Vloupání rok co rok přibývá. Nejvíce se vykrádají rodinné domy

12.3.2014 | PR článek | Inspirace pro bydlení | Komentářů 7 |

Jaro už pomalu klepe na dveře. Počasí doslova vybízí k tomu, abyste nasedli do auta a jeli přes víkend na kratičkou dovolenou. Ale pozor! Právě tohle je ta chvíle, na kterou zloději čekají. Stačí pár minut a z vašeho bytu rázem zmizí vybavení v hodnotě stovek tisíc korun. Jak tomu zabránit? Zabezpečte váš dům proti vloupání. Jedna věc je totiž přijít o majetek, ztratit můžete ale i něco, co se penězi nedá vyčíslit - pocit soukromí.

Vloupání rok co rok přibývá. Nejvíce se vykrádají rodinné domy - foto, Hyperbydleni.cz

Zdroj: foto archiv ADLORok co rok roste dle policejních statistik počet vloupání. Jenom loni bylo takto nemile překvapeno přes 62 tisíc majitelů domů, bytů, obchodů nebo chat, do kterých se zloději dostali. Oproti roku 2012 je nárůst skoro o 7 000 vloupání za rok. Nejčastěji se pak lupiči zaměřují na rodinné domy, kterých bylo loni vykradeno o 20 % více, než v roce předchozím. Je tomu tak ze dvou důvodů. Opět se tak trochu oživila výstavba rodinných domů, které si hlavně v posledních letech staví Češi svépomocí. Ale tím hlavním důvodem je, že většina vykradených domů neměla odpovídající zabezpečení.

Nejkritičtějšími místy u domu jsou vchodové dveře a okna. Pachatelé vloupání se do vyhlédnutých objektů nejčastěji dostávají otevřeným nebo špatně zajištěným oknem a nebo jednoduše vypáčí vchodové dveře. A právě v dnešním článku si trochu povíme o tom, jak vybírat bezpečnostní dveře pro váš rodinný dům, aby se vám nikdy nic podobného nestalo.

Vloupání rok co rok přibývá. Nejvíce se vykrádají rodinné domy, fotka

 

Jak vybrat bezpečnostní dveře?

Ačkoliv většina z vás by si nejraději vybrala dveře podle designu a dle toho, jak dobře budou ladit k vašemu domu nebo bytu, tato položka by skutečně měla být až tou druhou na seznamu.

U bezpečnostních dveří se dívejte zejména na to, do jaké bezpečnostní třídy tyto dveře spadají. A sice bezpečnostních tříd je celkem 6. Označují se BT 1 až BT 6:

  • BT 1: Příležitostný zloděj se pokouší o vloupání s použitím malého jednoduchého nářadí a fyzickým násilím, např. kopáním, narážením ramenem, zdviháním, vytrháváním. Zloděj nemá žádné zvláštní znalosti o úrovni odolnosti mechanických zábranných systémů, má málo času a snaží se nezpůsobit hluk.
  • BT 2: Příležitostný zloděj se navíc pokouší o vloupání s použitím jednoduchého nářadí a fyzickým násilím. Má malé znalosti o úrovni odolnosti mechanických zábranných systémů dveří, má málo času a snaží se nezpůsobit hluk.
  • BT 3: Zloděj se pokouší překonat mechanický zábranný systém dveří při použití minimálně páčidla délky 710 mm a dalšího šroubováku, ručního nářadí, jako malé kladívko, důlčíky a mechanická ruční vrtačka. Zloděj má určité povědomí o systému uzávěru a s tímto nářadím může být schopen těchto znalostí využít. Při použití páčidla délky 710 mm lze aplikovat zvýšené fyzické násilí.
  • BT 4: Rozhodně zkušený zloděj používá navíc i zámečnické kladivo, sekeru, dláta, sekáče, přenosnou akumulátorovou vrtačku atd. Toto je minimální nutné nářadí umožňující zloději rozšířit počet způsobů napadení, případně jejich kombinace – vrtání, sekání, páčení, atd. Zloděj vůbec neřeší, zda způsobuje jakýkoliv hluk.
  • BT 5: Zloděj již musí být velmi zkušený a používá navíc náročné vybavení jako jednoruční elektrické nářadí např. úhlovou brusku do průměru kotouče 125 mm, přímočarou pilu atd. Neznepokojuje se hlukem.
  • BT 6: Velmi zkušený zloděj používá navíc i dvouruční elektrické nářadí např. úhlovou brusku do průměru kotouče 230 mm, přímočarou pilu atd. Vůběc se neznepokojuje se hlukem.


Všimněte si, že zatímco u bezpečnostních tříd BT 1-2 nepotřebuje zloděj žádné extra drahé speciální nářadí, u vyšších tříd se bez něj rozhodně neobejde a navíc dělá značný hluk.

Jinak by na překonání dveří potřeboval několikanásobně více času. Ostatně i proto by se v praxi měly používat bezpečnostní třídy BT 3 a 4. Přičemž bezpečnostní třída BT 4 je nejvyšší (tedy nejodolnější) běžně užívanou bezpečnostní třídou bezpečnostních dveří, jak pro koncové uživatele (soukromé byty, rodinné domy), tak pro komerční a průmyslové objekty, kanceláře, apod. Bezpečnostní dveře třídy BT 5 a BT 6 se spíše používají pro sklady s municí, armádní objekty a podobné vysoce rizikové objekty.

Vloupání rok co rok přibývá. Nejvíce se vykrádají rodinné domy, fotka

 

Montáž bezpečnostních dveří

Určitě není na škodu si také prověřit samotného výrobce a montážní firmu, která se bude starat o instalaci nově zakoupených bezpečnostních dveří. Nejlepší variantou je, když vám firma dokáže připravit bezpečnostní dveře na míru a ještě zajistit samotnou montáž. Máte tak jistotu, že dveře budou správně namontovány. Nedojde během instalace k poškození, jelikož vlastní montážní tým výrobce už má s tímto typem dveří zkušenosti.

Určitě se nezapomeňte také před nákupem bezpečnostních dveří poptat na bezpečnostní zárubně, které se pak zazdí do stěn u vchodových dveří. Tím opět značně ztížíte zloději možnost se dostat do vašeho bytu. Protože v takovém případě musí lupič k prolomení dveří odbourat kus zdi.

Také si nezapomeňte zjistit, zda neposkytuje výrobce dveří nějaké bonusy navíc (protipožární úpravy bezpečnostních dveří nebo tepelnou izolaci dveří).

Vloupání rok co rok přibývá. Nejvíce se vykrádají rodinné domy, fotka

 

Bezpečnostní dveře pomohou

Ani sebelepší bezpečnostní vychytávky nemusí zlodějům vždy stoprocentně odolat. Ti se totiž podle policistů v drtivé většině případů nepokoušejí do bytů a domů vloupat potichounku, ale hrubou silou. O majetek tak sice lidé nakonec mohou přijít, s dobrou pojistkou se jim alespoň materiální hodnota vrátí. Na pojistce se ale nevyplatí šetřit, a to ať už se jedná o pojistku proti vloupání, požáru, nebo přírodním živlům. Určitě by i tato část měla jít ruku v ruce s výběrem bezpečnostních dveří.

Lupiči si byty vytipovávají podle Facebooku

A neposlední řadě stojí také za zmínku, že lupiči se docela rychle učí. Každý desátý zloděj využívá při přípravě vloupání poznatky z Facebooku a dalších sociálních sítí, kde se lidé chlubí svým majetkem nebo plánovanou dovolenou. Vyplývá to z průzkumu, který provedl výrobce zabezpečovacích systémů Jablotron mezi českými vězni. Dávejte si tedy mimo jiné také pozor na to, co a kam píšete. Pamatujte, že zloděj nikdy nespí.

Zdroj: foto archiv ADLODiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

josta513: Rozhodně bych volil ty...< Odpovědět

mazy: lisi se to v konstrukci...< Odpovědět

robin: a třeba technicky se top...< Odpovědět

mazy: asi byste to meli poznat i...< Odpovědět

mazy: ja bych rekl, ze staci, ale...< Odpovědět

robin: To by mě taky zajímalo. V...< Odpovědět

Erik: Stačí mi 3. třída...< Odpovědět

počet příspěvků: 7

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »