Snadné tipy pro „zelenější“ domácnost

5.10.2015 | Tisková zpráva | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Ekologicky příznivý životní styl nemusí být obtížný nebo nákladný. Zkuste tyto typy a triky a uvidíte, že vytvořit domov, za který vám bude příroda vděčná, není nic složitého.

Snadné tipy pro „zelenější“ domácnost - foto, Hyperbydleni.cz

1) Vyměňte bežné žárovky za LED technologii
Klasické žárovky by se klidně mohly jmenovat topné koule – žárovka hřeje, a to nemálo. Z celkového objemu spotřebované energie přemění asi 92 procent na teplo, jen 8 procent je využito na svícení. LED žárovka naopak téměř žádné teplo nevyzařuje. Zde je asi úspora zcela jasná.

2) Pěstujte stromy strategicky
Budete překvapeni, kolik peněz ušetříte za klimatizaci, pokud si vysadíte stromy na ty správné strany svého domu. Zastínění stěn, které vyvtvoří stromy okolo jižní a západní strany domu, způsobí značné ochlazení stavby a tím menší potřebu zapínat klimatizaci.

3) Myčka šetří
Kdykoliv je to možné, myjte nádobí v myčce, mějte dostatek kusů, abyste nemuseli nic oplachovat v ruce. Již dávno bylo jasně spočítáno, že myčka spotřebuje až o polovinu méně vody a energie, než ruční mytí. Pokud máte novější myčku, měla by zvládnout i silně znečištěné nádobí bez předchozího oplachování. Určitě si to otestujte, jde o další úsporu vody.

4) Kávová sedlina jako hnojivo
Využijte lógr jako hnojivo na své pokojové i venkovní rostliny. Díky němu se obejdete zcela bez umělých hnojiv u rostlin, které mají rády kyselejší půdu, jako jsou azalky nebo rododendrony.

5) Vegetariánské pondělky
Může se to zdát bez většího efektu, ale ve skutečnosti zařazení jednoho bezmasého jídla týdně do jídelníčku čtyřčlenné rodiny má na přírodu stejný pozitivní dopad, jako kdyby jezdila hybridním autem. Jde o omezení drastické uhlíkové stopy, kterou za sebou zanechává živočišná výroba.

6) Darujte oblečení, ochráníte ovzduší
Jak souvisí oblečení s ovzduším, říkáte si? Překvapivě velmi jasně. Každý kus oblečení, který místo na smetiště putuje do „druhé ruky“, znamená o jeden kus méně ve výrobě dalších oděvů. Tím je ovzduší ušetřeno dalších uhlíkových emisí.

7) Pořiďte si pořádný vysavač
Pokud luxujete starým vysavačem, u kterého dobře víte, že jeho sací schopnost je špatná, trávíte vysávání mnohem víc času, než je nutné, ve snaze udělat to pořádně. Jakmile však víte, že vysavač pracuje kvalitně, brzy si zvyknete, že nemusíte jeho hubicí přejíždět po podlaze zbytečně dlouho. Úspora energie je jasná, nehledě na to, že dobré vysavače bez sáčku např. Dyson disponují kvalitními filtry, které pomáhají k čistšímu ovzduší vašeho bytu.

Snadné tipy pro „zelenější“ domácnost, fotka

 

8) Venkovní žaluzie ušetří teplo
Zejména exteriérové žaluzie sníží únik tepla v zimním období. Obecně se udává, že při využití stínicí techniky Isotra je úspora spotřeby energie v rozmezí 20–25 % v energetické bilanci budov.(dle konkrétního objektu). Správnou volbou stínicí techniky lze dosáhnout energetických úspor, zejména díky venkovním roletám a žaluziím. V zimě je vhodné stínicí exteriérovou techniku (žaluzie, rolety aj.) využívat přes den i noc, abychom zabránili tepelným únikům skrze okna. Přes den regulujeme intenzitu slunečního svitu dle vlastní potřeby, nicméně doporučujeme mít stínicí techniku vytaženou v horní poloze, abychom dosáhli maximálních tepelných zisků ze slunečního záření, a tím šetřili energii na vytápění.

Snadné tipy pro „zelenější“ domácnost, fotka

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Snadné tipy pro „zelenější“ domácnost zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »