PODLAHA JAKO RADIÁTOR

24.7.2007 | Miroslav Kubát | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Jedna z možností, jak docílit tepelné pohody objektu je podlahové vytápění. Odborníci definují tento typ topení jako nízkoteplotní sálavý systém. Na rozdíl od klasických radiátorů využívá podlahové vytápění nižších teplot a velkou plochu s akumulační schopností, z níž sálá teplo do okolí.

PODLAHA JAKO RADIÁTOR  - foto, Hyperbydleni.cz
Teplota podlahy by neměla překročit 29°C a teplota vody v trubkách 50°C, přičemž v radiátorech se používá voda teplá až 90°C. Člověku je na teplé podlaze v chladnější místnosti fajn, protože lidská látková výměna je exotermním procesem, při níž vzniká teplo. Různé oblasti našeho těla přitom mají různě vysoký převod tepla a vyžadují odpovídající temperované zóny. Když je například oblast hlavy s vyšším převodem tepla teplejší než oblast nohou s menším převodem tepla, budou omezeny naše schopnosti předávat teplo a klima v místnosti se bude jevit jako nepříjemné (špatná tepelná pohoda).

Pro vaše nohy teplo od podlahy


Sálavé teplo vás ohřívá, i když teplota vzduchu v místnosti nedosáhla ani 18°C. Na dlažbě s teplotou 29°C neucítíte na bosých nohou nic, nebude se vám zdát studená, protože neodvádí teplo z povrchu vašeho těla, ale ani teplá, protože není teplejší než vaše nohy. Tehdy je podlahové vytápění nastaveno správně a vy neucítíte na nohou nepříjemný chlad, ani vás nebudou obcházet mdloby z pocitu, že stojíte na plotně.

Chladná hlava a nohy v teple


Velká plocha vyzařování podlahy zajišťuje přirozené a mimořádně rovnoměrné šíření tepla. Prostory vytápěné podlahovým vytápěním dosáhnou všeobecně při stejné teplotě sálání stejnou tepelnou pohodu, jako malé vysoce zahřáté topné plochy se značně větší teplotou vyzařování. Proto lze při stejném pocitu příjemného tepla obvykle snížit u podlahového vytápění vzduchu až o 2°C oproti běžným statickým topným plochám.

PODLAHA JAKO RADIÁTOR  - foto, Hyperbydleni.cz

Dobré vlastnosti


V místnosti s podlahovým vytápěním budete mnohem méně vystaveni zvířenému prachu a nepocítíte ani nepříjemné účinky suchého vzduchu, tyto problémy jsou typické pro často přetápěné byty s klasickým ústředním vytápěním. Teplo sálající z podlahy také vysouší stěny už nízko nad podlahou, výhodné do přízemních a suterénních místností a dále do místností vlhkých, například koupelny. Vysoušením a rovnoměrným prohříváním místností lze zabránit vzniku plísní.

PODLAHA JAKO RADIÁTOR  - foto, Hyperbydleni.cz


Studený vzduch má nižší schopnost absorbovat vodní páry, a proto ochlazováním vzduchu jeho relativní vlhkost narůstá. Naopak pokud v zimě studený vzduch zvenku v místnosti ohřejete, sníží se jeho relativní vlhkost – a čím více ho ohřejete, tím bude sušší. S vyšší teplotou kromě jiného také souvisí větší únava a nižší schopnost soustředit se.text: Miroslav Kubát

foto: archiv

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

Článek PODLAHA JAKO RADIÁTOR zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »