13 způsobů, jak při úklidu využít ocet

15.10.2013 | Mgr. Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

O účincích octa coby univerzálního čistícího a desinfekčního prostředku slyšel asi každý. Ocet je tak nezbytným přírodním pomocníkem pro každodenní běžný úklid i velké gruntování. Ocet čistí a desinfikuje, odstraňuje mastnotu, skvrny a nečistoty nejrůznějšího druhu a navíc absorbuje pach. Ujistěte se, že doma máte láhev octa, a podívejte se na jednoduché tipy, jak jej lze využít při úklidu domácnosti.

13 způsobů, jak při úklidu využít ocet - foto, Hyperbydleni.cz

1. Čištění odpadů: Vše, co musíte udělat, je nalít ¼ šálku octa do odpadů v umyvadlech, vaně či sprše. Ocet nechte chvilku působit a pak jej zalijte horkou vodou. Odpady budou lépe odtékat.

2. Vyčištění pračky: Nalijte trochu vody a octa do dávkovače na prací prášek. Prázdnou pračku pak zapněte na normální cyklus, který nechte celý proběhnout. Výsledkem bude dokonale čistá pračka bez nečistot a zápachu.

3. Absorpce pachů: Potřebujete byt rychle zbavit nepříjemných pachů způsobených vařením, přítomností zvířat či cigaretovým kouřem? Umístěte misku octa do kouta každé místnosti, která potřebuje osvěžit. Ocet výborně pohlcuje zápach a čistí vzduch.

Vyzkoušejte ještě účinnější verzi: kousek bílého chleba nasáklý bílým octem umístěte do prostoru, který chcete zbavit pachů.

13 způsobů, jak při úklidu využít ocet, fotka

 

4. Pro svěží vůni koupelny a kuchyně: Vytvořte si přírodní desinfekční čistič smícháním šálku octa s trochou jedlé sody a několika kapkami vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Směsí vyčistěte povrchy koupelny a kuchyně, které se budou nejen dokonale lesknout, ale také krásně vonět.

5. Zbavte se plísně: Najdete-li vznikající plíseň, postříkejte místo octem. Ten skvěle poslouží k odstranění plísně i jako prevence jejího vzniku.

6. Péče o dřevěné podlahy: Do kýblu teplé vody nalijte ½ šálku octa a pusťte se do mytí dřevěných podlah. Octový roztok představuje nejpřirozenější způsob, jak udržet dřevo lesklé a ošetřené.

7. Navraťte lesk stříbru: Teplou vodu smíchejte s trochou octa a jedlé sody. Roztok je ideální pro čištění stříbrných příborů a nádobí. Stříbro nechte namočené minimálně 3 hodiny a sami uvidíte, jak šeď a nečistoty mizí. Po proceduře stříbro důkladně omyjte čistou vodou a usušte. Stejně můžete vrátit lesk i svým stříbrným šperkům.

8. Vyčistěte lednici: Do sprejovače s vodu nalijte lžíci octa a umyjte lednici. Velmi rychle se tak zbavíte nečistot i nepříjemných pachů.

9. Odstraňte cenovky: Nikdo nemá rád, když na nových věcech zůstává po odloupnutí cenovky lepivé místo. Proto napříště před odstraněním nechte cenovku nasát octem: dolů půjde hladce a na povrchu nezůstanou stopy po lepidle.

13 způsobů, jak při úklidu využít ocet, fotka

 

10. Pro čistotu rychlovarné konvice: Rychlovarnou konvici naplňte vodou, nalijte do ní půl šálku octa a dejte vařit minimálně na 5 minut. Vodu nechte vychladnout a stát v konvici ideálně přes noc. Ocet konvici skvěle vyčistí a vydesinfikuje a navíc slouží jako prevence vzniku vodního kamene.

11. Záchodová mísa bez bakterií: Nalijte ocet do záchodové mísy a nechte ideálně několik hodin působit. Až poté obsah spláchněte.

12. Snadné odstranění zaschlého vosku: Hyzdí váš nábytek, textilie nebo oblečení skvrna zaschlého vosku? Abyste při jejím odstraňování nenapáchali ještě více škody, změkčete vosk pomocí fénu a jemně odstraňte hadříkem nasáklým octem.

13. Čisté nádobí z myčky: Do zásobníku na mycí prostředky v myčce nalijte ocet a spusťte normální cyklus. Myčka se tak vyčistí a nádobí v ní umyté se bude nádherně lesknout.

Více inspirace naleznete na našich facebookových stránkách.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek 13 způsobů, jak při úklidu využít ocet zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »