Jednoduché tipy pro zdravý domov

18.5.2016 | Mgr. Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Světová zdravotnická organizace oznámila, že více než 30% obyvatel vyspělých zemí trpí tzv. syndromem nezdravých budov. Jde o soubor onemocnění vyvolaných nezdravým prostředím v místě bydliště, nebo pracoviště.

Jednoduché tipy pro zdravý domov - foto, Hyperbydleni.cz

Příčinou nezdravých budov jsou nejčastěji nejrůznější chyby v topných, klimatizačních a ventilačních systémech. K nezdravému prostředí přispívá také přítomnost některých stavebních materiálů, průmyslových chemikálií, plísní a hub apod. Syndrom nezdravých budov se obvykle projevuje bolestmi hlavy a migrénami, chronickou únavou, nevolností, úzkostmi a depresemi, poruchami spánku a bolestí kloubů a svalů. Tyto vleklé potíže nemocné často přivádí k lékaři, avšak jen málokdy je objeven jejich skutečný důvod, a tak se objevují znovu a znovu.

Díky společnému úsilí lékařů, psychologů, ekologů a designérů byl syndrom nezdravých budov odhalen. Tak byl i vědecky vysvětlen častý jev, proč se v jednom domě cítíme dobře, zatímco pobyt v druhém z nás doslova vysává energii.

Dnes Vám chceme představit tři jednoduché kroky, kterými podpoříte léčivé vlastnosti interiéru a jeho harmonické působení.

1. Obklopte se přírodními materiály

Ať už stavíte, nebo rekonstruujete, pokuste se co nejvíce obklopit materiály, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Nejlepší volbou je dřevo, kámen, hlína, sláma apod. Všechny tyto přírodní materiály můžete i v moderních interiérech užít opravdu stylově – skvostně vypadá například kamenná kuchyňská deska, nebo hliněné cihly a dlaždice.

První výplody civilizace – kov a sklo – by se ve zdravém interiéru měly vyskytovat v omezeném množství. Pokud to bude možné, nahraďte především beton, plasty a další syntetické směsi přírodními materiály. Zvláště pozor na materiály obsahující fenol (způsobuje bolesti hlavy a alergie a snižuje imunitu) a formaldehyd (negativně ovlivňuje reprodukční, dýchací a centrální nervový systém).

Jednoduché tipy pro zdravý domov, fotka

 

2. Přítomnost rostlin Vás nabije energií

Rostliny v květináči nemají pouze okrasnou funkci. Mnohé z nich mohou v interiérech působit léčivě. Především bylinky oplývají léčivými vlastnostmi, jejichž pozitivní působení pocítíte každý den. Třeba bazalka a kardamom mají dezinfekční účinky, zatímco například levandule a pelargónie zklidňují nervový systém, zmírňují bolesti hlavy a normalizují krevní oběh. Nejen bylinky, ale všechny živé rostliny a květiny mají schopnost neutralizovat negativní dopad syntetických materiálů na naše zdraví a čistí vzduch od toxinů a nečistot. Proto je umístěte do všech místností interiéru, ložnici nevyjímaje.

Jednoduché tipy pro zdravý domov, fotka

 

3. Dejte přednost doplňkům ruční výroby

Navrátit se ke zdravějšímu životnímu stylu znamená navrátit se do dob našich babiček. Už si ani neuvědomujeme všudypřítomnost umělých materiálů v našich interiérech. Proutěné koše, péřové polštáře a přikrývky a selské tkaniny (len, bavlna, juta) do našich obydlí vnesou teplo, pohodlí a klid. Jedinými „dary“ přírody, kterým se při zařizování interiéru radši vyvarujte, jsou lovecké trofeje: paroží, kůže a vycpaná mrtvá zvířata Vám ani v nejmenším nedodají pozitivní energii.

Jednoduché tipy pro zdravý domov, fotka

 

Při vytváření laskavého, radostného a zdravého bydlení se nechte inspirovat přírodou a načerpejte její sílu a energii.

Přidejte se k nám na našem facebooku!Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Jednoduché tipy pro zdravý domov zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »