Zatočte s alergiemi!

16.4.2015 | | Inspirace pro bydlení | Komentářů 10 |

Rozhovor s Ing. Igorem Pifkou, odborníkem na technologie vysávání společnosti Dyson.

Zatočte s alergiemi! - foto, Hyperbydleni.cz

Mikroskopický snímek roztoče. Zdroj: Dyson

Jak časté jsou alergie a čím jsou způsobeny?
V celé Evropě žije 150 milionů lidí, kteří trpí různými formami alergie. Toto číslo řadí alergické potíže mezi nejčastější chronická onemocnění Evropanů. V domácnosti se alergeny jako pily, bakterie, spory plísní a roztoči udržují především v materiálech se složitou strukturou, jako jsou látky, čalounění, koberce atd.

Zatočte s alergiemi!, fotka

 

Mikroskopický snímek plísně. Zdroj: Dyson

Jak roztoči vyvolávají alergické reakce?
Průměrný koberec může obsahovat až 1000 roztočů na jeden čtvereční metr. Ti se živí odumřelými kožními buňkami a během svého tříměsíčního života mohou vyprodukovat až 2000 trusových částic. Ty mají mikroskopickou velikost a vyvolávají různě vážné alergické reakce. Při konstruování vysavačů je důležité zkombinovat tyto mikrobiologické znalosti a technologické know-how, aby bylo zajištěno zachycení i těch nejmenších mikročástic. Výskyt roztočů ve své domácnosti výrazně snížíte úklidem pomocí správně zkonstruovaného vysavače, který pracuje s pokročilou separací prachu a je osazen kvalitními HEPA filtry.

Zatočte s alergiemi!, fotka

 

Ilustrační fotografie – ukázka kultivace bakterií v laboratoři. Zdroj: Dyson

Existuje nějaká nezávislá organizace, která uděluje certifikace vysavačům vhodným pro alergiky?
Abychom se alergenů usazených ve zmíněných materiálech efektivně zbavili, potřebujeme si vybrat vysavač splňující několik důležitých parametrů, které zajistí, že přístroj nejen spolehlivě odstraní všechen prach a alergeny, ale také je v sobě uzavře a nevypustí opět do okolí. Nejspolehlivějším ukazatelem takové funkčnosti je certifikace organizace Service Allergie Suisse. Ta určuje, jak efektivně musí vysavače a filtrační systémy odstraňovat částice způsobující alergické reakce. Stanovuje, že tyto částice musí být trvale odstraněny ze vzduchu a izolovány od uživatele. Vyžaduje ujištění, že tato opatření budou dodržována během celé stanovené doby.

Zatočte s alergiemi!, fotka

 

Na trhu existují i speciální sady doplňků k vysavačům určených pro intenzivní odstranění alergenů. Zdroj: Dyson

Jak poznám vysavač, který si s alergeny dobře poradí?
Aby bylo možné posoudit, jak si vysavač poradí s alergeny, je potřeba provádět rozbory prachu, který se v domácnosti přirozeně nachází. Koncentrace alergenů je výrazně nižší v domácnostech, kde se používají vysavače splňující kritéria certifikace Service Allergie Suisse. Vysavače, které se ucházejí o certifikaci Service Allergie Suisse, jsou proto testovány v mikrobiologické laboratoři. Zde vědci kultivují a studují alergeny nacházející se v domácnostech. K dispozici mají také farmu na roztoče, které živí směsicí droždí a psích sucharů a pěstují je v jejich oblíbených podmínkách: při teplotě 25 °C a více než 75% relativní vlhkosti. Alergenní výkaly roztočů pak využívají k testování cyklonové jednotky a výkonu.
Při nákupu vysavače je tedy dobré sledovat tato osvědčení, která mimo jiné dokládají, že je vysavač osazen kvalitním HEPA filtrem. Jeho hlavní funkcí je intenzivní filtrace vzduchu. Zjednodušeně řečeno zajišťuje, aby neprocházely mikroskopické částice z jedné strany HEPA filtru na druhou – zachycuje tedy alergeny, jako jsou prach s výkaly roztočů, plísně a bakterie.

Zatočte s alergiemi!, fotka

 

Jedním z vysavačů určeným speciálně pro domácnosti s alergiky je Dyson DC52 Allergy Musclehead. Zdroj: Dyson

Co jsou HEPA filtry a kde se vzaly?
HEPA je zkratkou z prvních písmen slov „high efficiency particulate air filter“ (vysoce účinný filtr vzduchových částic). S HEPA filtry dnes přijde uživatel domácích spotřebičů do kontaktu především ve vysavačích, nepouživají se ale pouze v nich. Mají poměrně dlouhou historii. První byly vyvinuté koncem druhé světové války v souvislosti s jaderným výzkumem, kdy se používaly na ochranu vědců před radioaktivním práškem a prachem, se kterým pracovali. Protože se velmi osvědčily, začaly se používat i jinde, především v průmyslu a v laboratořích – tomu je tak dodnes a stále se zdokonalují.

K čemu HEPA filtry slouží?
Jejich hlavní funkcí je intenzivní filtrace vzduchu. Zjednodušeně řečeno zajišťují, aby neprocházely mikroskopické částice z jedné strany HEPA filtru na druhou. Podle toho, jak velké částice jsou schopny odfiltrovat, dělíme HEPA filtry podle číselné stupnice od 1 do 20.
Ve vysavači je HEPA filtr vždy až poslední částí filtrace, obvykle jim předchází ještě takzvaný předmotorový filtr, který vyžaduje údržbu, většinou praním. Oproti takovým modelům představují výhodu cyklonové vysavače, které filtrují vzduch pomocí tzv. cyklonové filtrace – díky ní se obejdou bez předmotorových filtrů, není tedy potřeba jejich údržba. Znečištěný vzduch vstoupí do nádoby kuželového tvaru nazývané cyklona, kde je jeho proud směřován do úzké spirály. Odstředivá síla vrhá částečky pryč z proudícího vzduchu, ty narážejí na stěny, odkud pak padají do sběrné nádoby. V ideálním případě vysavač využívá několik fází cyklon. Cyklonová filtrace je natolik silná, že ještě zvyšuje účinnost a životnost HEPA filtru, protože do něj vstupuje méně drobných částeček, které musí zachytit.

Zatočte s alergiemi!, fotka

 

Ukázka HEPA filtru se znázorněním směru proudění vzduchu. Zdroj: Dyson

Kde se HEPA filtry ve vysavači nachází?
HEPA filtr je vždy umístěný až za motorem také z toho důvodu, aby filtroval rovněž zplodiny z elektromotoru, kterým je vysavač vybavený. Vysavače vybavené kvalitními HEPA filtry pak vyfukují často čistější vzduch, než jaký běžně dýcháme.
Aby byl HEPA filtr dobře účinný, je důležitou podmínkou dokonalé utěsnění vzduchové cesty vysavačem. Zejména u levných vysavačů se totiž může stát, že mají sice kvalitní HEPA filtr, ten ale není dostatečně utěsněný a vzduch s alergeny uniká netěsnostmi z vysavače ven do domácnosti.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Jarmila Beková: Já doporučuju klasiku, ta se...< Odpovědět

Ludmila Krytová: Super díky, zběžně jsem na...< Odpovědět

Lucka Kolínková: Ještě mě napadlo, že tam...< Odpovědět

Lucka Kolínková: To je robotickej vysavač,...< Odpovědět

Ludmila Krytová: Moopy? Co to je?< Odpovědět

Lucka Kolínková: Pokud máte jen podlahy tak...< Odpovědět

Eva B.: Já třeba mám oba. Robota...< Odpovědět

Ludmila Krytová: A ty máš klasickej nebo...< Odpovědět

Eva B.: Ty lepší mají taky různý...< Odpovědět

Ludmila Krytová: Ahoj, máte doma vysavač...< Odpovědět

počet příspěvků: 10

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »