Zamilujte si bordó

11.4.2012 | Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Chcete-li svému interiéru vtisknout úplně novou atmosféru, je jisté, že nejjednodušší a zároveň nejlevnější cestou je změna barevného ladění prostoru. Aby váš byt dostal zcela jiný ráz, nemusíte investovat velké sumy do koupě nového nábytku a zařízení – pohrajte si s barvami, vymalujte stěny, vyměňte přehozy či závěsy, ušijte nové potahy na polštářky a poohlídněte se po vhodných drobnostech, které vzezření prostoru doladí do úplné dokonalosti. Jaké odstíny však spolu vzájemně ladí a jaké naopak vhodně kontrastují? A jakými neutrálními barvami doplnit barevné schéma, aby výsledný efekt nebyl ani křiklavý, ani strohý? Orientovat se v širokém barevném spektru může být opravdovým kumštem, proto je třeba si před malováním prostudovat trochu barevné teorie.

Zamilujte si bordó - foto, Hyperbydleni.cz

Primárními barvami, které tvoří v podstatě základ všech ostatních barev, jsou žlutá, červená a modrá. Tyto barvy jsou velmi dominantní, proto nejsou vhodné pro užití na velké plochy, které by kvůli nim mohly působit až příliš rušivě, agresivně či křiklavě. Naopak ideálně se budou vyjímat v podobě drobných detailů, které celý prostor příjemně osvěží a rozzáří.

 

Zamilujte si bordó, fotka


Inspirujte se šířkou barevného spektra a pro větší plochy raději volte odstíny výše zmíněných primárních barev. Velmi oblíbené, a to oprávněně, je tzv. monochromatické schéma, které staví na principu, že v jednoduchosti je krása. Monochromatické schéma pracuje jak s teplými, tak studenými barvami a spočívá v tom, že v místnosti je užita pouze jedna barva, a to ve všech svých odstínech, sytostech i variantách, přičemž je využito obecné zákonitosti, že tmavší odstíny plochu zmenšují, zatímco světlejší ji naopak zvětšují.

 

Zamilujte si bordó, fotka

 

Stejná barva je použita na stěny a plochy, které mají být opticky sjednoceny a začleněny do prostoru. Obdobným způsobem však lze barevným členěním vytvořit jednotlivé funkční zóny ve velkém prostoru a místnost tak pomocí barev prakticky rozdělit. S monochromatickým designem skvěle ladí kontrastní bílá a černá.

 

Zamilujte si bordó, fotka

 

Nezapomeňte však, že i v oblasti bydlení platí pořekadlo, že protiklady se přitahují. Jde o ladění barev, které leží na opačných stranách barevného schématu. Zelená a červená, žlutá a modrá, černá a bílá spolu harmonicky koexistují přesto, že jsou svými vzájemnými opaky.

 

Zamilujte si bordó, fotka

 

Pokud si nebudete vámi zvolenou kombinací jistí, požádejte o radu odborníka. Ti kreativní si mohou vzít pastelky a svůj návrh si pro lepší představu nejdříve načrtnout.

 

Zamilujte si bordó, fotka

 

Jednou takovou barevnou kombinací, která je originální, výrazná a moderní, avšak zároveň i harmonická, decentní a příjemná, je odstín bórdo. Důmyslnou kombinací červené, fialové a hnědé vznikne vínový odstín, který váš byt promění v honosné sídlo. Bordó se skvěle hodí i pro aplikaci monochromatického schématu – vymalujte odstínem bordó pouze jednu stěnu a vše ostatní dolaďte v příbuzných odstínech.

 

Zamilujte si bordó, fotka

 

Pokud však toužíte po odvážných kontrastních kombinacích, varianta snoubení odstínu bordó s petrolejově modrozelenou nikdy nezklame. Pořiďte si v těchto barvách závěsy, koberec či čalounění nábytku – jde o spojení, které ve vašem interiéru vykouzlí přímo královskou atmosféru. S bordó také skvěle ladí výrazné dekorativní vzory.

 

Zamilujte si bordó, fotka

 

Jelikož bordó navozuje příjemnou atmosféru, volte ji všude tam, kde odpočíváte. V tomto odstínu mohou být nejen potahy polštářků, povlečení, nádobí, ale i křesílka, lampy či orientální koberce na stěnu. Ať se rozhodnete pro odstín bordó v jakékoli podobě, jisté je, že vašemu interiéru dodá styl, kterému neodoláte.
 

Zamilujte si bordó, fotkaDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Zamilujte si bordó zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »