Několik zajímavostí, které byste měli vědět o třídění odpadů

2.2.2018 | Redakce | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Třídění odpadů se v posledním desetiletí stále více dostává do povědomí obyvatel České republiky, bohužel však také stále vzrůstá jejich produkce. Na kterou stranu se nakloní jazýček vah, záleží i na nás a našem přístupu. Co všechno zatím o třídění odpadů nevíte?

Několik zajímavostí, které byste měli vědět o třídění odpadů - foto, Hyperbydleni.cz

Nebezpečné plasty

Mezi odpadovými materiály je plast jedním z těch nejnovějších, přesto však dnes představují právě odpady z plastů hlavní problém. Pro představu se za rok na světě použije okolo trilionu plastových tašek! Vedle plastových tašek a sáčků jsou mezi plasty hojně zastoupené také PET láhve, jichž se údajně na světě prodá zhruba milion za hodinu. Fólie, obaly od nejrůznějších čisticích či kosmetických přípravků, kelímky a jiný obalový materiál – na to všechno je určen žlutý kontejner, jehož si snadno všimnete, máme to k nim průměrně jen 96 metrů!

Neházejte však do popelnice na plasty mastné obaly, ani obaly od nebezpečných látek, jako jsou žíraviny či barvy. Do žlutého kontejneru nepatří ani stavební polystyren a kusy podlahových trubek.

Životnímu prostředí od plastu ulevíte nejen samotným tříděním, ale třeba už tím, že si v obchodě vyberete nápoj ve skle, případně budete namísto kupování igelitek od nynějška nosit síťové nebo látkové tašky.

Několik zajímavostí, které byste měli vědět o třídění odpadů, fotka

Nesmrtelné sklo

Sklo se na první pohled nezdá být takovou ekologickou pohromou jako plasty. Víte ale, za jak dlouho se přírodní cestou rozloží? Trvalo by to déle než milion let! Proto nedopusťte, aby se skleněné lahve dostaly na skládku, a raději je doneste do kontejneru na sklo.

Pokud se v třídění ještě moc nevyznáte, možná vás trochu mate, že se tento kontejner od ostatních liší. Je vyroben z tvrdšího materiálu, takže má jednak dlouhou životnost, jednak poskytuje perfektní ochranu před případnými střepy. Najdete ho v několika podobách: někdy jako samostatně stojící zelený kontejner na sklo, jindy v podobě půleného kontejneru, kdy bílá část slouží na třídění čirého skla a zelená na třídění barevného skla. Kromě barevných lahví a sklenic patří do zelené části kontejneru také tabulkové sklo, kvůli němuž je kontejner dokonce opatřen bočním podélným otvorem.

Zajímavostí je, že sklenice nemusíte vymývat, stačí je pořádně vyškrábat a při jejich třídění dokonce nevadí ani víčka.

Několik zajímavostí, které byste měli vědět o třídění odpadů, fotka

 

Potkali jste kontejner, který neznáte?

Třídění odpadu se stále více diverzifikuje, možná jste proto narazili například na oranžový kontejner a nevěděli, k čemu slouží. Jedná se o nádobu vyhrazenou na nápojové kartony – milovníci džusů, vína a mléka by tedy měli zpozornět.

A nezapomeňte, že nejen plechovky, ale i kartony vyhazujeme stlačené. V některých městech už běžně uvidíte dokonce nádoby na biologický odpad.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Několik zajímavostí, které byste měli vědět o třídění odpadů zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »