Design pro jogínské nadšence

6.11.2013 | Mgr. Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Moderní svět je velmi hektický a stresující a klade na nás přemíru nároků a požadavků. Kde v takovém prostředí opět načerpat vnitřní rovnováhu a mír? Mnoho lidí našlo psychickou sílu a harmonii v provozování jógy. Pokud i vy patříte k jejím příznivcům, přizpůsobte tomuto tradičnímu učení nejen způsob života, ale i způsob bydlení.

Design pro jogínské nadšence - foto, Hyperbydleni.cz

Vnější a vnitřní rovnováha

Každodenní život plný povinností jen málokomu umožňuje pravidelné návštěvy wellness a fitness center, které nabízejí útulné a klidné útočiště pro praktikování jógy. Pokud také nepatříte mezi takové šťastlivce, vytvořte si meditační místnost, nebo alespoň koutek přímo ve svém interiéru.

Design pro jogínské nadšence, fotka

 

V případě, že se nemůžete těšit z celé místnosti vyhrazené ke cvičení, vyberte si tu nejklidnější a nejtišší část bytu a jasně ji oddělte od zbývajícího prostoru. Místo pro cvičení jógy by mělo sálat mírem, tichem a harmonií, proto toto místo nevyužívejte k jiným účelům. Své spolubydlící také upozorněte, v jakou denní hodinu se nejčastěji věnujete meditaci, aby věděli, kdy vám dopřát chvíli klidu.

Design pro jogínské nadšence, fotka

 

Harmonické barvy pro harmonickou duši

Barvy, které použijete při tvorbě relaxačního koutku, by měly být velmi klidné a lehké. Vyhněte se všem velkým vzorům a výrazným obrazcům, které by odváděly pozornost od cvičení. Pro stěny i podlahu jsou ideální obklady ze dřeva, které jsou příjemné na pohled i na dotek; levnější variantu pak představuje laminát s imitací dřeva.

Při výběru barevného ladění velmi záleží na vaší osobnosti, preferencích i působení, kterého chcete jógou dosáhnout. Pokud chcete navodit harmonii a útulnou atmosféru domova, volte tlumené hnědé odstíny s nádechem červené a oranžové. Ty navozují pocity návratu ke kořenům, uklidňují a utišují. Pokud je cílem vašeho cvičení naopak povzbuzení, osvěžení a očištění, budou vám dobře dělat svěží zelené a modré odstíny.

Design pro jogínské nadšence, fotka

 

Trefou do černého jsou také všechny jemné odstíny neutrálních barev, jako je krémové, béžová, velbloudí, sametová a šedá. Prvkem, který celou místnost ozvláštní a podpoří vaši meditaci a soustředění, se mohou stát také fototapety znázorňující klidné přírodní scenérie.

Pamatujte na dostatek světla

I při praktikování jógy pamatujte na dostatečné osvětlení místnosti nebo relaxačního koutku. Ideální je, pokud můžete těžit z přirozeného světla procházejícího oknem. To doplňte nástěnnými i stolními lampami, ideálně těmi, které vydávají tlumené, zabarvené světlo. Perfektní atmosféru pro uklidnění vám pomohou vytvořit také svíčky.

Design pro jogínské nadšence, fotka

 

Okno je důležité nejen jako zdroj přirozeného světla, ale také pro větrání. Místnost, ve které má dojít k očištění vašeho těla i mysli, musí být sama čistá, proto vedle pravidelného větrání pamatujte také na úklid. V místě, kde se oddáváte meditaci, byste též měli pociťovat maximální tepelnou pohodu.

Design pro jogínské nadšence, fotka

 

Dekorace pro klidnou mysl

Dekorace by měly ladit se záměrem celého místa a navozovat pocity klidu, koncentrace a vyrovnanosti. Zvolte dekorace z materiálů, jako je dřevo a kámen, které do místnosti vnesou kouzlo přírody. Stejnou službu vám prokážou také živé rostliny.

Design pro jogínské nadšence, fotka

 

Nezapomeňte na látky, tkaniny, polštáře a koberečky, které vytvoří útulnou atmosféru. Jelikož místo pro relaxaci musí lahodit všem smyslům, věnujte pozornost také vůním a používejte difuzéry, aromalampy a vonné tyčinky a svíčky.

Design pro jogínské nadšence, fotka

 

Více inspirace najdete na našich facebookových stránkách.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Design pro jogínské nadšence zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »