ŽIJEME VE SVĚTĚ DECIBELŮ

16.8.2013 | Tisková zpráva | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Hluk nás obklopuje všude kolem. Spoustu lidí rozčiluje a někteří z něj dokonce mohou onemocnět. Nebezpečně zatěžuje sluch, krevní oběh i srdce, způsobuje poruchy spánku a zvyšuje agresivitu. Podle údajů Světové zdravotnické organizace „zabije“ ročně až jedenáct tisíc lidí.

ŽIJEME VE SVĚTĚ DECIBELŮ - foto, Hyperbydleni.cz

Říká se, že známkou dobrého sluchu je schopnost slyšet kapající kohoutek v sousední místnosti. Ale co když se k tomu přidá dupání sousedů, projíždějící auta, plačící dítě nebo noční domácí kutil? Pro srovnání: zvuková hladina šepotu je dvacet decibelů, velmi tichý byt a velmi tichá ulice mají třicet, běžný šum v bytě čtyřicet, pouliční hluk padesát a silně frekventovaná ulice má o třicet decibelů víc. Připočtěte k tomu další akustické šumy a dostanete se na 90 decibelů, což odpovídá zvuku sbíječky. Pokud hluk dosáhne hodnoty startujícího letounu, což je 125 dB, stává se bolestivým. Podle vědců dosahuje nejhlasitější hodnota, kterou člověk ještě bez újmy snese, 160 decibelů. Pak už hrozí protrhnutí ušního bubínku. Zvuková hladina nad 190 dB dokáže zabít!

ŽIJEME VE SVĚTĚ DECIBELŮ, fotka

 

V populaci je vůči hluku asi deset procent lidí nadměrně tolerantních, a naopak deset procent velmi senzitivních. Nejvnímavější jsou ti, co pracují na směny, lidé s funkčními a mentálními poruchami či osoby s potížemi se spaním. Sluchové problémy v Čechách postihují momentálně stejný počet lidí jako cukrovka – a u té se mluví dokonce o epidemii. A co hůře, stále častěji se tyto problémy objevují u mladších lidí. Je prokázáno, že hluk ruší vnímání sluchových podnětů, zhoršuje srozumitelnost řeči a zvyšuje únavu. U dětí může být expozice hluku jednou z příčin výkyvů v chování a školním prospěchu, protože významně zhoršuje schopnost soustředění. Poruchou sluchu trpí tři mladí lidé ze sta. A současní třicátníci slyší stejně jako šedesátiletí důchodci – při běžném poslechu televize či rádia si zvyšují hlasitost přístroje a při hovoru se stále častěji ptají „cože?“. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky trpělo v roce 2002 víc než 750 000 lidí lehkou nebo těžkou poruchou sluchu. Až třetinu z nich má na svědomí právě hluk.

ŽIJEME VE SVĚTĚ DECIBELŮ, fotka

 

Lze hluk v bytě pohltit?

Hlukem z dopravy přesahujícím 55 dB je dotčeno téměř 90 milionů obyvatel EU. Hodnotami, které se v nočních hodinách překlenou přes 50 dB, je obtěžováno téměř 50 milionů lidí. Vyplynulo to z hlukového mapování, které bylo provedeno v roce 2007 na základě směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2002/49/ES. K úpravám, které minimalizují nepříjemné zvuky z ulice, patří v první řadě kvalitní okna a parapety. Starší okna příliš netěsní, ale když je vyměníte za nová, s izolačními dvojskly, budete se divit, kolik hluku pohltí. U rušných ulic a dálnic se používají protihluková skla se zvýšenou hodnotou vzduchové neprůzvučnosti, která sníží hladinu hluku o pět až deset decibelů. Jak říká Jan Žižlavský, vedoucí realizace staveb ze společnosti ISOTRA, u nejlepších zvukově izolačních oken se přes zavřené okno nedomluvíte. 

Ale eliminace hluku není jen o skleněných výplních oken: „Velmi důležité je i osazení dodatečného těsnění mezi rám a křídlo. Takové okno tak snadno hluk nepropustí, navíc udrží teplo v interiéru. Od hluku výrazně pomohou také venkovní neboli předokenní rolety či žaluzie. Jsou v tomto směru mnohem účinnější než vnitřní. Do rodinných domů a administrativních budov jsou ideálním řešením exteriérové žaluzie s lamelami o šíři devět centimetrů ve tvaru písmene ‚Z‘. Majitelé bytů s oblibou volí žaluzie s lamelami ve tvaru písmene ‚S‘, které vytvářejí v zavřeném stavu účelnou a elegantní celistvou plochu, snižují hluk z ulice, a navíc oslovují svým ladným vzhledem.“ Odhlučnění někdy vyžaduje i úpravu stěn, stropů a podlah. Stěnám pomohou speciální sendvičové „předsádky“, „protihlukové“ tapety, podlahám takzvané kročejové izolace a koberce, které fungují jako pohlcovače zvukových vln v místnosti. A opatření lze udělat i u nábytku: velmi často se používají miniaturní pístové tlumiče na dvířkách skříní, které ztlumí dovírání, takže ani při prudkém prásknutí s dvířky nic neuslyšíte. Takové tlumiče se montují už při výrobě nábytku zavrtáním do čelní hrany, nebo pomocí adaptéru na vnitřní bok skříně. Dalším opatřením jsou izolace na čelech postelí či dokonce speciální protihlukové polštáře.

ŽIJEME VE SVĚTĚ DECIBELŮ, fotka

VÍTE, ŽE…

…hladina hluku by neměla přesahovat 90 dB po dobu pěti hodin? Světová zdravotnická organizace (WHO) proto doporučuje mladým lidem jen čtyři návštěvy diskoték nebo koncertů ročně.
…pokud si začnete v prostředí s hlukem kolem 75 dB broukat nebo zpívat, svaly ve středním uchu se stáhnou a zčásti zamezují přenosu zvuku?
…podle výzkumů hrozí pěti až deseti procentům osob používajících hudební přehrávače trvalá ztráta sluchu? Zejména když poslouchají velmi hlasitou hudbu nad 89 decibelů po dobu nejméně pěti let každý týden zhruba pět hodin.

Jak si aktivně chránit svůj sluch?

1. neposlouchejte hudbu ze sluchátek na maximum
2. v extrémně hlučném prostředí si sluch chraňte špunty do uší
3. kupujte co nejtišší přístroje
4. omezte zatížení sluchu prudkými a neúměrnými akustickými podněty nad 100 dB
5. zajistěte proti hluku z ulice i svou domácnost, zejména využitím vhodné vnější stínicí techniky a oken

www.isotra.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek ŽIJEME VE SVĚTĚ DECIBELŮ zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »