Zbavte se zastaralých návyků při zařizování interiéru

8.2.2012 | Monika Kovačková | Inspirace pro bydlení | Komentářů 0 |

I když zařizování bytu většinou otevírá možnosti, jak vybouřit nezkrotnou fantazii a uplatnit v praxi všechny nápady, většina z nás se drží tradičního uspořádání a designu a dodržuje zaběhnuté zvyky. Přitom stačí pár drobných změn pro útulnější a pohodlnější domov.

Zbavte se zastaralých návyků při zařizování interiéru - foto, Hyperbydleni.cz

Barvy

Dobrou zprávou je, že pastelové barvy již výrazně vytlačují a převládají nad bílou na stěnách českých domácností - nejčastěji jsou však k vidění stěny sladěné do jedné barvy. Naučte se s barvami více pracovat a využívat jejich vlastností: každá stěna totiž může mít jiný odstín a přitom místnost bude působit dokonale harmonicky. V módě jsou také tapety, kterými můžete pokrýt pouze část zdi a učinit z nich výraznější dekorativní prvek pokoje. Pokud se bojíte, že jste to s barevností přehnali, zvolte šedou barvu, která je příjemně neutrální a pokoj vhodně sjednotí.

 

Zbavte se zastaralých návyků při zařizování interiéru, fotka

 

I když určité barevné sladění je vždy na místě, stěny, nábytek a doplňky v jedné barvě jsou už příliš – takový pokoj nebude navzdory očekávání působit jednotně, ale spíše nudně a studeně. Nebojte se barevných kontrastů, i když s nimi pracujte jen opatrně. Stačí jednobarevnou sedačku ozdobit výraznějšími polštářky, do konzervativněji zařízeného pokoje umístit výrazné křeslo nebo nudnější zeď ozdobit pestrobarevným obrázkem a váš pokoj hned získá tu správnou atmosféru. Aby barevné kombinace dopadly na výbornou, je zapotřebí určité estetické cítění, tím spíše rozhodnete-li se skloubit i různé styly – výsledkem takového snažení může být interiér podobný skvostnému uměleckému dílu nebo v opačném případě nezvhledný kýč.

 

Zbavte se zastaralých návyků při zařizování interiéru, fotka

 

Barvu vždy volte pro pokoj jako celek. Nelze si ji vybrat pouze podle vkusu, ale musíte ji také dostatečně sladit se zařízením, výškou pokoje a jeho světelnými podmínkami, jinak se vám použití vámi oblíbené barvy může nepěkně vymstít. Opět se nebojte kontrastů- máte-li tmavší nábytek, místnost prosvětlí světlejší barvy a naopak, v případě světlého zařízení se nemusíte strachovat na zeď použít tmavější odstín.

Nábytek

V mnohým interiérech se většina nábytku nachází přímo u stěn, ale pokud vám to prostorové možnosti pokoje a designové provedení nábytku dovolí, zkuste alespoň některé kousky od zdí odlepit. Dobře bude vypadat, vytvoříte-li ze zařízení skupinky, které budou sjednoceny tématicky: první skupinkou může být pohovka, křesla a konferenční stolek, druhé seskupení může tvořit knihovna, velká stojací lampa a relaxační křesílko a třetí část pokoje může být dozdobena třeba několika květináči se sytě zelenými rostlinkami. Vše uspořádejte tak, abyste se v prostoru mohli snadno pohybovat a nemuseli neustále zdolávat nejrůznější překážky. Ať máte pokoj zařízený v jakémkoli stylu, pamatujte, že v módě je lehkost a vzdušnost.

 

Zbavte se zastaralých návyků při zařizování interiéru, fotka

 

Pokud máte v pokoji určitý dominantní prvek jako například krb, starožitnou truhlu nebo třeba postel s nebesy, výraznost nábytku nepotírejte, ale naopak ji podtrhněte jemnými doplňky. S dekorativními drobnostmi to však nepřehánějte – obývací stěny plné tzv. „lapačů prachu“ jsou dnes out. Doplňky nevystavujte všechny, ale roztřiďte je podle stylu a čas od času výzdobu obměňujte. Díky tomu vám bude váš příbytek připadat stále originální a nový.

 

Zbavte se zastaralých návyků při zařizování interiéru, fotka

 

Ať už se pustíte do jakékoli proměny, řiďte se svými pocity: jediné, co je opravdu důležité, je, abyste se ve svém bytě cítili příjemně.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Zbavte se zastaralých návyků při zařizování interiéru zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »