Více než třetina obyvatel České republiky není spokojena se svým bydlením

1.10.2013 | Zděněk Bubák, www.finparada.cz | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Téměř polovina obyvatel České republiky by se ráda přestěhovala. Ukázal to průzkum veřejného mínění, který exkluzivně pro společnost FINEP realizovala v těchto dnech společnost STEM-MARK. Ten, mimo jiné, prokázal také to, že více než 37 % české populace je nespokojeno se svým současným bydlením. Nejčastějším důvodem je příliš malý prostor a zastaralé vybavení.

Více než třetina obyvatel České republiky není spokojena se svým bydlením - foto, Hyperbydleni.cz

Čechy spokojenější než Morava

Lidé v Čechách jsou se svým bydlením spokojenější, než ti, kdo bydlí na Moravě. Méně spokojené jsou ženy (45,1 %), nejvíce problémů se svým současným bydlením vidí lidé ve věku od 30 do 44 let věku (41,4 %) a lidé bez maturitního vzdělání (38 %). Nejméně spokojení se svým bydlením jsou nicméně obyvatelé Prahy (47,9 %). I to jsou zjištění, která omnibus přinesl. A odpověď našel i na to, proč s touto nedobrou statistkou Češi nic nedělají – mají strach, že financování nového bydlení nezvládnou.

Například 53,7 % z oslovených se obává, že na to odstěhovat se do lepšího jednoduše nemají dostatek peněz. Tím se nejčastěji trápí ženy do 30 let věku, bez maturity, z velkých měst a Prahy. 13,6 % dotázaných trápí, že nedosáhnou na hypotéku. Dalších 26,3 % respondentů má potom obavu z toho, že by hypotéku v budoucnosti neufinancovali. Zatímco 7,2 % dotázaných se na změnu bydlení cítí být příliš staří, 18,4 % má problém obrácený – cítí se příliš mladí.

Bojíme se zlepšit svoje bydlení?

„Zjištění z průzkumu pro nás nejsou překvapivá a jen potvrzují to, s čím se tak často setkáváme – český bytový fond je zastaralý a řada stávající zástavby je situována v lokalitách s absencí služeb a kvalitní infrastruktury. Obavy, které Češi mají z financování nové nemovitosti jsou pochopitelné. Jedná se o zásadní rozhodnutí, kterému je potřeba věnovat velkou pozornost a které není dobré uspěchat. Přestože je zřejmé, že mnoho z oslovených, kdo odpověděli, že by se rádi přestěhovali, by takovou změnu učinit mohli.

Nezřídka by na ní přitom byli schopní ušetřit, nebo zůstat ekonomicky na svém,“ říká generální ředitel společnosti FINEP, Tomáš Pardubický.

Ne každý má logicky možnost čerpat hypotéku. V tomto případě je alternativou nákup družstevního bydlení. Mezi hlavní výhody družstevního bydlení patří povinnost skládat významně menší vlastní hotovost 25 procent z celkové částky (celá tato část může být financována formou úvěru ze stavebního spoření). Zbývajících 75 procent platí klient formou nájmu. Přínosem je také to, že klient nemusí bance prokazovat bonitu - žádné daňové přiznání, žádné potvrzení o příjmu.

Právě s družstevním bydlením, přestože se jedná o doplňkový produkt, zaznamenala společnost FINEP u svých zákazníků velký úspěch. „Řada našich klientů, kteří se přišli informovat o možnostech hypotéky, se později rozhodla pro snáze dostupnou formu koupě bytu formou družstevního bydlení,“ říká Pardubický. Ten je přitom přesvědčen o tom, že pokud by se o tomto způsobu koupě bytu dozvěděla širší česká veřejnost, klesl by počet těch, kteří po novém bydlení jen doufají.

Autor: Zdeněk Bubák, www.finparada.cz

Chcete-li zjistit, jaké hypotéky jsou pro Vás nejvýhodnější,Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Více než třetina obyvatel České republiky není spokojena se svým bydlením zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »