Relax v moderní době - Zažijte spojení s přírodou!

27.9.2012 | PR článek | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

V posledních letech se do popředí zájmu interiérových designerů opět dostává prvek přírody, který má oživit poněkud chladné prostředí skla a chromu. Příroda může v interiéru bytu nebo kanceláře existovat nejen v klasické podobě rostlin, ale i živočichů. Soužití člověka se zvířaty má dlouhou tradici a různé podoby, tak proč toho nevyužít. V tomto článku bychom Vás chtěli seznámit s akváriem jako interiérovým doplňkem, který se může stát i významným solitérem celého prostoru.

Relax v moderní době - Zažijte spojení s přírodou! - foto, Hyperbydleni.cz

Akvárium může být jako malá živá oáza na Vašem stole nebo může mít podobu třeba stěny mezi dvěma místnostmi. Technika nám již dnes umožňuje různé tvary včetně kulatých nebo vypouklých akvárií. Akvária můžete mít jak sladkovodní, tak i mořské. Ta mořská akvária získávají stále více příznivců.

Co se týče sladkovodního akvária, jedná se většinou o klasický model s rostlinami a rybami. Tato akvária mohou mít objem od několika litrů (nano akvária) s téměř trpasličím osazenstvem až po tisíc a více litrů, kdy už interiér většinou představuje výsek biotopu, v kterém konkrétní ryby žijí v přírodě. Můžete si vybrat od výseku jihoamerického toku Amazonky se skalárami, tetrami, velkými či malými cichlidami, přes asijskou kolekci s parmičkami, elegantními čichavci a gavúnky až po krásně barevné africké cichlidy, jejichž biotopem jsou hlavně skalnatá dna jezer.

Relax v moderní době - Zažijte spojení s přírodou!, fotka

 

Centralni akvarium asi pul roku po zalození
 

Čím dál tím oblíbenějšími se ale stávají akvária mořská. A nejen proto, že děti chtějí mít doma klauna Nema a Doris se známého filmu Hledá se Nemo, ale i protože to lidem připomíná to, co zažili na exotické dovolené. Připomíná jim to moment, kdy se prvně (nebo opakovaně) ponořili pod mořskou hladinu a spatřili úchvatný svět mořských živočichů. Nejen pestrobarevné ryby, ale i tvarově rozmanité korály, mořské krevety, sumýše apod. Mořské akvárium u nich doma nebo v kanceláři jim tyto úchvatné zážitky bude připomínat, kdykoliv se na akvárium podívají. Mořské akvárium můžete mít od objemu několika litrů (tzv. mořská nanoakvária) až po tisícilitrové giganty.

Relax v moderní době - Zažijte spojení s přírodou!, fotka

 

Centralni nadrz asi 1 rok po zalozeni
 

Nanoakvaria nebo někdy i nanomoře a mikromoře jsou omezena prostorem, většinou jen na dva nebo tři až čtyři decimetry délky i šířky, takže tam můžete mít pouze pár korálů a jednu max. dvě drobné rybky; také lze chovat krevetky, poustevníky a jiné malé bezobratlé. Ale i za těchto poněkud omezujících podmínek se dá vytvořit pěkná ukázka podmořského světa za příznivou cenu. Takové malé mořské akvárium lze umístit i na Váš psací stůl.

Častá jsou mořská akvária v interiéru jako solitér uprostřed místnosti. Pro takové účely se hodí akvárium buď symetrické jako kostka nebo i dlouhé 1,5 nebo 2-3 metry. Při tomto umístění můžete akvárium obdivovat ze všech stran. Nezbytné technické zázemí se umístí pod akvárium. Tento prostor se skryje pod obložení, které bude ladit s ostatním zařízením pokoje. Mořské akvárium může také tvořit předěl mezi místnostmi, nejčastěji mezi kuchyní nebo jídelnou a obývacím pokojem. Většinou je průhledné ze dvou, maximálně ze tří stran, protože je součástí zděné části předělu. I zde je technika skrytá pod akváriem.

Relax v moderní době - Zažijte spojení s přírodou!, fotka

 

Chelmon rostratus pozira nezadouci skelne sasanky
 

Velmi často je akvárium před některou stěnou místnosti, ale velmi efektní je, když se mořské akvárium stane součástí stěny. Zvláště, když je téměř po celé délce stěny. Technicky není problém ani např. 5timetrové akvárium. Zvláště při této délce vypadá mořský Reef velmi pěkně a přirozeně.

Relax v moderní době - Zažijte spojení s přírodou!, fotka

 

Premnas biaculeatus
 

Mořské ryby neuvěřitelných tvarů a barev vás naprosto uchvátí. Pohled na barevný svět pod mořskou hladinou zaujme a barevnost korálů, sasanek, korýšů a ostatních bezobratlých zastaví váš pohled, který nelze od té nádhery odtrhnout. Ten, kdo již podobný mořský svět měl doma třeba jen v malém, touží vlastnit další nádherné druhy mořských živočichů a často si pořizuje větší akvária nebo chce zařídit mořské akvárium i do své pracovny. Pohled na pestrý mořský útes totiž působí uklidňujícím dojmem. Hlavním účelem je odreagování od denních starostí a problémů, které jsou v poslední době stále častější.

Relax v moderní době - Zažijte spojení s přírodou!, fotka

 

Pokud jste se pro mořské akvárium rozhodli, je potřeba se seznámit se základními podmínkami nezbytnými pro správné fungování mořského akvária. Ono totiž nejde jenom o koupi akvária a zařízení, ale především o to, jak celý malý „ekosystém“ udržet v rovnováze, tak aby živočichové prospívali a byli opravdu chloubou majitele.  V tom vám může pomoci odborný tým mořské akvaristiky v Brně – AQUA VALA s.r.o., který se zabývá nejen návrhy mořských akvárií, ale i realizacemi na klíč.  Celá akce začíná správným výběrem místa s ohledem na nosnost podlahy, dopad slunečního světla, zázemí pro filtry a nakonec i správného začlenění do interiéru. Nejdůležitější je pak samozřejmě samotné akvárium, osvětlení, filtrace a správná technologie pro vytvoření ideální biologie systému.

 

AQUA VALA s.r.o.
Merhautova 57
613 00 Brno
www.aquavala.cz

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Relax v moderní době - Zažijte spojení s přírodou! zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »