Uctěte vinařské umění

20.3.2012 | Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Dokonalou atmosféru pro milovníky a ctitele vína vytváří snoubení vytříbené chuti kvalitního vína, krása designově navržených sklenek a originalita lahví honosících se jmény významných vinařských oblastí. Je tu však ještě něco, co k vínu neodmyslitelně patří- dřevo. Vznik opojného vína je spojen se zráním v dubových sudech a obdobně je i následné dozrávání v lahvích určeno kvalitou vinných korkových zátek. Tyto materiály nemusí být spojeny pouze s vínem, ale můžete se jimi obklopovat den co den. Korek či dubové dřevo i jiné materiály dokonale imitující jejich vzhled váš interiér příjemně zateplí a zútulní.

Uctěte vinařské umění - foto, Hyperbydleni.cz

Korková podlaha není příliš častou krytinou, její majitelé si ji však nemohou vynachválit. Pokud tedy toužíte po originální podlaze, která vašemu bytu dodá nevšední kouzlo a bude zároveň maximálně příjemná na dotek, pak je korek trefou do černého. Výchozí surovinou pro výrobu korkové podlahové krytiny je kůra z korkového dubu Quercus Suber. Kůra se loupe ze živého stromu, ten má tak vynikající regenerační vlastnosti, že se povrchová vrstva časem obnoví – kvalitní korkovou úrodu lze tak z jednoho stromu získat i několikrát. Zajímavé je, že k prvnímu loupání může dojít až po čtvrt století stáří stromu a potřebnou kvalitu má korek až při třetím sběru; mezi jednotlivými sklizněmi musí navíc uplynout alespoň devítiletá pauza. Získávání vhodného korku je poměrně zdlouhavou a náročnou procedurou, která se však stoprocentně vyplatí.

Výjimečnost tohoto materiálu tkví v tom, že jeden jeho centimetr čtvereční protkávají až desítky miliónů buněčných membrán, které mají schopnost zadržovat plyn. Díky tomu je korek dokonalou vodotěsnou, tepelnou i zvukovou izolací. Korek je dále pružný a měkký, je přirozeně antialergický a navíc působí jako repelent, takže odpuzuje hmyz. Podlahy z tohoto materiálu jsou odolné proti přilnavosti prachu, vzniku plísní a rozmnožování roztočů, a proto jsou považovány za jedny z nejhygieničtějších podlahových krytin.

 

Uctěte vinařské umění, fotka


Pokud se vám korek vzhledové líbí, ale do svého interiéru chcete začlenit jiné materiály, vyzkoušejte keramické dlaždice a obklady. Díky moderním technologiím keramika skvěle imituje různé materiály, přičemž si zachovává své praktické vlastnosti, jako je odolnost, dlouhá životnost a snadná údržba. Dlaždice mohou evokovat rustikální zastaralé dřevo i vzhled korkové zátky, přičemž jemně reliéfní patinovaný povrch na matném základu dotváří kouzlo dokonalosti. Vzájemně kombinovatelné formáty zaručují kreativitu při výběru i pokládce finální skladby. Přírodní efekt zvýrazní i kalibrace, která umožňuje pokládku s minimální spárou. O tom, že se bytoví designeři nechávají inspirovat světem vín, svědčí i fakt, že se jako nejmodernější interiérový doplněk začínají vyrábět keramické dlaždice s korkovým či dřevěným designem s efektivní dekorací v podobě tištěných jmen významných vinařských oblastí – obdobně jsou potištěny korkové zátky. Krásně pak působí kombinace korkových a dřevěných podlah či keramické pokládky imitující tyto přírodní materiály a stěny z klasických pálených cihel, přičemž k vytvoření tohoto efektu můžete použít tapetu s cihlovým designem nebo korkové "cihlové" kostky.

 

Uctěte vinařské umění, fotka


Nic nedovede interiér příchuti vinařského sklípku k dokonalosti lépe než neobvyklé a zajímavé prvky a doplňky. Designeři dokážou využít pro dekoraci téměř cokoli a důkazem toho je i využití korkových zátek, kterým jsou vtisknuty nečekané podoby, jež neslouží pouze pro ozdobu, ale mohou mít i praktické funkce. Rohožky, podnosy, obrazy, podložky či interiérové doplňky z korkových zátek jsou nejen velmi originální, ale také se skvěle hodí jak do moderně zařízených bytů, tak do tradičně pojatých interiérů. Při troše zručnosti si můžete dekorativní doplňky z vinných zátek vyrobit i sami.

 

Uctěte vinařské umění, fotka

Uctěte vinařské umění, fotka

 

Uctěte vinařské umění, fotka

 

Uctěte vinařské umění, fotka

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Uctěte vinařské umění zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »