Byt podle nových trendů

28.2.2013 | PR článek | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

O tom, že bydlení jako všechny dimenze lidského života podléhá módním trendům, není sporu. Jak se v průběhu času mění potřeby obyvatelstva, tak se proměňují i jejich příbytky. Chce-li někdo dostatečně porozumět novým trendům v bytovém uspořádání, musí reflektovat potřeby dnešních obyvatel, analyzovat jejich zájmy a zvyky, denní rytmus i žebříček hodnot. Dnes se podíváme na moderní dispozici kvalitního nového bytu.

Byt podle nových trendů - foto, Hyperbydleni.cz

Se služkou se už nepočítá

Dobrým ukazatelem proměny preferencí za posledních zhruba sto let je srovnání prvorepublikové zástavby s moderními novostavbami. Pokud zabrousíte do jakéhokoliv nového bytu v Praze, uvidíte horizontálně projektovaný prostor bez zbytečných příček. Volnost pohybu a prolínání jednotlivých obytných zón u novostaveb ostře kontrastuje s vysokými stropy a předimenzovanými společnými prostory staré zástavby. Příčiny neleží jen ve snaze o energetickou úsporu, ale hlavně vycházejí z odlišných potřeb obyvatel.

Hodně světla, nízké účty

Moderní dispozice se drží třech zavedených pravidel. První: spojení obytné a jídelní plochy a kuchyně do jednoho velkého prostorného bloku. Vaření se tak stává komunitní událostí rodiny či spolubydlících, participace osvobozuje kuchaře od samoty.

Za druhé: konstrukce a dispozice bytu musí být ekologicky a ekonomicky únosná. To znamená ložnice v chladnějších částech bytu, obytné místnosti na slunečné straně, velká okna zkracující dobu používání umělého osvětlení a inteligentní systémy vytápění a recyklace energie.

Za třetí: je-li trendem spojovat kuchyň a obývací pokoj, v ostatních částech bytu je proces opačný. Například na novostavbách v Praze je dobře vidět trend vlastních koupelen pro každou ložnici zvlášť. Z ložnic a pokojů se tak stávají individuální, samostatné a soběstačné jednotky, které člověk opouští jen v případě, když zatouží po kontaktu s ostatními obyvateli bytu. Koupelna s WC jako přirozená součást ložnice či dětského pokoje bude do budoucna stále častější, stačí se podívat na nové bytové komplexy střední třídy například v Amsterdamu nebo progresivním Glasgow.

Byt podle nových trendů, fotka

 

Moderna v ČR?

Bohužel dobrých příkladů je poskrovnu. Za první vlaštovku můžeme považovat projekt Dock od developera Crestyl. Spojení bytového komplexu a břehu Vltavy je celkem originální, ale jedna vlaštovka jaro nedělá, bohužel. Doufejme, že se dočkáme ještě více kvalitních projektů, na kterých budeme moci demonstrovat pozitivní moderní proměny bydlení.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Byt podle nových trendů zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »