Zbavte se starostí s hlučnými sousedy

20.6.2012 | Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Hluk a bezohlednost jsou nejčastější příčinou sousedských svárů. Možná i vy máte hlučné sousedy a i když se snažíte být co nejvíce tolerantní, ve skutečnosti vás vzniklá situace stresuje a víte, že takto dlouho žít nevydržíte. Nebo naopak na vás každou chvíli zvoní rozezlení sousedé, že slyší každé vaše slovo. Dohody a úmluvy většinou v těchto případech nepomohou; každý má totiž jiný způsob života, jiný životní rytmus, a tak se snadno může stát, že na sebe v sousedství narazí lidé, kteří mají o pohodovém bydlení diametrálně odlišnou představu. Tak jak tuto komplikaci efektivně vyřešit?

Zbavte se starostí s hlučnými sousedy - foto, Hyperbydleni.cz

Je jisté, že tento problém musíte řešit ihned, jakmile se objeví. Pokud se hluk, hlasy a zvuky linoucí se od sousedů snažíte přetrpět v domnění, že jde pouze o dočasný stav, je pravděpodobné, že pokud jasně neukážete, co vám vadí, bude se celý problém jen zhoršovat. Pokud jsou naopak překážkou harmonických sousedských vztahů neustálé stížnosti na vás, situaci také řešte – přece se nebudete neustále kontrolovat a omezovat. Mnozí, kteří se dostali do této situace, řešili konflikty tohoto druhu stěhováním. To je však velmi finančně nákladné, časově a emocionálně náročné a nikdo vám navíc nezaručí, že na novém místě nezakusíte to samé. Přitom ke klidu a udržení si patřičného soukromí stačí jen pár jednoduchých úprav bytu.
 

Zbavte se starostí s hlučnými sousedy, fotka

 

Způsob úpravy bytu samozřejmě záleží na tom, zda sousedi žijí nad vámi, pod vámi, nebo vedle vás – podle toho je třeba volit umístění zvukových izolantů. Pokud k vám hluk doléhá bočními stěnami, neváhejte si pořídit robustnější vestavěné či šatní skříně, knihovny či jiné úložné prostory, které v ideálním případě zaplňují celou plochu stěny. Čím více je pak zaplníte, tím lépe: oblečení, šaty, knihy a další věci nejrůznějších materiálů dokážou pohlcovat a „rozmělňovat“ hluk. Takto můžete snížit hlučnost až o 75%.
 

Zbavte se starostí s hlučnými sousedy, fotka

 

Podobnou službu vám zajistí i textilie, neboť porézní materiály špatně vedou zvuk. Zkuste na zdi umístit koberce, nařasit závěsy a dekorativní látky či použít látkovou tapetu. To samé udělejte, pokud vás ruší zvuky doléhající z ulice. Ideální jsou výborně tepelně i zvukově těsnící třívrstvá plastová okna; svou služby vám však prokážou i vrstvené materiály. Takže pokud nemůžete spát kvůli silničnímu provozu nebo hlaholu výtržníků z nedalekého baru, vybavte svá okna žaluziemi či roletami, záclonami a silnými závěsy a uslyšíte ten rozdíl.
 

Zbavte se starostí s hlučnými sousedy, fotka

 

Textilie skvěle izolují i v případě, že k vám hluk přichází z bytu pod vámi. Nebojte se zainvestovat do té správné podlahové krytiny. Skvělou volbou jsou silné koberce nebo plovoucí podlahy s textilním podkladem. Výborné jsou i korkové podlahy, které se v současné době drží na výsluní díky svým vlastnostem, jakými jsou odolnost, snadná údržba a originální design. Korek je navíc antialergenní a má repelentní účinky. Službu vám prokáže i linoleum či PVC.
 

Zbavte se starostí s hlučnými sousedy, fotka

 

Pokud vám sousedi hlasitě dupají nad hlavou, nezbývá vám, než si pořídit speciální akustickou izolaci na strop. Stropní izolace je sádrokartonová deska s textilní či polystyrenovou vrstvou. Izolace stropu je poměrně nákladnou záležitostí. Beznákladovým, avšak mnohdy složitějším řešením je přimět sousedy, aby si odizolovali podlahu výše doporučenými způsoby.
 

Zbavte se starostí s hlučnými sousedy, fotka

 

Pokud z vedlejšího bytu slýcháte často hudbu, nebo naopak vaše hlasitá hudba je předmětem sporů, možná za to mohou špatně umístěné reproduktory. Ty vždy musí směřovat do prostoru, nikoli proti stěně. Ve specializovaných obchodech s elektronikou si navíc můžete pořídit speciální podstavce, které tlumí vibrace přenášené z reproboxů.
 

Zbavte se starostí s hlučnými sousedy, fotkaDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Zbavte se starostí s hlučnými sousedy zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »