Skryté účinky barev na naši náladu, o kterých jste možná nevěděli! I.

26.1.2018 | Mgr. Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Skutečnost, že barvy mohou významně ovlivňovat naši psychiku i náladu, je velmi dobře známá. Nové výzkumy na tomto poli odhalily další, méně známé psychologické účinky barev. Seznamte se s nimi a zjistěte, jaké barvy pro svůj interiér zvolit, pokud chcete být zdravější, komunikativnější nebo třeba plodnější.

Skryté účinky barev na naši náladu, o kterých jste možná nevěděli! I. - foto, Hyperbydleni.cz
Červená
 
Červená zvyšuje energetickou úroveň místnosti. Jedná se o nejintenzivnější barvu, která je přímo nabita vzrušením. Je prokázáno, že červená zvyšuje krevní tlak, rychlost dýchání i srdeční frekvenci. I z těchto důvodů se výborně hodí do obývacích pokojů, neboť spojuje lidi a podporuje souznění a komunikaci. Užít si ji můžete i ve vstupní hale – vznikne tak velmi dobrý dojem, který se přenese i na další místnosti interiéru. Navzdory očekávání není červená dle posledních výzkumů příliš vhodná do prostředí ložnic – zde může působit příliš stimulačně a znemožňovat tak odpočinek.
 
 
Žlutá
 
Žlutá symbolizuje radost, štěstí i hřejivost slunečních paprsků. Stimuluje nervy a čistí tělo. Je jako stvořená do prostředí kuchyní, jídelen a koupelen, neboť je vysoce povznášející. I když je žlutá považována za veselou barvu, není dobrou volbou coby hlavní barevné schéma interiéru. Studie ukazují, že lidé ve žlutých obývacích pokojích rychleji ztrácí dobrou náladu. Také není nejlepší volbou do dětských pokojů. Dle měření totiž miminka obývající žluté prostory více pláčou. Žlutá se naopak hodí do stísněných a tmavých prostor, které opticky zvětší a rozzáří. V těch rozlehlých však tato barva vytváří pocity frustrace a hněvu.
 
 
Modrá
 
Modrá snižuje krevní tlak i srdeční frekvenci. To je také důvod, proč je považována za uklidňující a relaxační. Světlé odstíny modré se hodí pro koupelny a ložnice. Pozor na jejich užití v ložnicích s nedostatkem přirozeného světla, ve kterých by působily příliš studeně. V takových případech je vyvažte teplými odstíny ideálně v podobě hřejivých textilních doplňků. Teplejší odstíny modré, jako je například tyrkysová, můžete užít i pro obývací pokoje či velké kuchyně. Luxusně vyhlížející tmavě modrou používejte pouze jako dekorativní doplněk, nikdy ne jako hlavní barevné schéma – vyvolává totiž pocity smutku.
 
 
Více inspirace najdete na našem facebooku


Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Skryté účinky barev na naši náladu, o kterých jste možná nevěděli! I. zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »