Žlutá vás nabije energií

5.8.2015 | Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Žlutá barva vyzařuje pozitivní a hřejivou energii. Je barvou slunce, a proto má na psychiku člověka blahodárný vliv: žlutá motivuje, osvěžuje, podněcuje k akci- prostě je všude tam, kde se něco děje.

Žlutá vás nabije energií - foto, Hyperbydleni.cz

Využití žluté barvy v interiéru

Žlutou obecně řadíme mezi teplé barvy, ale některé její odstíny mohou být i chladnější (např. vanilková, citrónová). Žlutá barva interiér projasní a prozáří, proto je ideální do malých a tmavých místností, kterým opticky dodá na světle i prostoru. I když je žlutá poměrně výraznou barvou, nemusíme se ji bát použít i na velké plochy. Její krása ještě více vynikne v kombinaci s kontrasty. Žluté stěny můžeme doplnit výraznými dekoracemi teplých i studených barev, jako je tlumeně červená, tyrkysová či čokoládová. Nejvýraznější je samozřejmě spojení žluté a černé. Žlutá barva se díky pozitivní a pohodové energii, kterou šíří, výborně hodí do všech místností. Tmavé a malé chodby projasní, koupelny zateplí, kuchyně rozveselí a obývací pokoje zútulní.

Žlutá vás nabije energií, fotka

 

Žlutá barva je výbornou volbou pro tzv. monochromatické schéma, kdy je celý pokoj laděn do jedné barvy ve všech jejích odstínech a tónech. Pro tento účel volte spíše jemnější, nikoli ostré odstíny žluté: vhodná je tlumená žlutá, zlatavá, zlatohnědá, barva medu, kari, písku, broskví či meruněk.

Žlutá vás nabije energií, fotka

 

Velmi zajímavého efektu dosáhnete i kombinací kontrastů: nádherného výsledku docílíte kombinací žluté s různými odstíny modré; skutečným skvostem je pak žlutá ve spojení se švestkově či levandulově fialovou, malinovou či jemně čokoládovou. Tyto kombinace působí harmonicky a vytváří atmosféru vhodnou k relaxaci.

Žlutá vás nabije energií, fotka

 

Zajímavosti o žluté barvě

• Firmy všechno natírají žlutou: Protože žlutá barva aktivně působí proti nechuti k práci, byl zaznamenán zvýšený objem objednávek nátěrových hmot ve žluté barvě, a to zejména ze strany zaměstnavatelů. Firmy a úřady nechávají hromadně natírat výrobní prostory a kanceláře na žluto, aby tak motivovaly svoje pracovníky k vyšším výkonům a zbavily je nežádoucí únavy a odporu k pracovním činnostem.

Žlutá vás nabije energií, fotka

 

• Bylo prokázáno, že novorozenci jako první barvu rozeznávají žlutou. Proto ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že všechny maminky v porodnicích budou oblečeny do oděvů žluté barvy, aby je kojenci snadno odlišili od nemocničního personálu. Nové speciální kanárkové žluté úbory rodiček v novorozencích vypěstují správné návyky a podmíněné reflexy a kojenci se budou s očekáváním mateřského mléka nadále obracet jen na osobu nejpovolanější, tedy na svoji maminku.

Žlutá vás nabije energií, fotka

 

• Podle historických výzkumů politických kampaní dr. Fu, amerického sinologa, má používání žluté barvy při oficiálních příležitostech mnohasetletou tradici - a kdo je oděn do žluté, je apriori vnímán jako úspěšný. Podle názorů psychologů a politologů lze tudíž očekávat, že voliči podvědomě dají přednost kandidátům oblečeným do žlutých tónů před těmi, kteří se odívají tradičně do obleků v nudné černé, šedé či hnědé barvě.

• Dlouhodobé výzkumy mezinárodních vědeckých týmů složených z odborníků na botaniku, psychologii, psychiatrii, výživu a zdravý životní styl dokládají, že aktuální nabídka rostlin, pěstovaných v našich zeměpisných šířkách, vykazuje zásadní nedostatek: chybí zde totiž větší využití smetánky lékařské (lat. Taraxacum officinale), známé více jako pampeliška. Dosud nikoho nenapadlo ji pěstovat v rámci zemědělských aktivit, a to i přesto, že tato podivuhodná rostlina dává široké možnosti využití. Už naši předkové ji zpracovávali pro výrobu pampeliškového vína a pampeliškového medu, pletou se z ní pěkné a praktické věnečky a mladé listy jsou výborným doplňkem do salátu. Největším přínosem pro obyvatelstvo je však krásná žlutá barva pampeliškových květů. Testy na několika stovkách pokusných osob v různých zemích prokázaly, že zvýšené množství kvetoucí pampelišky v okolí lidských sídel zvyšuje v lidském těle podíl endorfinu, tzv. hormonu blaženosti. To vede ke zvýšení dobré nálady a šťastného životního pocitu; to vše je dáno jednoznačně vlivem optimistické, jasně žluté barvy, kterou se květ pampelišky pyšní. Proto už byl svolán summit ministrů zemědělství EU, na které budou účastníci jednat o rozšíření ploch výsevu pampelišky. Praktických výsledků bychom se tak mohli dočkat už příští rok.

Žlutá vás nabije energií, fotka

 

Zdroj: www.dulux.cz, www.tydenbarev.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 4


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Žlutá vás nabije energií zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »