Na co si dát pozor, když máte domácí zvíře

18.6.2012 | Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Pořídíme-li si domácího mazlíčka, snažíme se mu vytvořit optimální domov, kde mu nebude nic chybět. Během zařizování však můžeme zapomenout na některé maličkosti, které se nám zdají být nepodstatné. Ukazuje se, že některé látky, které v domácnosti běžně používáme a které naše zdraví neohrožují nebo ho dokonce podporují, mohou být pro zvířata smrtelně jedovaté. Čemu se tedy vyvarovat, abyste se mohli těšit ze zdraví svého zvířecího přítele?

Na co si dát pozor, když máte domácí zvíře - foto, Hyperbydleni.cz

Kuchyně

Kuchyň a jídelna jsou místy, která lákají především čtyřnohé mazlíčky různými chutěmi a vůněmi. I když ujídání z talířů by mělo být zapovězeno, mnozí z nás se občas neudrží a svému zvířeti obzvláštní jídelníček kouskem svého jídla. Některé dobroty však mohou zvířatům způsobit velmi vážné zdravotní komplikace. Jelikož se zvířecí mechanismus od lidského výrazně liší, pozor si musíte dát i na zdánlivě neškodné věci, které jsou běžnou součástí vašeho jídelníčku.
 

Naprosto zakázané by měly být takové věci, jako je alkohol, káva, čaj nebo tabák. Život ohrožující je pro zvířata dále čokoláda (především pro psy), česnek, hroznové víno, hrozinky, cibule, žvýkačky, droždí, sůl a avokádo. Tyto pochutiny mohou domácím mazlíčků způsobit nejen vážné zažívací obtíže, ale také třeba selhání ledvin, poškození srdce nebo nervové soustavy.
 

Na co si dát pozor, když máte domácí zvíře, fotka

 

Nezapomínejte ani na své ptačí opeřence. Ptáci mají velmi citlivé dýchací ústrojí, a proto právě kuchyň je pro jejich ubytování kvůli kouři, výparům z vaření, pachům a vodním párám nejméně vhodnou místností. Ptákům nejvíce škodí překvapivě výpary z teflonového nádobí – ty člověk, ani zvířata nezachytí, ptáky však mohou poměrně rychle zabít. Ptáky nevystavujte ani jiným nezdravým pachům a výparům – pozor si dejte především na cigarety, parfémy, laky, osvěžovače vzduchu, čisticí prostředky a další. Pokud vám společnost dělá ptačí kamarád a potřebujete čas od času vyčistit, vydesinfikovat a osvěžit celý byt, nejlepší volbou je ocet, z kterého naředěním připravíte účinný čisticí prostředek.
 

Na co si dát pozor, když máte domácí zvíře, fotka

Koupelna

Čtyřnozí mazlíčci by neměli mít přístup do koupelny, která je plná pro ně nebezpečných látek. Prací prášky, aviváže, šampóny a tekutá mýdla je mohou vábit svojí sladkou vůní a zajímavou konzistencí. Pokud zvířata tyto chemické látky pozřou, mohou se dostavit potíže s trávením, alergické reakce, podráždění jazyka i celé tlamy – tyto zdravotní komplikace mnohdy končí smrtí zvířete. Mazlíčky chraňte také před desinfekčními a čisticími prostředky. Nebezpečná je také ústní voda a zubní pasta – ty však svým mentolovým aroma zvířata spíše odrazují.
 

Na co si dát pozor, když máte domácí zvíře, fotka

 

Dílna a garáž

Jednu z nejčastějších příčin úmrtí psa nebo kočky představuje pozření chladicí kapaliny. Pokud chcete chránit své mazlíčky, zamezte jim přístup k nebezpečným látkám a používejte chladicí kapalinu s propylenglykolem – ten sice není úplně bezpečný, ale představuje menší zlo. Zvířata by se neměla dostat ani k barvám, lakům, ředidlům a rozpouštědlům – tyto látky jsou nebezpečné nejen při pozření, ale také ve styku s jejich kůží.
 

Na co si dát pozor, když máte domácí zvíře, fotka

 

Zahrada

Pro zvířata mohou být nebezpečné i rostliny, a to nejen ty venku na zahradě, ale i ty, které pěstujete doma. Na zahradě se vzdejte především tisu, oleandru, rebarbory a rododendronu, z bytu pak vystěhujte kapradiny, břečťan, lilie a jmelí. Smrtelné nebezpečí pro zvířata představují i houby a plísně.

Na co si dát pozor, když máte domácí zvíře, fotka


Těšte se ze svých domácích mazlíčků a zajistěte jim nejen příjemný a hravý, ale především zdraví bezpečný domov.
 

 

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Na co si dát pozor, když máte domácí zvíře zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »