Základní prvky feng-šuej

14.8.2013 | Mgr. Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Čínské učení a filosofie feng šuej rozděluje svět na pět elementů, a to na dřevo, oheň, zemi, kov a vodu. Každý z těchto prvků má jinou energii a podporuje jiné vlastnosti a cíle; dohromady však tvoří jedinečnou harmonii a dokonalou rovnováhu. Začleňte tyto prvky do svého interiéru i kanceláře a budete se v nich cítit vyrovnaně, uvolněně a příjemně.

Základní prvky feng-šuej - foto, Hyperbydleni.cz

1. Dřevo. Dřevo je symbolem síly kreativity a vlastností, jako je růst, narození, pevnost, pružnost a intuice. Příliš mnoho masivního dřeva v interiéru vyvolává pocity tíže a stísněnosti a prozrazuje neflexibilní životní styl. Nepřítomnost dřeva v interiéru naopak značí nedostatek kreativity, stagnaci, depresi a nerozhodnost.

Základní prvky feng-šuej, fotka

 

Element dřeva v interiéru by měl co nejvíce napodobovat přirozené tvary stromů a větví. Ideální jsou vertikální dřevěné sloupy a živé stromky a rostliny, které budou skvěle ladit se zelenými (barva listí) a modrými (barva oblohy) odstíny. Dalším doporučeným prvkem je dřevěný nábytek v kombinaci s přírodními tkaninami, především bavlnou a hedvábím.

Základní prvky feng-šuej, fotka

 

2. Oheň. Element ohně podporuje nadšení, vášeň, energii a vůdčí schopnosti. Použijete-li tento prvek v interiéru nebo kanceláři, podpoříte tím některé schopnosti, jako je výmluvnost, inspirace a smělost. Příliš mnoho elementu ohně v interiéru prozrazuje hněv, agresi, podrážděnost a impulzivní chování, zatímco jeho nedostatek značí emoční chlad.

Základní prvky feng-šuej, fotka

 

Element ohně do prostoru začleníte pomocí svíček, světel, zářivek i slunečního záření. Oheň symbolizují i všechny odstíny červené, růžové a fialové. Symboliku ohně nesou i obrázky zvířat a zvířecí vzory.

Základní prvky feng-šuej, fotka

 

3. Země. Země ovlivňuje fyzickou sílu a vyvolává pocity stability, rovnováhy a uzemnění. Prostor, v němž je tento prvek užit nadměrně, působí netečně, nudně a vážně. Naopak nedostatek elementu země podle feng šuej způsobuje, že se lidé v takovém prostoru cítí chaoticky, nesoustředěně a zmateně.

Základní prvky feng-šuej, fotka

 

Prvek země do interiéru začleníte pomocí zemitých tónů (odstíny hnědé, zelené, pískové), čtvercových a obdélníkových tvarů, nízkých a plochých povrchů, obrazů krajin a živých rostlin zasazených v hlíně.

Základní prvky feng-šuej, fotka

 

4. Kov. Kov ovlivňuje duševní jasnost a logiku. Přítomnost kovu v místnosti působí na takové osobní charakteristiky, jako je schopnost organizace, soustředění a analytické myšlení, proto by tento element neměl chybět především v kancelářích a domácích pracovnách. Příliš mnoho kovu podporuje kritické či zbrklé myšlení, zatímco jeho nepřítomnost se podílí na nedostatku pozornosti, kreativity a odvahy.

Základní prvky feng-šuej, fotka

 

Element kovu symbolizují kulaté a oválné tvary a odstíny bílé, šedé, stříbrné a jemně pastelových barev. Nezapomeňte také na vhodné dekorace, jako jsou kameny a doplňky ze železa, hliníku, zlata a stříbra.

Základní prvky feng-šuej, fotka

 

5. Voda. Voda je symbolem emocionality a spirituality. Přítomnost vodního prvku přináší do prostoru inspiraci, moudrost a rovnováhu. Pokud je interiér elementem vody zahlcen, cítí se jeho obyvatelé zavaleně, nevyrovnaně a topí se v emocionálním chaosu. Nepřítomnost vody naopak vyvolává pocity izolace, osamělosti, stresu a méněcennosti.

Základní prvky feng-šuej, fotka

 

Vodní živel symbolizuje černá barva a všechny hluboké, tmavé odstíny modré. Tento element do prostoru přinesou také všechny reflexní povrchy, především zrcadla, a dále interiérové doplňky, jako jsou fontány a akvária. Prvek vody je skryt také ve všech zvlněných a asymetrických tvarech.

Základní prvky feng-šuej, fotka

 

Zkuste se na svět dívat z hlediska těchto pěti elementů a jejich základních vlastností a pokuste se je v každé místnosti svého interiéru co nejrovnoměrněji rozložit. Důležité je uvědomit si, že objekty ve vaší domácnosti často symbolizují hned několik elementů zároveň. Například bílé tulipány v červeném květináči jsou nositelem čtyř základních elementů: červená barva představuje oheň, hlína zemi, květiny symbolizují dřevo a bílá barva do prostoru vnáší element kovu.

Základní prvky feng-šuej, fotka

 

Pokud s tvorbou harmonického feng-šuej bydlení začínáte, pokuste si vyhrát nejprve s doplňky a dekoracemi, které by měly být voleny tak, aby každá místnost mohla těžit energii ze všech pěti prvků. Jestliže se chcete pustit do proměny celé místnosti, nejprve si označte všechny objekty a zařízení a odhalte, jakou symboliku nesou. Poté doplňte všechny chybějící elementy tak, aby přítomnost a zastoupení všech pěti prvků bylo vyvážené. Podle feng šuej je to nejlepší cesta k vytvoření příjemného a klidného domova, který vás bude nabíjet pozitivní energií.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Základní prvky feng-šuej zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »