FENOMÉN JMÉNEM SEVERSKÝ DESIGN

29.11.2012 | Tisková zpráva | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Severský design je pojem, který je již po mnoho desetiletí velkým zdrojem inspirace, synonymem kvality i předmětem obdivu. Severský design, jehož původ je spjat s územím Norska, Švédska, Dánska a Finska, je typický jednoduchostí, moderní elegancí a čistou, vytříbenou formou. Charakteristickými znaky, díky nimž si získal své nezaměnitelné kouzlo, jsou důraz na kvalitu, pohodlí, krásu a funkčnost. V Česku je průkopníkem severské architektury finská společnost YIT, v oblasti inteligentních technologií do domácnosti zase dánská značka Bang & Olufsen. Severské doplňky a ikony designu nabízí studio Designor. A pro ty, kdo si bez severské kvality neumí představit ani minutu, je tu firma HEEX s originální módou NÖR Denmark.

FENOMÉN JMÉNEM SEVERSKÝ DESIGN - foto, Hyperbydleni.cz

Při zařizování svého domova dnes mnozí lidé volí jako smysluplné pojítko inspiraci jedním stylem bydlení, často vycházejícím z konkrétní země nebo kultury – od venkovského inspirovaného francouzskou Provence, přes zdobný Versace styl typický pro domy ruských oligarchů, až po interiér v severském duchu, který je jedním z nejvyhledávanějších stylů vůbec. Severští designéři totiž objevili minimalismus, jejž přeměnili v lidem přístupný, užitečný a v celém světě žádaný trend. Lehkost, jednoduchost, důraz na vynikající řemeslné zpracování, tvar, detail a funkčnost se projevuje jak v architektuře, technologiích, nábytku a designu věcí každodenní potřeby, tak i v módním průmyslu.

FENOMÉN JMÉNEM SEVERSKÝ DESIGN, fotka

 

Projekt Kokkolan Merihelmi ve Finsku. Díky kombinaci světlých barev, jednoduchých prvků a zajímavých detailů vznikl harmonický a nadčasově působící interiér.

Severské klima je po většinu roku nevlídnou, temnou a chladnou zimou, pak ale po tři měsíce krásným a okouzlujícím létem. A právě z nádherné přírody a z představy teplého a útulného domova designéři a architekti čerpají inspiraci a přenášejí ji do svých výrobků i do architektury. „Seveřané si potrpí na kontakt s okolní krajinou, domy jsou proto stavěny s maximálním ohledem na životní prostředí a často tak, aby s přírodou co nejlépe splynuly. Fasády bývají ve světlých barvách za použití přírodních materiálů. V Česku je možné se s tímto stylem setkat například díky naší developerské společnosti YIT Stavo, která typicky severské bydlení v sepětí s přírodou, zajímavým designem, využitím přírodních materiálů a nadstandardními službami pro klienty přináší. Finské pojetí barevně obložených fasád s užitím cihlových pásů a dřevěných obkladů reprezentuje například bytový dům KOTI Hájek, při jehož návrhu jsme se inspirovali naším projektem Konepaja ve Finsku. Využili jsme i další typický severský prvek – zasklené balkóny, které mohou obyvatelé využívat jako obytné zimní zahrady,“ vysvětluje Zuzana Martínková, manažerka rozvoje marketingu a prodeje pro region střední a východní Evropy skupiny YIT. Společnost klade také velký důraz na šetrnost k životnímu prostředí a na energeticky úsporné bydlení, například i s využitím technologie solárních panelů, které v dlouhodobém horizontu šetří peněženky svých obyvatel. Projekty se vyznačují výraznou úsporností a nízkoenergetickým parametry.

FENOMÉN JMÉNEM SEVERSKÝ DESIGN, fotka

 

Pražský projekt KOTI Hájek developera YIT Stavo se solárními kolektory na střeše inspirovaný finským projektem Konepaja. Oblíbenost finské architektury v Česku dokazuje i čerstvý zisk Ceny čtenářů v prestižní soutěži Best of Realty 2012.

Design je nedílnou součástí originálního životního stylu severských zemí. „Vždyť Dánsko, Finsko, Norsko a Švédsko vytvořily více ikon designu, než kterákoliv jiná oblast světa. Ostatně kdo by neznal například vázu Savoy finského designéra Alvara Aalta, která je jedním z nejznámějších skleněných objektů na světě,“ vzpomíná na ikonický výrobek Miloš Vilner, jednatel společnosti Designor, která v Česku produkty předních severských výrobců nábytku a interiérových doplňků prodává. „Nebo systém BeoLink, který umožňuje kompletně rozvést zvuk i obraz z jedné místnosti do celého domu či bytu. A BeoSound 9000 od Davida Lewise, který vlastní každý správný starý mládenec, jistě také není třeba představovat,“ doplňuje Vladimír Dzurenda, zástupce dánské značky Bang & Olufsen na českém trhu.

FENOMÉN JMÉNEM SEVERSKÝ DESIGN, fotka

 

Kultovní systém BeoSound 9000, designér David Lewis

Není překvapením, že tradičním materiálem v severském interiéru je dřevo. Nejběžnější je nábytek vyrobený ze světlých druhů, jakými je například jasan či buk. To je do jisté míry dáno i potřebou světla, kterého se v zimních měsících nedostává, a lidé proto podvědomě tmavé tóny v interiéru nevyhledávají. Seveřané milují bílou barvu, takže většina interiérů je vymalována na bílo. V některých případech i dřevěný nábytek (pokud nezůstává v přírodním tónu) nejčastěji natírají právě bílou barvou. Místnosti však nesmí působit sterilně, o to se starají nejen doplňky, ale i příjemné textilie a tapety s výraznými vzory, barevné květiny a abstraktní obrazy.

FENOMÉN JMÉNEM SEVERSKÝ DESIGN, fotka

 

Projekt Kokkolan Merihelmi ve městě Kokkola od společnosti YIT

„Moderní bytový design se ubírá směrem, který preferuje ucelené pojetí interiéru. Celkový vzhled, včetně ladění jednotlivých místností současného bytu nebo domu, se snaží přidržovat jasné linie. Jednotícím prvkem může být podlahová krytina, barva či vzor, které se opakují v celém interiéru,“ vysvětluje Miloš Vilner z Designoru. „Jak takový interiér zařízený v severském duchu může reálně vypadat si mohou zájemci prohlédnout třeba v projektu KOTI Troja. Nechybí v něm originální tapety, vkusné doplňky ve výrazných barvách, jemné odstíny textilií ani dřevěný nábytek,“ poukazuje na zdařilou ukázku finského interiéru Zuzana Martínková z YIT.

FENOMÉN JMÉNEM SEVERSKÝ DESIGN, fotka

 

Vzorový byt v projektu Tarjanne Dúbravka v Bratislavě

Oblíbenými barevnými kombinacemi je bílá s modrou nebo bílá s odstíny hnědé. Nezbytnými jsou také vhodně zvolené doplňky. Polštářky, plédy, svíčky, vázy, zkrátka vše, co podpoří útulnost prostoru. Evergreenem, populárním i u nás, je například květovaný dekor Unikko. „Snad v každé finské domácnosti je k nalezení alespoň jeden artefakt zdobený těmito výraznými červeno-oranžovými květy z dílny firmy Marimekko. Značka se zrodila v roce 1951 a je v zemi skutečným fenoménem. Ženy a dívky se po ulicích procházejí ve stejných tričkách Marimekko, třímají v ruce stejnou tašku Marimekko a vůbec je nenapadne, že je na tom třeba něco divného,“ popisuje roztomilou finskou posedlost Miloš Vilner z Designoru.

FENOMÉN JMÉNEM SEVERSKÝ DESIGN, fotka

 

Čajový servis Marimekko ve vzorovém bytě v projektu KOTI Troja

To, co ale nakonec dělá severský styl skutečně jedinečným, je schopnost designérů dát praktickým výrobkům elegantní podobu, která si získá oblibu i mezi těmi, pro něž je nejdůležitějším kritériem právě estetika. Je mu blízká filozofie věcí s mnohostranným využitím v každodenním životě, kterých se není třeba zbavovat, protože je nahradí nové a modernější. Výrobky totiž mají nadčasový design, neztrácejí styl a perfektně fungují dlouhá léta. Stejná základní filozofie platí i v oblasti nábytku, kde je důraz na uživatelské pohodlí maximálně vyzdvihnut. Jednoduché tvary nábytku, ne nutně minimalistické, ale zároveň bez zbytečných ozdob, zaručují lehkost a funkčnost. Typická je také kvalita, která nahrává nadčasovému vzhledu. Některý nábytek je tak skutečně téměř nesmrtelný. Jedny z nejkopírovanějších nábytkářských ikon vůbec jsou křesla The Egg dánského designéra Arneho Jacobsena a Ball Chair, které v roce 1963 navrhl Fin Eero Aarnio.

Příkladem soudobého severského stylu, který oslovuje zákazníky v mnoha zemích celého světa je bezesporu designová elektronika dánské společnosti Bang & Olufsen, firmy s více než 85letou tradicí. Nejen audio systémy této značky patří mezi absolutní světovou špičku. A to právě díky proslulé severské preciznosti a dokonalému řemeslnému zpracování, nadčasovému designu a nejmodernějším technologiím. Nabízí skvělý výkon a dokonalý zvukový zážitek.

FENOMÉN JMÉNEM SEVERSKÝ DESIGN, fotka

 

Reproduktory značky Bang & Olufsen, prodává Bang & Olufsen

Hitem posledních let jsou také inteligentní domácnosti poskytující maximální uživatelský komfort. „Díky propracovanému systému je možné snadno obsluhovat a ovládat všechna automatizovaná zařízení, která se v domě či bytě nacházejí. Jediným zmáčknutím tlačítka na programovatelném dálkovém ovladači se tak například zapne televize, ztlumí světla, zatáhnou rolety a obývací pokoj se rázem promění v domácí kino. Pomocí systémů Lutron lze také nastavovat teplotu v bytě, ovládat klimatizaci a další technologie v domě. Protože jsme pochopili interakci mezi lidmi a technikou, kterou doma používají, nemusejí se uživatelé přizpůsobovat technice, ale technika se přizpůsobuje jim,“ vysvětluje Vladimír Dzurenda z Bang & Olufsen.

FENOMÉN JMÉNEM SEVERSKÝ DESIGN, fotka

 

Dynamic Keypad, vyrábí Lutron

Seveřané si potrpí nejen na dokonalost věcí, jimiž se obklopují. Velkou péči věnují také zdravému životnímu stylu a péči o svou tělesnou schránku. „Nedílnou součástí zdravého způsobu života ve Finsku je sauna. Ta je nejen symbolem a neodmyslitelným prvkem národní kultury, ale i běžným zařízením bytu či domu. Nachází se dokonce i v budově parlamentu v Helsinkách. Ve Finsku je zhruba 1,8 milionu saun na 5,3 milionu lidí a průměrný Fin se saunuje 2 – 3x týdně. Sauna bývá součástí koupelny, a to i v mnohapodlažních domech. Nemůže proto chybět ani v českých projektech YIT Stavo, kde je ve vybraných bytech ve standardním vybavení,“ doplňuje Zuzana Martínková z YIT.

FENOMÉN JMÉNEM SEVERSKÝ DESIGN, fotka

 

Sauna jako součást koupelny v projektu KOTI Hostivař

S péčí o tělesnou schránku se pojí i péče o vzhled. Severský design se neprojevuje jen v designu nábytku, výrobků každodenní potřeby, moderní elektroniky a v architektuře, ale dokonce i v módním průmyslu. Severská módní škola disponuje ohromným kreativním potenciálem. „Drsnější přírodní podmínky a možná převažující introvertní temperament přinášejí do módní tvorby určitě jiné úhly pohledu. Z práce těchto značek na nás dýchá pokora, vztah k detailu, jednoduchost a přímočarost,“ popisuje typické znaky Jan Chudoba, ředitel marketingu a prodeje firmy HEEX, která pro Česko objevila produkty mladé dánské značky NÖR Denmark. A dodává: „V Česku je určitě obrovská nabídka módního oblečení. Při pozornějším srovnání s vyspělým zahraničím u nás však něco bytostně chybí: selektivní nabídka menších originálních a kvalitních kolekcí, které jsou v zahraničí vždy v limitovaném množství k dostání v nezávislých multibrandových buticích. Česko však naštěstí začíná originalitu nezávislých (nejen severských) módních tvůrců a značek objevovat.“

FENOMÉN JMÉNEM SEVERSKÝ DESIGN, fotka

 

Model z kolekce podzim/zima 2012 značky NÖR Denmark

Deset důvodů, proč je severský styl tak populární:
1. je jednoduchý
2. dobře se kombinuje
3. vyznačuje se perfektní funkčností a uživatelským komfortem
4. je nadčasový
5. charakteristickým znakem je praktičnost
6. používá neotřelé kombinace materiálů
7. doplňky v zajímavých barevných odstínech vnáší do interiéru optimismus
8. kombinuje různé materiály s velmi propracovanými detaily
9. interiér i při použití pestrých barev působí vždy velmi harmonicky
10. je krásný

Další ikony severského designu, které stojí za to si pamatovat:

Designér Alvar Aalto se do povědomí odborné veřejnosti zapsal již ve 30. letech díky svým křeslům z tvarované překližky. Jeho rukopisem je nepravidelnost tvarů, kterou lze nalézt snad v každém jeho díle, vázu Savoy nevyjímaje.

FENOMÉN JMÉNEM SEVERSKÝ DESIGN, fotka

 

Křeslo „armchair 44“ , designér Alvar Aalto, 1931

Aaltovým současníkem byl architekt a designér Eero Saarinen, který pracoval s hliníkem a laminátem. K jeho odkazu finskému designu patří především křeslo a stůl Tulip. Své originální vize přenesl i na architekturu, z níž je nejvýraznějším počinem letištní terminál TWA v New Yorku.

FENOMÉN JMÉNEM SEVERSKÝ DESIGN, fotka

 

Severský bytový design v pojetí značky Iittala, specialisty na bytové doplňky, jejíž slogan zní: „timeless design since 1881“.

FENOMÉN JMÉNEM SEVERSKÝ DESIGN, fotka

 

Hrnec Sarpaneva, designér Timo Sarpaneva, 1960 (retro, finská designová klasika)

A9 je samostatný reproduktor s dotykovým ovládáním ukrývající v sobě několik menších reproduktorů. Disponuje bezdrátovým pouštěním hudby, je možné jej zavěsit na zeď nebo jej nechat samostatně stát. Je vyráběn ručně. A samozřejmě má dokonalý zvuk…

FENOMÉN JMÉNEM SEVERSKÝ DESIGN, fotka

 

Plochý reproduktor specializované řady Bang & Olufsen Play, 2012

Sklář Oiva Toikka vytvořil během posledních čtyřiceti let více než 400 druhů skleněných ptáčků. Výroba ctí tradiční sklářské postupy – každá z ozdob je foukaná ústy, a následně vypilovaná do nejmenších detailů. Každý z nich je proto unikátem.

FENOMÉN JMÉNEM SEVERSKÝ DESIGN, fotka

 

Ruby bird, Birds by Toikka, designér Oiva Toikka, 1972, výrobce Iittala, prodává Designor

Příkladem soudobého severského designu je například švédská značka Lammhults, která ráda přijímá výzvy k hledání nových materiálů a inovativních přístupů při jejich zpracování, kdy původně nemožné se nakonec stává možným. Nábytek Lammhults má zřetelný vlastní charakter a duši, díky které je jedinečný a nezaměnitelný. Nejznámějším produktem je ikonická židle Campus, která je lehká a zároveň mimořádně pevná, s vkusnými a přitom nekomplikovanými detaily. Pro tyto své vlastnosti je oblíbená ve všech typech interiérů.

FENOMÉN JMÉNEM SEVERSKÝ DESIGN, fotka

 

Židle Campus, designéři Peter Hiort-Lorenzen a Johannes Foersom, 1992, prodává DesignorDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek FENOMÉN JMÉNEM SEVERSKÝ DESIGN zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »