Můžeme dál? Jak se žije mimo planetu

12.2.2013 | Josef Mačí | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

„Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo,“ pronesl Neil Armstrong v červenci roku 1969 a lidstvo věřilo, že obydlení Měsíce i dalších planet Sluneční soustavy je hudbou blízké budoucnosti. Po 43 letech slavíme úspěchy vozítka Curiosity při prozkoumávání Marsu, avšak lidé zůstávají pevně nohama na zemi. Opravdu ale všichni?

Můžeme dál? Jak se žije mimo planetu - foto, Hyperbydleni.cz

V 90. letech započal nevídaný projekt spolupráce jednotlivých států světa na společné vesmírné stanici. Projekt to však nebyl zdaleka průkopnický, neboť ruská stanice Mir obíhala zemi již od roku 1986 a byla prvním dlouhodobě obydleným vesmírným komplexem. I přesto se Rusko přidalo k americké, japonské, kanadské a evropské kosmické agentuře, které společně plánovaly realizaci vlastního návrhu, jelikož projekt Mir již dlouhou dobu přesluhoval a byl do budoucna neudržitelný. V roce 2001 byl úmyslně naveden do atmosféry, kde shořel.

Můžeme dál? Jak se žije mimo planetu, fotka

 

Mezinárodní vesmírná stanice ISS byla oficiálně uvedena do provozu 20. listopadu 1998 vynešením prvního modulu Zarja, který posléze následovaly další – Unity, Zvezda, Destiny, Kibo nebo Columbus. Spojením modulů vznikl propojený komplex obytných, výzkumných a skladovacích částí, které byly doplněny o solární panely zajišťující výrobu dostatečného množství energie. Díky tomuto zvětšení obytného prostoru mohla být stanice od listopadu 2000 trvale osídlena.

Můžeme dál? Jak se žije mimo planetu, fotka

 

Na ISS slouží vždy šestičlenná posádka, která je střídána zpravidla po 6 měsících. Žije a pracuje omezena na prostor stanice a občasné výstupy do volného vesmíru. Velikostí se sice rovná několika pokojovému bytu, avšak z větší části ji zabírají vědecké přístroje. Experimenty a vědecké bádání v nenapodobitelných podmínkách jsou hlavními důvody vydržování stálé posádky. Kosmonauti pohybující se ve stavu bez tíže mají k dispozici vlastní kajutku se spacím pytlem a osobními věcmi, společnou koupelnu, jídelnu a skromnou tělocvičnu.

Můžeme dál? Jak se žije mimo planetu, fotka

 

Posádka ISS je sama stálým účastníkem experimentu, jenž sleduje působení stavu beztíže, minimální gravitace a silné vesmírné radiace na lidské tělo. Je známo, že při delším pobytu ve stavu beztíže dochází k řídnutí kostí, ochabování svalů či snižování objemu krve. Proto musí posádka ISS dodržovat přísnou dietu a pravidelně cvičit.

Kvůli těžkostem s gravitací je celá stanice přesycena nejrůznějšími madly a úchyty k usnadnění pohybu kosmonautů, jejichž denní režim je vyplněn především vědeckými experimenty, při nichž se potřebují co nejsnadněji a nejbezpečněji proplétat mezi přístroji.

Můžeme dál? Jak se žije mimo planetu, fotka

 

Asi nejzajímavější častí komplexu je modul Cupola, který byl vynesen na orbit ISS v únoru 2010. Je to prosklená kopulovitá konstrukce o průměru 3 metry, v níž kosmonauti dohlížejí na zdárné spojení raketoplánu se stanicí nebo z ní pořizují fotografie své domovské planety. Mezinárodní vesmírná stanice krouží na nízké oběžné dráze Země ve výšce asi 400 km a za den ji obletí asi 16 krát. Proto mohou astronauti bez větších problémů poskytnout jakákoli data ústředí v Houstonu nebo Moskvě.

Můžeme dál? Jak se žije mimo planetu, fotka

 

I když současná posádka ISS žije na místě, kam se vydalo pouze 200 lidí, a provádí experimenty, které jim zadávají největší vědecké kapacity, je pro ni paradoxně největším problémem osobní hygiena. V modulu s nulovou gravitací je takřka nemožné používat tekoucí vodu - kapénky kapaliny by zaletěly i do nejzazších částí stanice a ohrozily by vědecké přístroje. Proto jsou k osobní hygieně používány pouze vlhčené ručníky. Z toho důvodu si také kosmonauti před samotným nástupem na ISS nechávají co nejvíce zkrátit vlasy, jelikož jejich mytí je zde téměř nemožné.

Můžeme dál? Jak se žije mimo planetu, fotka

 

Ekonomická krize dopadla nejtvrději na nevýdělečné oblasti. Jejich součástí jsou všechny vědecké projekty včetně těch vesmírných. V roce 2011 NASA ukončila provoz všech svých raketoplánů a její práci převzala ruská kosmická agentura. I ta se však potýká s finančními problémy. A tak snad nejsmělejší projekt lidstva – Mezinárodní vesmírnou stanici, která dokázala sjednotit snažení suverénních vlád světa – nepotká podobný osud.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Můžeme dál? Jak se žije mimo planetu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »