Svého dodavatele elektřiny a plynu mohou měnit všichni

27.4.2012 | Centropol Energy | Inspirace pro bydlení | Komentářů 2 |

Statisíce lidí v Česku již využily možnost ušetřit za elektřinu a plyn tím, že změnily svého dodavatele. ČEZ, RWE nebo E.ON, kteří měli ještě donedávna monopol, již nemají svou pozici jistou. Do hry totiž vstoupili alternativní dodavatelé, kteří přinášejí svým zákazníkům podstatně levnější energie.

Svého dodavatele elektřiny a plynu mohou měnit všichni - foto, Hyperbydleni.cz

Jak to vlastně vypadalo před liberalizací trhu s elektřinou a plynem? „Dnes už si to snad nikdo nedovede ani představit, ale elektřinu nám dodával pouze ČEZ a na jihu Čech a Moravy zase jen E.ON. Plyn jsme si mohli kupovat pouze od RWE. Trochu to připomínalo dobu, kdy jsme si pro housky mohli zajít jen do Jednoty a pojistit si auto pouze v České pojišťovně," říká Jaroslav Vrchota, odborník ze společnosti CENTROPOL ENERGY, která je s 250.000 zákazníky největším alternativním dodavatelem elektřiny. Šlo tak o faktický monopol zděděný z dřívější doby, který pro zákazníky znamenal každoroční zvyšování cen a mnohdy i nezájem o potřeby zákazníků, tedy nás všech.

Rok 2002 - Změna je tu

Ledy se pohnuly v roce 2002, kdy si mohli svobodně vybrat dodavatele elektřiny první zákazníci. U plynu to bylo o něco později. Nešlo ale o domácnosti, tuto výsadu měly tehdy jen největší průmyslové podniky s největší spotřebou. „Díky vstupu alternativních dodavatelů, mezi kterými byla jako jedna z prvních naše skupina CENTROPOL, tak velké firmy ušetřily stovky tisíc i miliony korun ročně," poznamenává Jaroslav Vrchota.

Domácnosti si mezi dodavateli elektřiny mohly začít vybírat od roku 2007, u zemního plynu to bylo ještě o dva roky později. „CENTROPOL ENERGY byla jednou z prvních firem, která přišla za lidmi s výhodnějšími cenami energií, než poskytují dominantní dodavatelé. Díky tomu jsme se v průběhu loňského roku mohli stát jedničkou mezi alternativními dodavateli elektřiny," doplnil odborník.

 

Svého dodavatele elektřiny a plynu mohou měnit všichni, fotka

 

Lidé rekordně mění dodavatele energií

Přes opatrnější začátek si lidé na možnost změny dodavatele elektřiny nebo zemního plynu zvykli. Zpočátku se počet změn dodavatelů pohyboval ve stovkách měsíčně. Do současné doby změnily svého dodavatele elektřiny nebo zemního plynu již statisíce zákazníků a jejich počet rok od roku roste. „Před dvěma lety se rozhodlo přejít k jinému dodavateli kolem 330 tisíc zákazníků, loni to již bylo rekordních více než 800 tisíc zákazníků. „Jen k CENTROPOL ENERGY přešlo zhruba 150.000 zákazníků," dodává Jaroslav Vrchota.

 

Svého dodavatele elektřiny a plynu mohou měnit všichni, fotka

 

Hlavní výhoda: Levnější elektřina i plyn

Stejně jako v jiných odvětvích přinesla větší konkurence zřejmou výhodu pro zákazníky. Tou největší je jednoznačně možnost nakoupit elektřinu a zemní plyn za nižší ceny než u stávajícího dodavatele. „Tak například rozdíl mezi cenami silové elektřiny u CENTROPOL ENERGY a dominantním ČEZem je až 10 procent," říká Jaroslav Vrchota. A dodává, že CENTROPOL navíc nabízí svým zákazníkům Garanci nejnižší ceny. To znamená, že po celou dobu trvání smlouvy poskytuje svým zákazníkům vždy nižší cenu, než má dominantní dodavatel na daném území. „Navíc zákaznický servis jsme schopni nabídnout zákazníkům minimálně ve stejné kvalitě jako dominantní dodavatelé," doplnil.

Mnozí zákazníci se ptají, jak je možné, že existují tak velké rozdíly v cenách. Důvod je stejný jako v kterémkoliv jiném oboru, kde nabízí své služby nebo výrobky více subjektů. Dominantní hráči na trhu s energiemi, jakými jsou ČEZ, E.ON nebo RWE, nemusí o své zákazníky příliš bojovat. Mají je na svých distribučních územích z dřívějška a mohou jim tak zvyšovat ceny, jak chtějí. Nové společnosti naopak musí na rozdíl od dominantů nové zákazníky získávat, proto musí nabídnout výhodnější podmínky. Nižší ceny mohou nabídnout především díky větší pružnosti a menšímu aparátu lidí. 
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3

Diskuze

Replica Panerai ure: ...< Odpovědět

Jiří H.: Taky jsem hledal...< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »