Barevné hrátky

21.2.2012 | Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

Barvy významně působí na naše smysly, mohou nás rozveselit a nabít energií, nebo uklidnit a působit relaxačně. Vedle vlivu na psychický a emocionální stav člověka, mají barvy schopnost významně měnit i vnímání prostoru, čehož můžete využít ve svůj prospěch. Než se pustíte do výmalby, věnujte se chvilku i teorii, aby výsledek vaší práce odpovídal přesně vašim představám.

Barevné hrátky - foto, Hyperbydleni.cz

Optická kouzla

Pracujte nejen se samotnými barvami, ale také s jejích odstíny, sytostmi a kombinacemi, čímž snadněji dosáhnete požadovaného výsledku. Většina lidí se potýká s nedostatkem prostoru, takže pokud chcete prostor alespoň opticky zvětšit a rozšířit, použijte sytější odstín barvy na podlahu a stěny i strop ponechejte světlé. Jestliže chcete úzkou a vysokou místnost opticky snížit a rozšířit, volte na strop a podlahu tmavší barvu, než je na stěnách, a naopak - v místnostech širokých a nízkých vám poslouží tmavší barva na bočních stěnách a světlejší na stropě, podlaze a zadní stěně.

 

Barevné hrátky, fotka

 

Obdobně pracujte i s pruhy – když na zadní stěnu místnosti použijete svislé pruhy, celý prostor bude vypadat vyšší a užší, zatímco příčné pruhy místnost opticky rozšíří a sníží strop, přičemž platí obecná zásada, že čím jsou pruhy širší, tím je dosažený efekt mocnější. Optické klamy s pruhy můžete využít i na podlaze, a to tak, že podélné pruhy místnost zvětší a prodlouží a příčné pruhování prostoru dodá na šířce, ale na druhé straně jej opticky zkrátí. Široké pruhy a sytější barvy umocňují celkový dojem a zvýrazní konečný výsledek.

 

Barevné hrátky, fotka

 

Barevná terapie

Se správně zvolenými barvami můžete dokázat opravdové divy – žádné metry čtvereční navíc sice nezískáte, ale budete se moci těšit ze vzdušnějšího a odlehčenějšího prostoru, v němž bude bydlení bezesporu příjemnější. Barvy si pohrají nejen s vnímáním velikosti prostoru a s navozením určité atmosféry, ale navíc dokážou skrýt drobné vady na kráse a nedostatky. Pokud vám příjemný dojem z interiéru kazí trubky, stoupačky či radiátory, stěnu za prvkem, který chcete skrýt, natřete tmavším odstínem a totožný odstín použíjte i na samotné trubky – ty skvěle splynou se zdí a na tmavší povrch nebudou vrhat stíny, které by na ně více upozorňovaly.

 

Barevné hrátky, fotka

 

Obecně se barvy dělí na teplé tóny, které působí vesele a optimisticky a dodávají energii, a tóny studené, jež navozují dojem čistoty a svěžesti. Působení barev však do velké míry ovlivňují jejich vlastnosti, jako je intenzita či sytost. Při výběru barev navíc mějte na mysli nejen módní trendy, ale především dejte na svoje pocity – barvy by se vám měly líbit a působit na vás příjemným a uvolňujícím dojmem.

Pokud chcete prostor opticky odlehčit, zvolte bílou barvu, která je vzdušná a působí lehce a čistě. Obdobnou službu vám prokáže i veselá a teplá žlutá, jejíž tmavší odstíny vystupují do popředí a skvěle se tak hodí k vytvoření fukčních zón v rámci jedné místnosti. Prostor naopak opticky zúží oranžová a červená, které dodávají energii, aktivizují, avšak ve velkých plochách působí dráždivě až agresivně, proto je používejte spíše v akcentech.

 

Barevné hrátky, fotka

 

S teplými tóny skvěle ladí chladnější tóny modré, které navozují pocit svěžesti, vzdušnosti, klidu a pohody - obdobně jako konejšivá zelená barva. Tyto barvy na prostor i psychiku člověka působí v závislosti na tom, zda jsou použity v teplých nebo ve studených tónech.

 

Barevné hrátky, fotka

 

Pokud se vám bude zdát, že jste to s barvami přehnali, sáhnětě po hnědé nebo šedé barvě, které jsou neutrální, působí vyrovnaně a celý prostor příjemně stabilizují. Stupeň zúžení prostoru opět záleží na odstínu a sytosti použité barvy.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Barevné hrátky zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »