PRACHOVÝ MAGNET NA ŽALUZIE

14.4.2014 | Tisková zpráva | Inspirace pro bydlení | Komentářů 1 |

Žaluzie pohlcují prach a nečistoty stejně jako záclony. Zatímco záclony jednoduše vyperete, s úzkými lamelami žaluzií to tak jednoduché není. Jak na ně?

PRACHOVÝ MAGNET NA ŽALUZIE  - foto, Hyperbydleni.cz

Vyhněte se „slepým uličkám“

Však to znáte: zkusíte setřít lamely mokrým hadříkem, ale prach se nahrne ke šňůrkám a ulpí tam. Ani sprchování, před nímž je potřeba celý mechanismus odmontovat a zase zpátky přimontovat, není zrovna nejpraktičtější. Když je „vezmete na sucho“ péřovou nebo syntetickou prachovkou, jemné částečky prachu rozvíříte, a prach se usadí jinde. Podobně to dopadne s rukavicemi nebo speciálními kartáči. Ani tolik opěvované pěnové válečky nepřinesou výsledek, jaký byste čekali. Parní čistič prokáže při velkém úklidu dobrou službu, ale čištění žaluzií jde pomalu, z přístroje ukapává voda a teplá pára lamely i vodící šňůrky časem opotřebuje. Nemluvě o tom, že špína ulpí na oknech, které budete muset umýt.

PRACHOVÝ MAGNET NA ŽALUZIE , fotka

Vsaďte na důmyslné

Prach a nečistoty ze žaluzií můžete s úspěchem vyluxovat. Ovšem pozor: ne každý vysavač má nástavce šetrné k povrchu lamel a dovolí vám operativně měnit sílu sání. Běžné sáčkové vysavače mají sice silný tah a podávají solidní výkon, ale při odstraňování prachu ze žaluzií přístroj schopnost sání buď ztratí, nebo naopak potrhá šňůrky, poláme lamely a může dokonce poškodit i mechanismus. Zdaleka nejpraktičtější jsou cyklonové vysavače z dílny Angličana Jamese Dysona. Známý vynálezce vybavil „prachové magnety“ mnoha praktickými vychytávkami v podobě promyšleného příslušenství, které si poradí s prachem usazeným i v nejmenších zákoutích. Na údržbu žaluzií se nejlépe hodí tyčový model s rotačním kartáčem a odpojitelným ručním vysavačem, který je lehký, dobře se s ním manipuluje a snadno se dá regulovat síla sání i délka teleskopické tyče. Ostatní Dysonovy modely mají speciální násadky a hubice v tak dokonalém provedení, že se dostanete i na těžko přístupná místa na žaluziích a šetrně zbavíte prachu hned několik lamel zároveň. Perfektně očistíte i drážky plastových oken, nebo rohy garnyží a prostor nad nimi. Tenhle „polykač prachu“ spolehlivě pohltí i mikroskopické částečky cigaretového kouře.

PRACHOVÝ MAGNET NA ŽALUZIE , fotka

 

Dejte na doporučení odborníka

Každý druh stínící techniky má svá specifika údržby. U žaluzií dbejte na opatrné čištění stínicích lamel, aby nedošlo k jejich promáčknutí nebo jinému poškození, například použitím agresivních čisticích prostředků – ředidel, rozpouštědel, čisticích písků nebo vyvíječů páry. K odstranění prachu pravidelně používejte vysavač se speciálním nástavcem na žaluzie nebo slabě nastavený ruční vysavač,“ upozorňuje Jan Žižlavský ze společnosti Isotra Opava, a připomíná: „Při čištění oken vždycky nastavte lamely žaluzií do takové polohy, aby nemohlo dojít k jejich poškození a přitom nebránily při mytí. Chraňte je před znečištěním při stavebních úpravách nebo při malování.
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Klára: A co takhle místo žaluzií...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »