Působivost francouzské secese

13.3.2012 | Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Secese je jedním z uměleckých stylů přelomu 19. a 20. století, kterému se podařilo proniknout do všech oblastí a aspektů moderního života. Slovo „secese“ znamená odštěpení a charakterizuje odklon mladých umělců od konzervativních akademií. Secese výrazně ovlivnila nejen architekturu a vysoké umění, malířství a sochařství, ale velkou měrou také umění užité, předměty denní potřeby a dekoraci. Secese byla módou, životním stylem. Pokud i vás vábí sloh, který vrcholu své slávy dosáhl na Světové výstavě v Paříži roku 1900, zařiďte si interiér v secesním stylu.

Působivost francouzské secese - foto, Hyperbydleni.cz

Hlavní znaky secesního slohu

Pro secesní styl je typická ornamentálnost a zdobnost, jejíž hlavní chatakteristikou je vyrovnanost. Základním prvkem je plynulá, nenásilně se vlnící křivka, jež vyvolává dojem harmonického, lehkého pohybu. Jednotvárnost ornamentálních tvarů je vyvážena zálibou v neobyčejných barvách a využitím rozličných materiálů. Secese si libuje v neobvyklých barevných odstínech a využívá jak principu harmonie, tak kontrastu. Secesní umělci se při své tvorbě obraceli k přírodě a nechali se inspirovat především jejími ladnými tvary – velmi častým secesním motivem jsou květy, listy a větvičky vavřínů, kaštanů a lip. Neméně častou dekorací jsou dokonale propracovaná těla hmyzu, zvířat a lidí, přičemž k nejčastěji užívaným motivům patří nahé ženské postavy. Zvláštní oblibě se těšila také linie kopírující lehký cigaretový kouř, tzv. kouřová křivka, a kružnice a její výseky.

Působivost francouzské secese, fotka

 

Návrat historie

Dá se říci, že se klasický secesní interiér v mnohém neliší od toho moderního ve 21. století – oba styly totiž charakterizuje prostornost, vzdušnost a lehkost. Na stěnách secesních pokojů se hojně uplatňuje malířská a štuková výzdoba doplněná dřěvenými či mramorovými obklady. Podlahy jsou ideálně světlejší; dokonalý vzhled vykreslí ornamentální dlažba. Obklady, kachlíky a různé skleněné a keramické prvky a doplňky skvěle ladí se secesním stylem. Lehkost interiéru zachovávají sklěnené dvěře vykládané barevnými leptanými skly. V secesním stylu jsou vyráběny mnohé doplňky, jako jsou lustry a zrcadla, jenž představují dokonalé snoubení umění a řemesla a jenž dodají místnosti nádech historického kouzla. Skvělou dekorací může být zábradlí - ornamentálně zdobené zábradlí s železnou konstrukcí snadno vytvoří nezaměnitelnou atmosféru dávných časů. Honosnější prostory můžete také dozdobit výraznou mozaikou.

Působivost francouzské secese, fotka

 

Díky tomu, že se secese silně projevovala v užitém umění, je, co se týče bytového zařízení a předmětů denní potřeby, opravdu z čeho čerpat inspiraci. Nábytku v secesním interiéru sice není mnoho, ale zato se vždy jedná o výrazné, krásné a poctivě provedené řemeslné výrobky. V popředí pokoje stojí většinou jeden nápadný kus s výrazným zdobením v podobě vlnitých asymetrických linií, jejichž předobrazy pocházejí z přírody. Kromě bio-designu vychází konstukce a zdobení nábytku ze stavby živých organismů, nejčastějším motivem jsou nahé ženy, jimž nezřídka dělají společnost zvířata s různými symbolickými významy.

Působivost francouzské secese, fotka

 

Secese zapustila své kořeny i v Itálii, takže si příjdou na své i příznivci italského stylu. Italská secese se vyznačovala buď extrémně květinovým stylem, nebo exotickým zdobením inspirovaným uměním severní Afriky.

Působivost francouzské secese, fotka

 

Secesní styl je velmi útulný a originální a skvěle v něm využijete i staré doplňky pro prarodičích, které by se do moderně zařízeného interiéru příliš nehodily.

Působivost francouzské secese, fotka

 

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Působivost francouzské secese zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »