Domov pro alergika v 10 snadných krocích

2.12.2013 | Mgr. Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Pro alergiky a astmatiky není zcela bezpečné žádné prostředí, a to ani jejich vlastní domov. Existují však určitá opatření, která snižují množství alergenů, a tím i riziko možné alergické reakce. Pokud jste alergičtí vy nebo někdo z vaší rodiny, zařiďte své bydlení podle určitých pravidel, které vás lépe ochrání.

Domov pro alergika v 10 snadných krocích - foto, Hyperbydleni.cz

1. Investujte do dobrého vysavače

Kvalitní vysavač se silným sacím výkonem, s účinným filtrem a především s uzavíratelným sáčkem či nádobou na prach je základ. Velmi dobrou volbou jsou také přístroje na vodní bázi. V ideálním případě by se obsluhy a čištění vysavače měl chopit někdo jiný než sám alergik, který by procesu vysávání, při kterém se víří prach, ani neměl být přítomen.

2. Nepoužívejte drsné čisticí prostředky

I když se obecně předpokládá, že čím drsnější a silnější čisticí či desinfekční prostředek, tím více zlikvidovaných bakterií, roztočů a dalších alergenů, pravdou je, že agresivní chemické prostředky jsou nejen silně toxické, ale také mohou dráždit ty, kteří trpí alergiemi. Proto uklízejte s mírou a přednost vždy dávejte přírodním čističům.

Domov pro alergika v 10 snadných krocích, fotka

 

3. Větrejte

Čerstvý vzduch zabraňuje množení plísní a hub, proto větrejte pravidelně, a to především v místnostech jako je koupelna, kde se drží vyšší vlhkost vzduchu. V pylové sezóně může být větrání problém – větrejte ideálně brzy ráno a pozdě večer, kdy je obsah pylu ve vzduchu nižší, nebo přes otevřená okna pověste mokrá prostěradla, která většinu pylových a prachových částeček zachytí.

4. Vyčistěte filtry

Filtry sice zachycují prach; pokud se však včas nevyčistí nebo nevymění, víří tento prach znovu do vzduchu. To platí nejen o filtrech u vysavačů, ale také u klimatizace či vytápění.

Domov pro alergika v 10 snadných krocích, fotka

 

5. Volte menší rozměry koberců

Koberce sahající od zdi ke zdi se čistí velmi obtížně. Jejich předností je však to, že prach zčásti zachycují a ten se pak nevíří do vzduchu (samozřejmě za předpokladu častého vysávání). Dřevěné podlahy nebo dlažba naopak prach nezachycují; jejich předností je však snadnější údržba. Proto ideálně volte kombinaci těchto podlahových krytin. Dřevěnou podlahu, kterou snadno setřete, doplňte menšími koberci, které jednoduše vyčistíte či vyperete.

6. Parní čištění

Parní čistění koberců a textilií zbaví váš domov alergenů nejrůznějšího druhu. Dnešní nabídka parních vysavačů je opravdu široká, a tak si vyberete model, který vám bude nejvíce vyhovovat, a to nejen z hlediska funkce, ale také ceny. Pokud si nechcete přístroj zakoupit, můžete si ho u specializovaných firem pouze vypůjčit, popřípadě si objednat parní čistění.

Domov pro alergika v 10 snadných krocích, fotka

 

7. Eliminujte množství textilií

Snažte se eliminovat vše, co zachycuje prach a další alergeny. Záclony a závěsy vyměňte za žaluzie, omezte množství čalouněného nábytku, polštářků, přehozů a dalších drobností, které jsou pro pohodlné bydlení zbytečné.

8. Perte při vyšší teplotě

Ložní prádlo perte při vyšší teplotě, a to nejméně na 60°C. Proto také kupujte ložní prádlo z takových materiálů, kterým vyšší teplota neškodí. Také si kupte matraci se snímatelným pratelným potahem, který je velmi praktický a hygienický.

Domov pro alergika v 10 snadných krocích, fotka

 

9. Nepouštějte zvířata do ložnice

Ložnice, která poskytuje zdravý spánek a relaxaci, musí být maximálně čistá. Proto by tento prostor měl být zapovězen všem zvířecím mazlíčkům, jejichž srst i sliny obsahují množství alergenů.

10. Vytvořte si harmonogram úklidu

Každý den udělejte něco ze svých povinností – tak se vám nebude hromadit nejen nepořádek, ale také práce. V interiéru alergika by k většímu úklidu mělo dojít minimálně jednou za týden – když si vysávání, převlékání postele nebo stírání prachu rozdělíte do jednotlivých dnů, budete mít vždy brzy hotovo. Takový harmonogram úklidu ušetří čas každému, nejen alergikům.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Domov pro alergika v 10 snadných krocích zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »