi. Pokud vlastníte velký dům a trávíte rádi čas se svou rodinou, je tato volba naprosto ideální. Podobnou variantou, která je výhodná z finančního hlediska je i sdílené bydlení s další osobou důchodového věku. Existuje pronájem bytů, které jsou ke sdílenému bydlení důchodců speciálně zřízené. Jsou bezbariérové a zřizovatelé nabízejí i řadu služeb. Takové bydlení jistě oceníte, pokud máte rádi společnost, ale nemáte možnost bydlet se svou rodinou.

Klasika pro nenáročné

Nejznámější variantou bydlení ve staří jsou bezpochyby domovy důchodců. V dnešní době se více ujímá název domov pro seniory. Z finančního hlediska je tato varianta bydlení nejvýhodnější, ovšem pro přijetí do domova důchodců musíte splňovat některá z kritérií, která jsou ve většině případů u všech domovů podobná. Domovy důchodců jsou zřizovány primárně pro osoby, které vyžadují asistenci z důvodů snížené soběstačnosti. Řada domovů důchodců také postrádá individuální přístup a blíží se spíše nadstandardnímu pobytu v nemocnici.

Alternativy mění svět

Patříte-li mezi lidi, kterým by se pobyt v areálu s dalšími seniory líbil, ale ocenili byste více domácký přístup, pak by pro vás mohla být dobrou volbou alternativa pro domov pro seniory. Tento způsob bydlení se stává v posledních letech velmi populárním i vzhledem k nedostupnosti klasických domovů pro důchodce. Alternativní domov pro seniory nabízí bydlení ve formě pronájmu bytu. Byty se nejčastěji nacházejí v komplexu, který je tvořen bezbariérovými budovami a atriem či parky určenými k bezpečnému odpočinku.

Alternativa pro domov pro seniory nabízí částečné či plné asistenční služby. Navíc se zde zřizovatelé snaží o aktivní život svých nájemníků. Pořádají pro ně sportovní a kulturní akce, výlety či poznávací zájezdy. Zaujala-li vás představa takového bydlení, více informací můžete získat například při návštěvě Senior Park, jež je ryze českou společností založenou dětmi pro své rodiče a nabízí alterantivu pro domov pro seniory v Liberci i na dalších místech ČR.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Jak na bydlení ve stáří bez starostí zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »