Chybí Vám přirozené světlo? Vpusťte si ho domů!

9.12.2015 | Mgr.Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 2 |

Zimní období mnozí z nás těžce zvládají kvůli nedostatku přirozeného světla. A není divu! Přirozené světlo a sluneční paprsky fungují jako malý zázrak - zkrášlují interiéry, prohřívají prostory, a tak snižují účty za vytápění, a v neposlední řadě zlepšují naši náladu. Zkrátka, přirozeného světla není v interiéru nikdy dost. Tak jak maximalizovat jeho efekt a užívat si komfortního bydlení? Zde je několik jednoduchých triků!

Chybí Vám přirozené světlo? Vpusťte si ho domů!  - foto, Hyperbydleni.cz

Velká okna jsou základ

Velká okna jsou úžasným dekorativním prvkem každého domu nebo bytu. Umožňují průchod dostatečnému množství světla, a tak vnáší kus přírody i do uzavřených prostorů. Takže pokud stavíte nebo rekonstruujete s cílem dopřát si luxusního bydlení, měla by být velká okna na seznamu nejdůležitějších položek.  

Chybí Vám přirozené světlo? Vpusťte si ho domů! , fotka

 

Vzhůru do oblak

Trefou do černého jsou pak střešní okna, která do interiéru vnesou ještě více jasu, světla a pohody. Varianty střešních konstrukcí jsou dnes nekonečné i cenově dostupné, takže pokud máte možnost, určitě toho využijte.

Chybí Vám přirozené světlo? Vpusťte si ho domů! , fotka

 

Zvolte vhodné stínění

Pokud si chcete užívat přívalu světla, příliš okna nezatěžujte stínící technikou. Ta je sice nutná k vytvoření soukromí a světelné pohody, ale platí zde, že méně je někdy více. Ideální volbou jsou minimalistické rolety či žaluzie. Zvážit můžete také jejich venkovní provedení, které je velmi praktické – nezatěžuje interiéry, nezabírá v nich místo a jelikož nepohlcuje prach a roztoče, je vhodným řešením pro alergiky a astmatiky. V případě, že se nechcete vzdát textilií, volte jemné tkaniny světlých odstínů a bez výrazných vzorů.

Chybí Vám přirozené světlo? Vpusťte si ho domů! , fotka

 

Napodobit přirozené světlo dnes dokonale umí i světlo umělé. Při jeho výběru samozřejmě hraje prim design a stránka vzhledu, ale nezapomeňte, že světlo by mělo být příjemné a vytvářet přirozené prostředí. Také vyzkoušejte doporučení psychologů a odborníků na zdravý životní styl: pokud chcete i v současné době žít v souznění s přírodou, pokuste se umělým světlem napodobit Slunce – tedy jeho barvu i pohyb po obloze. Ráno a večer využívejte svítidla dávající červené či oranžové světlo, přičemž je nejlépe umístěte při zemi – toto řešení Vám zajistí příjemné a klidné vstávání i usínání. Naopak přes den můžete používat stropní svítidla dávající modré světlo. Více o tomto zajímavém přístupu se dozvíte v článku Světlo - léčí i zabíjí!

Chybí Vám přirozené světlo? Vpusťte si ho domů! , fotka

 

 I barvy rozptylují světlo

Podpořit světlo v místnostech můžete také volbou vhodného barevného schématu. Podle odborníků je naprosto ideální kombinace bílé se zlatou. O rozptyl světla se dále postarají lesklé a zrcadlové povrchy.

Chybí Vám přirozené světlo? Vpusťte si ho domů! , fotka

 

Zvýšení množství světla v interiéru může mít na náš život mnohem pozitivnější vliv, než si vůbec dokážeme představit. Tzv. světelná terapie, tedy dostatek přirozeného světla, je účinnou prevencí vzniku deprese, úzkosti, poruch spánku, bolestí hlavy, únavy a dalších fyzických i psychických problémů. A tak rozhodně stojí za vyzkoušení, nemyslíte?

Více inspirace najdete na našem facebooku!Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Karel K.: Souhlasím. My jsme při...< Odpovědět

Severka: Jako skvělý mediátor...< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »